Hamilelikte Ödem ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte mide ağrısı ve şişkinlik sık karşılaşılan durumlardandır. Ancak karında meydana gelen her şişkinlik hamileliğe işaret değildir. Vücudun o dönemde içinde bulunduğu su ve mineral kullanımı, kişinin beslenme alışkanlıklarında meydana gelen değişimler, bazı çiğ gıdalar, kadınlarda regl öncesi vb. özel dönemler gibi etkenler kadınlarda dönemsel olarak şişkinliğe sebep olabilmektedir. Dolayısıyla karında şişkinlik hamilelik belirtilerinden biri olabilir ancak bir kesinlik arz etmemektedir.

Hamilelik sırasında meydana gelen şişkinlik ve gaz oluşumunu engellemenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunların başında beslenme gelmektedir. Kişi, beslenme günlüğü tutarak kendisinde şişkinlik sorununa yol açan besinleri saptayabilir ve bu besinleri dikkatli tüketebilir. Bunun dışında:

  • Doğru nefes almayı öğrenmek ve nefes teknikleri kullanmak, 
  • Hafif ve hamileliğe uygun egzersizler yaparak sindirim sistemini harekete geçirmek,
  • Yemek yerken konuşmaktan kaçınmak,
  • İçeriğinde şişkinlik yaptığı bilinen fruktoz gibi şekerlerin bulunduğu besinleri kontrollü tüketmek,
  • Öğünlerle birlikte içecek tüketmemek, 
  • Gazlı meşrubatlardan kaçınmak,
  • Bol su tüketmek

gibi bazı küçük alışkanlıklar hamilelikte gaz ve şişkinlik oluşumunun azalmasına yardımcı olabilir. Daha ciddi şişkinlik sorunlarında gaz gidericiler gibi ilaç destekleriyle ilgili olarak uzmanlara danışmakta fayda vardır. 

Gebelikte ödem, gebeliğin herhangi bir döneminde oluşabilmektedir fakat hamileliğin ilk aylarında şişkinlik çok fazla meydana gelmez. Genelde 5.ay yani ortalama 20.hafta gibi farkına varılır ve 6.aydan itibaren artış gösterebilmektedir şeklinde cevap vermek mümkündür. Hamilelik döneminde ödem genellikle yüzde, ellerde, ayaklarda, bacaklarda, el ve ayak bileklerinde görülmektedir. Hamilelikte karın şişkinliği de sıkça rastlanılan bir ödem şeklidir.

Hem hamilelikte hem de hamilelik dışı dönemde ödemin insan vücudunda kilo alımına sebep olduğu bilinmektedir. Ancak ödemin sebep olduğu ani kilo yükselişleri kalıcı bir kilo alımına işaret etmemektedir. Dolayısıyla ödemin sebep olduğu kilo alımı için endişe etmeye gerek yoktur, çünkü söz konusu kilo alımı dönemseldir.

Bireyler genelde doğumdan hemen sonra ödemin geçmesini beklemektedir. Ancak bu o kadar kolay ve çabuk gerçekleşen bir hadise değildir. Genellikle doğumdan ortalama 1 ay sonra yavaşça ödem azalması gözlemlenmektedir. Bebeği emzirmek ve anne sütünü de artırmak amaçlı olarak fazla sıvı tüketimi süreç içinde ödem atılmasına destek olmaktadır.

Hamilelik döneminde meydana gelen ödem farklı bir durum söz konusu olmadığı sürece normal kabul edilmektedir. Çünkü hamilelik ödemi annenin vücudunun bebeğin ihtiyaç duyduğu su ve sodyumu sağlamak için gösterdiği bir reaksiyondur. Dolayısıyla basit hamilelik ödeminin anneye ve vücuduna zorluklar yaşatması dışında sebep olduğu herhangi bir tehlike bulunmamaktadır.

Hamilelikte Ödem ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Ödem

Doku içlerinde fazla sıvı toplanması sebebiyle çoğunlukla ayak, bacak, el ve kollarda şişlikler şeklinde kendini gösteren rahatsızlık ödemdir. Tedavi ilaç tedavisi, ödem söktürücü ve egzersizle yapılabilmektedir.

makaleyi incele