Diş eti kanaması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Diş eti kanamalarının önlenmesi için öncelikli olarak hasta ağız hijyenini tam olarak sağlamalıdır. Ağız hijyeni iyi olan hastalarda diş eti hastalıklarının dolayısıyla diş eti kanamasının görülme sıklığı azalacaktır. Ayrıca hasta diş etine zarar verecek olacak sık kürdan kullanımı, sert yiyeceklerin yenilmesi, çok sıcak veya çok soğuk olan yiyecek içeceklerin tüketilmesinden kaçınmalıdır.

Diş eti kanaması farklı nedenlerle ortaya çıkabilecek bir belirtidir. Öncelikle hastalık nedeninin ne olduğu bilinmelidir. Hastalık nedeni tespit edildikten sonra neden olan hastalığın tedavi edilmesiyle diş eti kanaması görülmeyecektir. Ayrıca hasta hekimin tedavisine yardımcı olmalı ve hekimin önerilerini dinlemelidir. Hasta ağız hijyenini sağlayabilirse tedavi süreci daha rahat geçecektir.

Diş eti kanaması bazı sistemik nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu nedenler arasında vitamin eksikliği de bulunabilir. C vitamini eksikliği diş eti kanamasına neden olabilir. C vitamini takviyesi sonrasında son bulacaktır. Ancak diş eti kanamasına neden olan faktörün C vitamini eksikliği olup olmadığı doktor tarafından tespit edilmelidir.

Gebelikte ağız içi dokuları hormonal değişimlerden dolayı dış etkenlere karşı daha hassas bir hale gelir. Diş eti hastalıklarının görülme sıklığı artar. Bu süreçte hamile olan birey ağız hijyenini sağlama konusunda daha özenli olmalı, diş eti hastalıklarının tedavisi için bir diş hekimiyle görüşmelidir. Diş hekimi bir ilaç reçete ettiyse hamilelik döneminde kullanılabilir bir ilaç olduğundan emin olunmalıdır. Hamilelik süreci tamamlandıktan sonra diş eti tedavisi aksatılmamalı ve sağlıklı diş eti yapısına kavuşuluncaya kadar tedavisine devam etmelidir.

Diş eti hastalıklarında kanama görülmese bile ağız kokusunun olması ihtimali yüksektir. Her diş eti kanamasına ağız kokusu eşlik etmez ancak ağız kokusundan şikayet eden hastalar da vardır. Diş etlerinde kanama olan hastaların kliniğe başvurma nedeni genellikle ağız kokusudur. Diş etlerinde görülen rahatsızlıkların tedavi edilmesiyle hem diş eti kanamaları hem de ağız kokusu şikayetleri ortadan kalkacaktır.

Diş eti kanaması ile İlgili Makeleler

Diş Eti Kanaması

Diş eti kanaması bir belirtidir. Diş fırçalamak ve sert besinler yemek gibi mekanik travmalar esnasında diş etlerinde meydana gelen kanamanın tedavisi belirtileri yok etmeye yöneliktir.

makaleyi incele