Hamilelikte Arı Sokması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamile bireylerde arı sokması durumunun görülmesi gayet olağandır. Arının soktuğu bölgede oluşan kızarıklık, şişlik dinmesi için evde yapılan doğal yöntemler uygulanabilir. Bu durum anne adayına ve bebeğe bir zarar vermez. Tehlike yaratacak durum ise anne adayının arıya alerjisi olması veya toksik bir arı cinsine denk gelmesidir. Bu durumda oluşan tehlikeli semptomlar için bir an önce sağlık kuruluşuna gözükmek gerekmektedir.

Arının sokması durumunda öncelikli olarak vücutta yer eden iğne bir cımbız yardımı ile çıkarılmalıdır. Sonrasında arının soktuğu bölge sabun ile temizlenmelidir. Temizlenme işlemi yapıldıktan sonra arı sokulan yere buz uygulaması yapılmalıdır. Buzun olmadığı durumda soğuk su da kullanılabilir. Bu işlem arının soktuğu bölgede oluşacak kızarıklık ve şişliklerin artmasını önlemektedir. Daha sonrasında doğal yöntemlerle evde uygulama yapabilirsiniz ya da arı sokmasında antibiyotik kullanılmasına gerek duyulmadığı için, gerekli görüldüğü takdirde kişiye alerji ilacı ya da ağrı kesici verilerek tedavi tamamlanır.

Arı soktuktan sonra 2 saat içerisinde semptomlar gösterir. Bu semptomlar arasında arının soktuğu bölgede kızarıklık olması, şişlik olması normal olan semptomlardır. İlerleyen süreçlerde solunum sıkıntısı, dolaşım sistemi sıkıntısı ya da ödem oluşması durumu hayati tehlikelere yol açar ve alerjik reaksiyonlar arasındadır. Bu durumlar oldukça dikkatli davranılması gereken, bir an önce doktora gidilmesi gereken durumlardır. Hastanede yapılacak olan deri ve kan testleri ile kişinin arıya alerjisi olup olmadığına dair kesin tanı konulması sağlanır.

Hamilelikte Arı Sokması ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Arı Sokması

Hamilelikte arı sokması anne adayına ve bebeğe alerji dışında ciddi zararlar vermez. Tedavi soğuk uygulama, oksijen desteği, alerji ilaçları ve ağrı kesicilerle uygulanmaktadır.

makaleyi incele