Damak Şişmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Damak şişmesinin inmesi için öncelikle bölgeye müdahale edilmemesi gerekir. Şişlik birkaç gün devam eder ve artış görülürse hastanın hekime başvurması gerekir. Bu süreç içerisinde sıcak veya soğuk besinler tüketmekten kaçınmak çok önemlidir. Aynı zamanda hastanın ağzını ve şişlik olan bölgeyi zorlamaktan mümkün olduğunca kaçınması gerekir. Yumuşak fırçalar kullanarak dişlerinizi fırçalayabilir ve şiş bölgeye buz ile kompres uygulayabilirsiniz. Ağrıların yoğunlaşması durumunda mutlaka uzman bir hekime başvurmanız ve bölgeyi kontrol ettirmeniz gerekir.  

Damaktaki şişlik zaman geçmesine rağmen azalmıyorsa ve bölgedeki kan basıncı artıyorsa bu şişliğin ağrısı diş etrafında, çenede, kulakta, boyun ve baş bölgelerinde hissedilebilir. Şişlik ağızdaki kemik yapısı veya dişlerden kaynaklanıyorsa hasta baş ağrısı şikayeti ile doktora başvurabilir.

Şişliğin yol açabileceği hastalıklar şişliğin sebebiyetine bağlıdır. Diş etinde iltihaplanma var ise bu iltihap çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Aynı zamanda diş çürümesi, apsenin patlaması, kalp krizi riski de mevcuttur. Fakat öncelikle şişliğe neyin sebebiyet verdiği saptanmalıdır. Basit yaralanmalardan oluşan şişlikler herhangi bir hastalığa yol açmaz.

Damak bölgesinde oluşan şişlikler hastanın yemek yeme yetisini kısıtlayacaktır. Bu sebeple şişliğin olduğu dönemde kilo alımı genellikle görülmemektedir. Daha ziyade hastanın kilo vermesi ve dilediği besini tüketememesi gibi durumlar ile karşılaşılmaktadır. Şişlikten kaynaklı herhangi bir kilo alımı söz konusu olmaz. Şiş olan bölgenin dışında yanak veya çenede şişkinlikler görülebilir fakat bu kilo almadan kaynaklı değil, şişliğin artışından kaynaklı olacaktır.

Ağzımızın içerisindeki yumuşak doku veya üst damak şişmesi gibi durumlarda hastanın ağız hareketleri kısıtlanır ve sancılar başlar. Kilo kaybı olma ihtimali yüksektir. Hasta şişlik durumunda genellikle baş ve çene ağrılarından şikayet eder. Bunun yanı sıra bölgede kanama söz konusu olabilir. Diş etlerinde çekilme ve yanma aynı zamanda dişlerde hassasiyet meydana gelebilir. Hem sağlık hem de estetik açıdan bu durum ağız yapısına zarar vermeye başlayabilir. Şişliğe sebebiyet veren şey bir virüs ise hastanın mevcut sağlık durumunda farklılıklar gözlemlenebilir. Aynı zamanda boğaz ağrıları da muhtemeldir.

Damak Şişmesi ile İlgili Makeleler

Damak Şişmesi

Damak şişmesi birçok kişi tarafından ciddiye alınmasa da üzerinde durulmadığı zaman ciddi sonuçlar doğurabilecek bir rahatsızlıktır. Soğuk kompres, gargara ve ilaçlarla tedavi edilebilir.

makaleyi incele