Kelebek hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kelebek hastalığı zaten sonradan olur. Yani doğuştan gelen bir hastalık değildir. Bazı genetik yatkınlıklar doğuştan getirilir fakat hastalık uzun yıllar içinde, yanlış çalışan bağışıklık sisteminin sonucu olarak belirti vermeye başlar. Lupusa tam olarak neyin yol açtığı hala bilinememektedir ama genelde tanısı 20-45 yaş arasında konur.

Kelebek hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Hayvandan insana ve ya insandan insana geçmesi mümkün değildir. Hastalık genetik ve çevresel faktörlerin bir araya gelerek senelerce hastanın organlarında çeşitli antikorların birikmesine sebep olması ile organların zarar gördüğü bir otoimmün hastalıktır.

Hastalık adını yüzde yaptığı döküntülerin şeklinden almaktadır, hayvan olan kelebek ile hiçbir ilişkisi yoktur. 

Lupus hastalığı seyri itibariyle hastadan hastaya ciddi değişkenlik gösterir. Bu açıdan herhangi bir yaşam süresi biçmek mümkün değildir. Ayrıca, maalesef ülkemizde bu konuda tutulmuş güvenilir ve uzun süreli bir istatistik bulunmamaktadır. Amerika, Kanada ve Çin’de yapılan araştırmalara göre ise, lupus tanısı konmasının ardından 5 yıllık sağ kalım %95, 10 yıllık sağ kalım %90 ve 20 yıllık sağ kalım %78 civarındadır. Yani ortalama olarak şunu söylemek mümkündür, lupus ani ve kısa süre içinde ölüme yol açan bir hastalık değildir. 

Bunların yanında, erkek cinsiyetli, böbrek tutulumu ciddi olan, hastalığın genç yaşta başladığı, nörolojik problemlerin sık yaşandığı ve pıhtılaşma problemi olan hastalarda hastalığın daha agresif seyrettiği ve ömrü kısmen azalttığı düşünülmektedir.

Kelebek hastalığı doğuştan gelmez. Genellikle doğuştan gelen genlerin yatkınlık sağlaması söz konusudur ama herhangi bir genetik temel olmadan da ortaya çıkabilir. Ayrıca yenidoğan lupusu hariç -ki o da annesinde lupus olan bebeklerle ilgili bir tablodur- genelde en küçük yaş olarak ergenlik öncesi dönemde çocuklarda ortaya çıkar.

Kelebek hastalığı ile İlgili Makeleler

Kelebek Hastalığı

Hastanın kendi savunma hücrelerinde meydana gelen bozulmalar sonucu kendi hücrelerini mikrop olarak görmekte olup, tedavisinde hastalığı tetikleyecek, şiddetlendirecek durumlardan uzak durulmalıdır.

makaleyi incele