Gebelikte Kasık Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamileliğin 6 haftasında kasık ağrısı görülmeye başlamaktadır. Birbirinden farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bu ağrı, hamileliğin son dönemlerinde de doğumun yaklaşması ile birlikte yeniden görülebilmektedir. Herhangi bir tehlike arz etmediği gibi görülmesi de oldukça olağandır.  

Hamileliğin 5 haftasında kasık ağrısı görülmeye başlar ve ara ara da olsa bu ağrı hamileliğin sonuna kadar da devam eder. Hamileliğin ilk haftalarında bebeğin büyümesi nedeniyle oluşurken, gebelikte 37 hafta kasık ağrısı doğumun yaklaşması sebebi ile meydana gelebilmektedir.

Hamilelikte tek taraflı kasık ağrısı, çok daha yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Bunun yanı sıra gebelikte sol kasık ağrısı ya da hamilelikte sağ kasık ağrısı görülmesi de son derece mümkündür. Bu ağrının sağ veya sol tarafta olmasının herhangi bir özel nedeni bulunmamaktadır.  

Hamileliğin ilk haftalarında kasık ağrısı olabilmektedir ve bu durum oldukça normaldir. Gebelikte tek taraflı kasık ağrısı olması, hamileliğin hangi haftasında olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Sağlıklı bir doğum sürecindeki her annede görülebilen bu ağrı türü, farklı belirtileri de beraberinde taşıyorsa tehlikeli olmaktadır. Bu sebeple de anne adayının düzenli olarak doktor kontrollerine gitmesi ve vücudundaki farklılıkları zaman kaybetmeden doktoru ile paylaşması son derece önemlidir.

Hamileliğin ilk haftasında kasık ağrısı yaşanması, hamileliğin ilerlemesi ve bebeğin gelişmesi sebebi ile son derece olağandır. Bebeğin rahim içerisine yerleşmesi, annede salgılanan hormonlar ve annede gerçekleşen fizyolojik değişimlerden dolayı hamileliğin oluşması esnasında kasık ağrısı oluşabilmektedir.

Her anne adayında farklılık gösterse de genellikle hamileliğin 11 haftasında kasık ağrısı görülmeye başlamaktadır. Bebeğin gelişimi, annenin fizyolojik ve biyolojik değerleri göz önünde bulundurulduğunda gebeliğin 15 haftasında kasık ağrısı da görülebilmektedir. Bu nedenle de anne adaylarının vücutlarını takip etmeleri ve vücutlarındaki farklılıkları sürekli olarak doktorları ile paylaşmaları oldukça önemlidir.

Gebeliğin 6. haftasında kasık ağrısı yaşanmaya başlamakta ve bu problem hamileliğin son aylarına kadar devam edebilmektedir. Hamileliğin oluşmaya başlaması ve hamileliğin artık son bulmaya başlaması, kasık ağrısının oluşmasına zemin hazırlayan nedenlerdendir. Bu sebeple de ilk haftalarda görülebildiği gibi 35. Hafta gebelik kasık ağrısı görülmesi de son derece olağandır.

Gebelikte Kasık Ağrısı ile İlgili Makeleler

Gebelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısı problemi, bebeğin rahim içerisine yerleşmesi veya rahim içerisinde pozisyon değiştirmesi nedeni ile yaşanabilmektedir. Tedavi, bol sıvı alımı, egzersiz, magnezyum takviyesi ve istirahatle yapılabilmektedir.

makaleyi incele