Sosyal fobi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal fobi olarak da bilinen sosyal anksiyete bozukluğu ilaçlar ve psikoterapi tedavi olunabilen bir sağlık problemidir. Ruh sağlığı ve hastalıkları doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar ve psikoterapiye ek olarak yapacağınız bazı değişiklikler de hastalığı aşmanıza yardımcı olacaktır.

  • Sosyal ilişkilerden önce pozitif duygu ve düşünceleri arttırma: Sizi mutlu eden aktiviteler beyninizde sizi rahatlatan ve güzel hissettiren kimyasalların salınmasını arttırabilirler. Sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemek, bir dizi izlemek faydalı olabilir. Ayrıca meditasyon ve hafif egzersizlerin faydası vardır.
  • Olumsuz düşünce süreçlerini reddetmek: Kendinizi çekingen, korkak biri gibi ifade etmek ve insanlara öyle olduğunuzu söylemek toplum içinde negatif düşünceleri pekiştirecektir ve yanlış düşünce kalıplarının oluşmasına neden olacaktır. Kendiniz hakkında olumsuz düşüncelerinizi kağıda dökerek analiz etme imkanı bulabilirsiniz.Ardından bu çarpık düşünceleri düzeltebilirsiniz. Örneğin ben korkak bir insanım  demek yerine toplum içinde korkak davrandım demek kendinize olan algınız değiştirebilir.
  • İlaç ya da maddelere Bağlanmamak: Bu durum sadece sosyal anksiyete bozukluğunun çözüme kavuşmasına engel olmakla kalmaz hayatınızı olumsuz yönde etkileyen başka sorunlar oluşmasına da yol açar. Doktorunuzun önerdiği ilaçların dışına çıkmayınız.

Sosyal fobi olarak da bilinen sosyal anksiyete bozukluğu tıbbi bir durumdur. Genellikle 13 yaş civarlarında başlar ve ömür boyu sürebilme potansiyeline sahiptir. Uygun ilaç tedavisi ve psikoterapi ile bu hastalığın üstesinden gelmek mümkündür. Bunun dışında kendi hayatınızda yapacağınız bazı değişikliklerle de hastalığın üstesinden gelmek mümkündür: ilaç ya da maddelere bağlanmamak, olumsuz düşünce süreçlerini reddetmek, sosyal ilişkilerden önce pozitif duygu ve düşünceleri arttırma kendi kendinize uygulayacağınız bazı yöntemlerdir. Eğer üstesinden gelemediğinizi düşünüyorsanız en kısa zamanda bir ruh sağlığı hastalıkları uzmanı ile iletişime geçiniz.

Sosyal fobi ile İlgili Makeleler

Sosyal Fobi

Sosyal fobi, sosyal ortamlarda aşırı kaygı hissetme, utanma ve rahatsız olma durumu olup, tedavisi; psikoterapi ve ilaç tedavisini içerir.

makaleyi incele