Dizanteri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dizanteri insandan insana bulaşabilmektedir. Hasta insanlar bu yüzden sık sık ellerini yıkamalı, kişisel eşyalarını başkalarıyla paylaşmamalı ve tavsiye edilen tedaviyi düzenli bir şekilde almalıdır.

Dizanteri kanlı ve mukuslu ishal, karın krampları ve yüksek ateşle seyreden bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalığın yayılmasında en önemli etken hijyen eksikliğidir. Çoğu zaman sıvı tedavisi hastalık belirtilerinin azalmasında yeterlidir.

Dizanterinin rutin olarak önerilen bir aşısı yoktur. Korunmanın en önemli yolu ve etkili yolu hijyen kurallarına dikkat etmektir. Hijyene dikkat edildiği sürece bulaş yüzdesi azalır.

Dizanteri basilli veya amipli olarak ikiye ayrılmaktadır. Basilli dizanteriye birçok bakteri neden olmakla birlikte en çok shigella adı verilen bakteriler bu hastalığa neden olurlar. Amipli dizanterinin etkeni ise entameoba histolytica adı verilen tek hücreli bir parazittir.

Dizanteri daha çok ağız yoluyla bulaşmaktadır. Dizanterili bir hasta hijyen kurallarına uymadığında bu bakteri veya parazitleri diğer sağlıklı bireylere bulaştırırlar. Özellikle tuvaletten sonra el yıkanmaması durumunda eldeki mikroplar temas edilen yüzeylere ve oradan da sağlıklı bireylere geçer. Aynı zamanda kötü kanalizasyon sistemleri nedeniyle suya karışma ihtimali de bulunmaktadır. Bazı bölgelerde gübre olarak insan dışkısı kullanılmaktadır. Bu durum da bulaşa sebep olabilmektedir. Bununla birlikte anüse temas yoluyla(tuvaletlerde, tıbbı işlemler sırasında veya cinsel ilişki sonucunda) da bulaş olabilmektedir.

Dizanteri son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın yayılmasındaki temel etken hijyen eksikliğidir. Bu yüzden hem hastalığı kapmamak hem de var olan hastalığı bulaştırmamak adına öncelikle hijyen kurallarına uymak gerekmektedir.

Dizanteri olguları doğru bir tedavi ile yaklaşık 10 gün gün içerisinde iyileşme gösterir.

Dizanteri ile İlgili Makeleler

Dizanteri

Dizanteri, bakterilerin bağırsaklara yerleşerek yararlı hücreleri öldürmesi sonucu oluşan enfeksiyonel bir hastalıktır. Vücudun sıvı ve tuz kaybını yerine koymak dizanteriyi genellikle tedavi eder.

makaleyi incele