Orak hücreli anemi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hastanın mutasyonu, tedavi alıp almadığı, komplikasyonlar gibi birçok faktör hastanın durumunu etkiler. Mesela kan bağışı alan hastalara demir seviyesini düşüren ilaçlar verilmezse organlara biriken demir bile hastanın durumunu kötüleştirir. Hastanın durumu detaylı bir şekilde incelense bile orak hücreli anemi yaşam süresi için bir cevap vermek zordur.

Orak hücreli anemi kalıtsal geçişli bir hastalıktır. Yani anne ve babada bulunan bozuk genler çocuğa geçerek çocuğu hasta eder. Fakat hastalık X kromozomu ile değil otozomal resesif taşınır. Yani vücut hücrelerinden taşınır. Bu nedenle hem anneden hem babadan aynı anda bozuk genin alınması gerekir.

Orak hücreli anemide bozukluk oksijen taşıyan hemoglobin adlı proteinde olur. Bu proteindeki glutamik asit denilen aminoasit yerine valin adlı aminoasit geçer. Bu aminoasitler 6. kromozom üzerinden taşınır.

Orak hücreli anemi hastalığında felç, zatürre gibi çok ciddi komplikasyonlar mevcuttur. Çoğu durumda kansızlık çok derinleşmedikçe hastayı etkilemez. Ama damarları tıkayan orak hücreler çok ciddi sonuçlara sebep olabilir. Buna ölüm de dahildir.

Orak hücreli anemi ile İlgili Makeleler

Orak Hücreli Anemi

Orak hücreli anemi hastalığı, kırmızı kan hücrelerinin damarlardan doğruca geçememesine neden olan bir kansızlık çeşidi olup, hasta için kesin tedavi kemik iliği naklidir.

makaleyi incele