Şarbon ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Şarbon zoonoz bir hastalıktır yani çoğalım ve yayılım kaynağı hayvanlardır. Toprağa yerleşmiş olan Bacillus Anthracis sporlarının otçul hayvanlar (sığır, keçi, koyun, at vb.) tarafından alınması ve daha sonra bu hayvanlarının etlerinin ve sütlerinin tüketilmesiyle yahut derisine temas sonucu insanlara geçer.

Vücutta açık yara varsa ve kutanöz lezyon bulunan kişilere temasta bulunulursa bakterinin bu açık yaradan sağlıklı kişiye geçmesiyle şarbon bulaşabilir. Bu durum haricinde insandan insana bulaş yoktur.

Ette şarbon fark edildiği anda o et yenmemelidir. Şarbondan korunmak için satın aldığınız etleri kırmızı bir yer kalmayacak şekilde iyice pişirmelisiniz. Aksi takdirde şarbonlu et sindirim sistemi enfeksiyonlar başta olmak üzere başka birçok rahatsızlık oluşturabilir.

Tedavi edilmeyen şarbon öldürür. Şarbon mortalitesi çok yüksek bir hastalıktır. Bütün şarbon türleri öldürücü etkiye sahiptir. Ancak çeşitli tedavi yöntemleriyle bu etkinin ortadan kaldırılması amaçlanır.

Evet şarbon süt ile bulaşabilir. Şarbon bakterisi ile enfekte olmuş süt hayvanları (inek, koyun, keçi gibi) bu patojeni kan yoluyla süt bezlerine ve dolayısıyla ürettikleri süte geçirebilirler. Açıktan alınan sütlerin kaynatılması ve pastörize edilmesi şarbon bulaşması açısından koruyucu etkiye sahiptir

Genellikle şarbon etkeni vücuda girdikten sonraki bir hafta içerisinde belirtiler görülmeye başlanır. Spor olarak inhalasyon (hava yolu ile) burundan alınması sonucu bu süre iki aya kadar çıkabilir.

Şarbonlu et dışarıdan bakılarak ayırt edilemez. Ancak hayvan kesilirken kanın pıhtılaşmaması ya da kanın fazla koyu (siyaha yakın) renkte olmasıyla fark edilebilir.

Şarbon ile İlgili Makeleler

Şarbon

Şarbon hastalığı, hayvanlardan insanlara bulaşmasıyla oluşan bir bakteri enfeksiyonu olup, tedavisinde antibakteriyel ilaçlar oldukça etkili ve en çok tercih edilen ilaç penisilindir.

makaleyi incele