Hamilelikte Bacak Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kasık ve bacak ağrıları hamilelik belirtisi olarak genel olarak görülmemektedir. Çünkü bacak ağrıları da kasık ağrıları da hamileliğin dördüncü ayından sonra daha sık görülmektedir. Hamilelik belirtisi olabilmesi için ise daha aylarda görülmesi gerekir.

Hamileliğin ilk haftalarında genel olarak bulantı, kusma ve kabızlık gibi şikayetler görülür. Bulantı ve kusma ile birlikte hamile kadınlar genel olarak ilk aylarda kilo kaybı yaşamaktadır. Hamilelikte bacak ağrısının genel nedeni olarak ise fazla kilo alımı görülmektedir. Bu nedenle hamilelikte bacak ağrıları özellikle 6.aydan sonra başlamaktadır. Dolayısıyla hamileliğin ilk aylarında bacak ağrısı çok rastlanılan bir durum değildir.

Hamilelikte bacak ağrısının geçebilmesi için öncelikle teşhisinin konulması gereklidir. Teşhis doğrultusunda doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar kullanılmalı ve gün içerisinde çok ayakta kalmamaya ve çok oturmamaya özen gösterilmelidir. Aşırı kilo alınmış ise kilo dengesinin sağlanması önerilmektedir.

Hamilelikte sağ bacak ağrısı veya sol bacak ağrısı gibi bir ayrım yapılmamaktadır. Genellikle bacak ağrılarının sebebi varis veya aşırı kilo alımından kaynaklanmaktadır. Bunun dışında magnezyum ve kalsiyum eksikliği de yine gebelikte bacak ağrısına sebep olabilmektedir. Aşırı ayakta kalmak veya aşırı oturur vaziyette kalmak da bacak ağrılarını tetiklemektedir.

Hamileliğin 2. ve 3. trimesterında bacak ağrıları birçok kadında başlamaktadır. Özellikle hamileliğin 6.ayından sonra şiddetlenen ağrılar birçok hamile kadının sorunu olmuştur. Hamilelikte bacak ağrısı normal olarak görülmektedir ancak yine de bacak ağrılarının şiddetine göre doktora söylenmesi ve gerekli tedavinin yapılması gerekir.

Hamilelikte Bacak Ağrısı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Bacak Ağrısı

Hamilelik döneminde alınan kilolarla birlikte bacak ve bel ağrıları kendini göstermeye başlar. Tedavi magnezyum takviyesi, kalsiyum takviyesi, varis çorabı ve diyetle yapılabilmektedir.

makaleyi incele