Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Hastalıklar ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Akraba evliliği sonucu ortaya çıkabilecek sorunların önceden tespit edilmesinde genetik testler kullanılabilir. Modern tanı yöntemleri arasında yer alan bu testler özellikle üniversite ve araştırma hastanelerinde uygulanmaktadır.

Epilepsi (sara) beyindeki anormal elektrik sinyallerinden kaynaklanan ve nöbetlerle seyreden hastalıktır. Çeşitli hastalıklar, kanser, travmalar hastalığın en önemli risk faktörlerinden biridir. Hastalık genetik bir temele de sahip olduğundan dolayı akraba evliliği sonucu ortaya çıkma riski diğer bazı hastalıklarda olduğu gibi artabilir.

Her akraba evliliği sonucu genetik bir hastalık ortaya çıkması söz konusu değildir. Akraba evliliği hastalık oluşumu için doğrudan sebep değil sadece sitogenetik açıdan kusurlu genlerin ortaya çıkma riskini artıran önemli bir faktördür.

Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Hastalıklar ile İlgili Makeleler

Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Hastalıklar

Akraba evliliği ikinci kuzen veya daha yakın akrabalar arasındaki birliktelikleri ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. Hastalığın türüne göre semptomları azaltıcı, yaşam kalitesini yükseltici yöntemler söz konusu olabilir.

makaleyi incele