Taşikardi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Derin derin nefes alıp vermek: Çarpıntılar geçene kadar rahatlamaya yardımcı olacaktır.

Yüzü soğuk suyla yıkamak veya yüze buz tutmak: Kalp atış hızını kontrol eden vagus sinirini uyaran bir tür vagal manevradır.

Panik yapmamak: Stres ve anksiyete çarpıntıyı daha da kötüleştirir.

Nefes darlığı, baş dönmesi, göğüs ağrıları veya bayılma hissi eşlik ediyorsa derhal bir kardiyoloğa başvurulmalı. Bunlar ciddi kalp hastalığı belirtileri olabilir.

Taşikardinin ne kadar süreceği nedenine bağlıdır. Örneğin, 

  • Eforla tetiklenen taşikardi, istirahat ile kısa sürede geçecektir.
  • Vücut ısısı normale döndüğünde ateşten kaynaklanan taşikardi sonlanır.
  • Kan kaybından kaynaklanan taşikardi, hasta intravenöz (IV) sıvılar ve / veya kan transfüzyonları ile stabilize edildiğinde sona erecektir. 
  • İlaçların veya diyetin neden olduğu taşikardi, genellikle soruna neden olan kimyasalın vücut tarafından kullanıldığında veya idrarla atıldığı zamanlar içerisinde birkaç saat içinde hızla kaybolur. 
  • Kardiyak sorunların neden olduğu taşikardi uzun sürebilir. 

Sinüs taşikardisi kalp atış hızının artmasıdır. Çoğu durumda kuvvetli egzersiz yapmak veya çok fazla kafein almak gibi basit bir şeyin işaretidir. Bununla birlikte, uygunsuz sinüs taşikardisi (inappropriate sinüs taşikardisi, IST) durumunda, bilinen bir neden yoktur. IST varsa, doktor tarafından bir tedavi planı oluşturulacaktır. Tedavi muhtemelen ilaçların ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunu içerecektir. Yani, ölüm kadar tehlikeli bir sonuç sinüs taşikardisinde görülmez. Hayati tehlike içeren diğer taşikardi türleri varsa (ventriküler taşikardi gibi) acil yardım almak gerekebilir.    

Kalp atışınızı yavaşlatma yolları şunlardır:

Vagal manevralar: Vagal manevralar, kalp atışınızı düzenleyen vagus sinirini etkiler. Ağzı ve burnu kapatıp ve bir hapşırmayı bastırıyormuş gibi göğüsteki basınç yükseltilir. 5-8 saniye nefes alıp, o nefesi 3-5 saniye tuttuktan sonra yavaşça nefes verilir. Birkaç kez tekrarlanır. Bu manevra ile kalp atış hızı düşürülebilir.

İlaçlar: Vagal manevralar hızlı kalp atışını durdurmazsa, normal bir kalp atış hızını eski haline getirmek için bir antiaritmik ilaç enjeksiyonu gerekebilir. Bu ilaç bir hastanede uygulanır. Doktor ayrıca, vagal manevralara cevap vermeyen hızlı bir kalp atışı olması durumunda alınacak antiaritmik ilacın bir hap versiyonunu da yazabilir.

Kardiyoversiyon: Bu prosedürde otomatik bir harici defibrilatör yoluyla kalbe bir şok iletilir. Akım, kalpteki elektriksel anormallikleri etkiler ve normal ritmi geri getirir. Genellikle acil serviste manevralar ve ilaçlar etkili olmadığında kullanılır.

Direk çarpıntıya neden olmaz ancak dolaylı yoldan mide ağrısı endişeye huzursuzluğa neden olusa taşikardi gelişebilir. Benzer şekilde ağrıyı hafifletmek için alınan ilaçların yan etkisi olabilir. Mide ağrısı beraberinde ateş gibi farklı semptomlar varsa onlara bağlı gelişebilir. Farklı olarak iki semptomun (kalp çarpıntısı, mide ağrısı) beraber görülmesi ve eşlik eden diğer semptomlarla birlikte akut pankreatit gibi farklı bir hastalığa işaret ediyor olabilirler.

Reflü genellikle kalp çarpıntısının doğrudan bir nedeni olmayacak olsa da, dolaylı olarak onlara yol açabilir. Örneğin, reflüsü olan bir kişi semptomları hakkında gergin veya endişeli hissediyorsa, bu çarpıntıya yol açabilir. Hem reflü hem de kalp çarpıntısını tetikleyen çeşitli faktörler de olabilir. Örneğin, alkol tüketimi bazı insanlarda çarpıntıya neden olabilir ve ayrıca reflü semptomlarını tetikleyebilir. Benzer şekilde, çok fazla kafein reflü semptomlarını tetikleyebilir ve kafein ayrıca kalp çarpıntısına neden olabilir.

Anemi (kansızlık, demir eksikliği); hızlı veya düzensiz kalp atışlarına (aritmi) yol açabilir. Anemi olduğunda, kandaki oksijen eksikliğini gidermek için kalbin daha fazla kan pompalaması gerekir. Böylece kalp daha hızlı pompalayarak taşikardi gelişmesine sebebiyet verir.

Taşikardi ile İlgili Makeleler

Taşikardi (Kalp Çarpıntısı)

Kalbin atma hızının yükselmesi olarak bilinen taşikardi(kalp çarpıntısı) hastalığının tedavisinde kişinin durumuna göre kalp atım hızının düşürülmesi amaçlanır.

makaleyi incele