Hamilelikte Kalsiyum Eksikliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte kalsiyum eksikliği bebeğin kas ve kemik gelişimi üzerinde olumsuz etkiye neden olabildiği gibi annenin de yaşamında olumsuzluğa neden olabilmektedir. Kalsiyum eksikliği osteoporoz (kemik erimesi), osteopani (kemik yoğunluğunun az olması ve kırılgan kemik yapısı) gibi çeşitli problemlere zemin hazırlar. Aynı zamanda diş ve tırnaklarda kırılmalara da neden olabilmektedir.

Hamilelikte kalsiyum eksikliği sıklıkla karşılaşılan bir durum olabilmektedir. Bu durumda özellikle annenin öncelikle doktora giderek doktor kontrolünde bulunması gerekmektedir. Doktorun uygulayacağı kalsiyum tedavisine ek olarak birey kalsiyumdan zengin beslenerek, yeme düzeni oluşturarak hamilelikte kalsiyum eksikliğini ortadan kaldırabilmektedir.

Hamilelikte kalsiyum eksikliği yaşayan annede laktoz intoleransı (süt içememe) bulunuyorsa anne diğer süt ürünlerine yönelerek yoğurt peynir gibi ürünlerin tüketimini fazlalaştırabilir. Aynı zamanda laktozsuz süt içebiliyorsa bu sütü de tercih edebilir.

Hamilelikte Kalsiyum Eksikliği ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Kalsiyum Eksikliği

Kalsiyum eksikliği kandaki kalsiyum miktarının referans aralığına göre daha düşük olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Kalsiyum takviyesi, beslenme ve kalsiyum tabletleri gibi tedavi seçenekleri vardır.

makaleyi incele