Hamilelikte Ayak Şişmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik sürecinde görülen el ve ayak şişmesinin iyileşmesi için evde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Düzenli yürüyüş yapmak, bol bol su içmek ve egzersiz yapmak örnek olarak verilebilir. Tuzlu su ile ayakları dinlendirmek ve soğuk kompres uygulamak da şişliği önleyebilir özelliğe sahiptir.

 Bunlara ek olarak doktorun yazdığı ilaç ya da önerisi dahilinde tüketilen bitki çayları da süreci atlatmak için yardımcı olacaktır. Çaylar, doktor izni olmadan tüketilmemelidir. Çünkü bazı bitkisel çayların mevcut yan etkileri anneyi ve bebeği olumsuz etkileyebilir. Tüm bunlara ek olarak hamilelik sonrası ayak şişmesi kendiliğinden iyileşme gösterecektir.

Şişlik, gebeliğin ilk üç ayından itibaren başlamaktadır. Özellikle 30-35 haftalık gebelikte ayak ve bilek şişmesi olarak seyreder. Hamilelikte sol ayak şişmesi, sağ ayak şişmesi ya da ikisinde birden gözlenebilir. Hafif şişlik görüldüğünde endişe edilmemesi gereken bir durumdur. Fakat şişlikte artış olduğu takdirde anne ve bebek sağlığı için geç kalmadan doktora gidilmelidir.

Hamileliğin ilk aylarında ayak şişmesi başlar. Son zamanlara doğru artış gösterir ve çoğu gebe kadında gözlenen bir durumdur. Hormonal değişimi, hücreler arası sıvı miktarının artışı ve hareketsizlik olarak birçok sebebe dayalı olarak ortaya çıkar. Oldukça normal ve uygulanacak basit yöntemler ile önüne geçilmesi kolay olan bir rahatsızlıktır.

Hamileliğin belirtilerinden bir tanesi ayakta şişkinlik gözlenmesidir. Özellikle hamileliğin son ayında ayak şişmesi oldukça karşılaşılan bir durumdur. Fakat her ayak şişmesi hamilelik olarak değerlendirilmemelidir. Ayak şişmesinin altında fizyolojik hastalıklar yatıyor olabilir. Bu sebeple gerekli teşhis için bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Ayak şişmesi hamilelikte vücutta meydana gelen değişiklikler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden normal bir durumdur. Hamilelikte ayak numarasında değişiklik meydana geldiği bile görülür. Doğumdan kısa bir süre sonra ayak bileği şişmesinde azalma olur. Ayakların tamamen eski haline gelmesi kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi 6 aya kadar uzama gösterebilir. Şişkinlik kalıcı olmayan bir durumdur.

Hamilelikte Ayak Şişmesi ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Ayak Şişmesi

Vücutta oluşan su artışının yanı sıra dolaşımın azalmasından kaynaklı olarak şişme görülür. Tedavi altta yatan nedene göre diüretik ilaçlar, bitki çayları, kürler ve yaşam tarzı değişiklikleridir.

makaleyi incele