Hemanjiom ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Küçük (birkaç milimetre ila 2 santimetre çapında) ve orta (2 ila 5 santimetre) hemanjiyomlar genellikle semptomlara neden olmaz, tehlike arz etmez ancak düzenli olarak bir doktor tarafından takip edilmelidir. Bu tür bir izleme ihtiyaç vardır, çünkü hemanjiyomların yaklaşık %10'u zaman içinde bilinmeyen nedenlerle artabilir.

Dev karaciğer hemanjiyomları (10 santimetreden fazla) genellikle tedavi gerektiren semptomlar ve komplikasyonlar geliştirir. Semptomlar çoğunlukla üst karın ağrısını içerir, çünkü büyük kitle karaciğer dokusunu ve kapsülü çevrelemeye karşı baskı yapar.

Komplikasyonlar hemanjiyomun büyüklüğüne ve yerine bağlıdır ve şunları içerir:

  1. Patlama (kendiliğinden veya fiziksel travmadan)
  2. Mide gibi çevre organlara karşı sıkıştırma (itme) (bir yemeğe başladıktan hemen sonra dolgunluk hissine yol açar); safra kanalları (sarılığa yol açan); veya karaciğer kapsülü ağrıya neden olur.
  3. Tümörün içinde veya dışında karın boşluğuna kanama komplikasyonları
  4. Hemanjiyom içinde kan pıhtılaşması veya kalsifikasyonların (tümörde kalsiyum birikintileri)  gibi komplikasyonlar

Karaciğer hemanjiyomu, karaciğerde hepatik arter tarafından beslenen kan dolu boşluk kümelerinden oluşan iyi huylu (kanserli olmayan) bir tümördür. Hemanjiyomlar kansere dönüşmez ve vücudun diğer bölgelerine yayılmaz.

Karaciğer hemanjiyomu olan çoğu insanda semptom yoktur ve tıbbi tedavi gerektirmez.

Karaciğer hemanjiyomları nadiren komplikasyonlara neden olur, ancak daha büyük veya çoklu hemanjiyomlar ağrılı veya rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Beta bloker ilaçları hemanjiyom büyümesini durdurmada, hemanjiyom kalınlığını ve hacmini azaltmada ve komplikasyonları önlemede son derece etkili olabilir. Steroidler sıklıkla hemanjiomun büyümesini yavaşlatmak ve iltihabı durdurmak için kullanılır.

Hemanjiyom hızla büyürse veya önemli rahatsızlık veya ağrıya neden olursa, ilaç tedavisi yeterli olmazsa çıkarmak için cerrahi gerekebilir. Hemanjiyomu besleyen kan damarlarının tıkandığı embolizasyon adı verilen bir teknik, büyümesini yavaşlatabilir veya tersine çevirebilir.

Gebe kadınlar ve östrojen replasman tedavisi kullanan kadınların büyük bir hemanjiyom gelişme riski daha yüksektir. Bunun nedeni östrojenin karaciğer hemanjiyomlarının büyümesine katkıda bulunabilmesidir.

Hemanjiyom kanamaya başlarsa, en az beş dakika boyunca temiz bir bez veya pamukla basınç uygulayın. Kan malzemeyi emerse, üstüne bir tane daha koyun ve basıncı devam ettirin. Beş dakika boyunca bastırdıktan sonra bile kanama devam ederse, en yakın acil servise gidin.

Genellikle doğumda bulunmasalar da, hemanjiyomlar bir tür doğum lekesi olarak kabul edilir. Tipik olarak ciltteki bu kırmızı lekeler, çocuğun yaşamının ilk yılında büyür ve daha sonra yavaşça küçülür ve solmaya başlar. Hemanjiyomların gitmesi uzun zaman alabilir ve bazı durumlarda tamamen kaybolmazlar.

Hemanjiom ile İlgili Makeleler

Hemanjiom

Hemonjiom, küçük kan damarlarının normalden fazla çoğalması ve bir yumru, şişkinlik oluşturmasıdır. Tüm türlerinde tedaviye ihtiyaç yoktur türüne göre tedavi yöntemi uygulanır.

makaleyi incele