Hepatit c ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hepatit C virüsü kan yoluyla (parenteral), anneden bebeğe vertikal yolla ve cinsel yolla bulaşır. Temasla solunum yoluyla bulaşmaz. Hastanın günlük hayatında diğer insanlarla temasında sıkıntı olmaz, fakat enfektif kanın bulaştığı her durum sağlıklı insan için bulaşma riskidir.

Hepatit C’den korunmak için en iyi yöntem aşıdır. Fakat Hepatit C aşısı henüz yoktur. Bu sebeple hastalıktan korunmak için şimdilik en iyi yok yakalanmamak. Kan merkezlerinde Hepatit C taraması yapıldığı için artık kan bağışı ile bulaş oldukça azalmıştır. Damar içi ilaç kullanan kişilerin ortak enjektör kullanmaması gerekir. Hepatit C enfeksiyonu olan hastaların tıraş bıçağı, tırnak makası, diş macunu gibi kişisel eşyaları ortak kullanılmamalı. Güvenli cinsel ilişki yapılmalı. Öpüşmek, dokunmak hastalığı yaymaz. Kısacası enfektif kanın sağlıklı kişiye bulaşmasına neden her yol  hastalığın bulaşmasına sebep olur.

Hepatit C cinsel yolla bulaşır. Fakat evlilik için engel değildir. Eşler birbirine bu durumla ilgili bilgi verirseler uygun olur. Artık direk etkili antiviraller de tedavide kullanıldığı için hastalığın tedavisi çok daha kolaylaşmıştır. Gebelik durumunda da anne ve bebek Hepatit C açısından takip edilmeli.

Hastalıktan korunmak için aşının önemi büyüktür. Hepatit A ve Hepatit B aşısı olmasına rağmen Hepatit C aşısı henüz yoktur. Fakat aşı yapmak için çalışmalar şu an devam ediyor.

Hepatit C bulunan hastadan yapılan invaziv işlemler sonucunda virüs içeren vücut sıvısı enjektöre bulaşabilir. Sağlık personeli enjektörü dikkatli kullanmaz ve kendine batırırsa Hepatit C kendine bulaşabilir. Bulaşma ihtimali yaklaşık yüzde 5’tir.

Akut hepatit C’lerin yüzde 25’i spontan iyileşir. Geri kalan kronikleşen kısımda tedavi seçeneklerimiz genişlemiştir. Hepatit C standart tedavisinde ribavirin ve peginterferon verilir. Artık yeni keşfedilen direkt etkili antivirallerle de tadavi şansı yüzde 100’lere yaklaşmıştır. İlerlemiş vakalarda karaciğer transplantasyonu tedavi seçeneğidir.

Hepatit c ile İlgili Makeleler

Hepatit C

Hepatit C (HCV), çoğunlukla virüs bulaşmış kanın sağlıklı bir insana teması sonucunda oluşan bir karaciğer enfeksiyonu olup, ilaç ile tedavi edilir.

makaleyi incele