Pnömotoraks ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sağlıklı bir yetişkinde küçük bir pnömotoraks tedavi edilmeden birkaç gün içinde iyileşebilir. Aksi halde, sönmüş bir akciğerin iyileşmesi genellikle 1 veya 2 hafta sürer. Bu süre içinde düzenli doktor kontrolüne gitmek gerekmektedir.

Pnömotoraks olduğu zaman akciğerler küçüldüğü için gaz değişimi yapamaz. Bu da nefes darlığıyla kendini gösterir. Pnömotoraks çeşitlerine göre ciddiyet değişmekle beraber eğer kişi semptomları yaşamaya başladıktan itibaren derhal hastaneye gitmezse durum solunum yetmezliği ve şok tablosuna kadar ilerleyebilir. Özellikle tansiyon pnömotoraks ve travmatik pnömotoraks gibi ciddi durumlarda hasta hemen tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

Bir "açık pnömotoraks", bıçaklanma gibi delici travma sonucu göğüs duvarında bir açıklık oluştuğunda meydana gelir. Bu, havanın göğüs duvarındaki açıklıktan doğrudan plevral boşluğa hareket etmesine sebep olur.

Pnömotoraksın sonucu, pnömotoraksın kapsamına ve tipine bağlıdır.

Küçük bir spontan pnömotoraks genellikle tedavi olmadan kendi kendine düzelir.

Altta yatan hastalıkla ilişkili ikincil (sekonder) bir pnömotoraks, küçükken bile çok daha ciddidir ve% 15 ölüm (ölüm) oranı taşır. İkincil bir pnömotoraks acil tedavi gerektirir.

Sigarayı bırakmak: Sigara içmek pnömotoraks riskini ve tekrarlama ihtimalini arttırır, bu nedenle sigara bırakmak en önemli aşamadır.

Göğüs röntgeni ile tam bir iyileşme onaylanana kadar uçak, helikopter gibi ani basınç değişimi yaşatan seyahatlerden, dağ gezisi gibi yüksek rakımlı yerlere çıkmaktan kaçının.

Tekrarlama riskini belirgin azaltan işlemler (plöredez, ameliyatlar gibi) yapılmadan ve doktror onayı almadan dalış yapmak gibi basınç değişimine uğratan ekstrem sporlar yapmaktan kaçınmak gerek.

Düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırın.

Otomobil kazalarında birçok pnömotoraks vakası ortaya çıkar. Göğüs yaralanmalarını önlemek için emniyet kemeri takın ve hava yastığı kullanın.

Bir pnömotoraks olması, durumun tekrar gelişme riskini arttırır. Hem primer hem de sekonder pnömotoraks için nüks oranı yaklaşık% 40'dır; çoğu nüks 1.5 ila 2 yıl içerisinde ortaya çıkar. Özellikle uzun boylu erkeklerde, 60 yaş üzeri kişilerde ve özellikle sigara içmeyi hala bırakmamış kişilerde tekrarlama olasılığı çok yüksektir.

Bir akciğerle yaşamak genellikle günlük işleri veya yaşam beklentisini etkilemez, ancak bir akciğerli bir kişi iki akciğerli sağlıklı bir kişi kadar yorucu egzersiz yapamaz. Bir akciğerli birçok kişi normal bir yaşam beklentisi yaşayabilir, ancak hastalar güçlü aktiviteler gerçekleştiremezler ve hala nefes darlığı yaşayabilirler.

Pnömotoraks ile İlgili Makeleler

Pnömotoraks

Pnömotoraks, akciğeri örten tabaka ile göğüs duvarını örten tabaka arasına hava girmesi sonucu oluşan durum olup, göğüs boşluğundaki havanın çeşitli yöntemler ile çıkarılması sonucu tedavi edilir.

makaleyi incele