ED1000

ED1000, yoğunluklu şok dalgası adı verilen benzer bir yöntem günümüzde son 10 senedir aktif bir şekilde kalp rahatsızlıkları için kullanılmaktadır

ED1000 Nedir?

ED1000, bir şok dalga tedavisidir. Yoğunluklu şok dalgası adı verilen benzer bir yöntem günümüzde son 10 senedir aktif bir şekilde kalp rahatsızlıkları için kullanılmaktadır. Verilen şok dalgaları sayesinde yeni damar oluşumu sağlanarak bölgede kanlanma da artırılabilir. ED1000 aslen kullanılan cihazın adı olarak bilinmektedir ve tedavi de bu cihaz ile aynı adı almıştır. Amaç penis bölgesinde yeni damarların oluşmasını sağlayarak bölgedeki kanlanmanın artırılmasıdır. Bu durum sertleşme sorununa bir tedavi olarak geliştirilmektedir. İşlemin avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Tamamen ağrısız ve sancısız bir işlemdir,
 • Lokal olarak uygulanır,
 • Sorunu kesin bir şekilde çözer,
 • Tedavinin yanı sıra peniste kalınlaşma görülür,
 • Hastanın partner yanında hiçbir ilaç kullanmasına gerek kalmamaktadır,
 • Yatışa gerek kalmaz ve hasta işlem sonrasında günlük yaşantısına dönebilir,
 • Durum genellikle tekrarlamaz fakat istisnai durumlarda tedavi tekrar uygulanabilir.

Tedavi kesin sonuca sahiptir ve hastalığın tekrarlanmayacağına dair garanti verir. Aynı zamanda tüm kalp hastalarına da uygulanabilir. Tedavinin asıl amacı iktidarsızlık yani sertleşme sorunu olsa da bu yöntem aynı zamanda peniste eğrilik, kronik prostat gibi farklı rahatsızlıklarda da kullanılabilmektedir. Fakat bu tedavilerde farklı frekans ve başlıkların kullanılması gerektiği gibi aynı zamanda seans sayısında da farklılık görülebilmektedir.

ED1000 Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sertleşme sorunu ile uzman hekimlere başvuran hastalar öncelikle detaylı muayeneden geçmelidirler. Cinsel yaşam hikayeleri ve genital organ kontrolleri detaylı bir şekilde incelenir. Bu işlemin ardından bu duruma sebebiyet veren farklı bir hastalık olup olmadığını anlamak için hastadan kan tahlili istenir ve tahlil sonuçları detaylı bir şekilde incelenir. Sorunun organik olduğundan emin olunduğu durumda ED1000 tedavisine başvurulabilir. ED1000 tedavisi hastanın penis bölgesinde var olan damarların kalınlaşmasını ve bölgede yeni damar oluşmasını sağlayan bir şok dalga tedavisidir. İşlem 6 ile 24 seans arasında uygulanabilmektedir. Seans sayısı hastanın durumuna ve ihtiyacına göre farklılık göstermektedir. İşlemin uygulanışı ise aşağıdaki gibidir:

 • ED1000 cihazı hazırlanır,
 • Hastaya gerekirse lokal anestezi uygulanabilir,
 • Cihaz başlığı penis çevresinde gezdirilir,
 • Gerekli bölgelere şok dalga atışı yapılır,
 • İşlem tamamlanır.

Her seans ortalama 20 dakika sürmektedir. Seans süresince penisin pek çok farklı bölgesine atış yapılabilir. Hasta işlem esnasında ağrı hissetmez ve işlem sonrasında günlük yaşantısına dönebilir. Cerrahi bir işlem değildir ve herhangi bir kesi gerektirmez. Frekans düşük seviyede ayarlandığı için hasta hiçbir sancı hissetmez fakat yine de etkin tedavi gerçekleşir. İşlem öncesi ve sonrasında rahatsız edici hiçbir his oluşmamaktadır. Tedavi boyunca gerekli olan tüm seanslara katılım sağlanmalıdır. Seansların yarıda kesilmesi durumunda tedavi tamamlanmaz. Etkili sonuçlar tedavi başladıktan 3 hafta sonra görülmeye başlanır.

Seans Sayısı Nasıl Belirleniyor?

İşlem öncesinde pek çok tetkik uygulanmaktadır. İşlemin yapılabilmesi için iktidarsızlığın sebebinin organik olması şart koşulmaktadır. Eğer peniste veya penise bağlı farklı bir hastalık var ise bu hastalığın tedavisi yapılmadan işlem gerçekleştirilmemektedir. Yapılan testler sonucunda belli bir skor sayısı elde edilir. ED1000 tedavisinde seanslar aşağıdaki rakamlara göre belirlenir:

 • Skor 2-3 ise; 6 seans,
 • Skor 1 ise; 12 seans ve üzeri seans sayısı

Skorun 1 olması durumunda hastanın daha uzun süreli bir tedaviye ihtiyacı olduğu anlaşılmaktadır. Bu tip ileri durumlardaki hastalara 12 seans ve üzeri uygulanması daha sağlıklı olmaktadır. Hastalar tüm seansları tamamladıktan sonra sorun tamamen çözülür ve tekrarlamaz.

ED1000 Riskleri Nelerdir?

İşlemin bilinen herhangi bir yan etkisi mevcut değildir. İşlem esnasında penis bölgesindeki 5 farklı alanda çalışma gerçekleştirilir. Yöntem uzun yıllardır pek çok kalp ve böbrek hastalıklarında aktif bir şekilde kullanılmış ve ardından penis bölgesinde de etkili olduğu anlaşılmıştır. İşlem sonrası herhangi bir risk oluşamayacağı gibi işlem esnasında da hasta herhangi bir komplikasyon ile karşılaşmamaktadır. Dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Hastanın cinsel geçmişinin iyi incelenmesi,
 • Hastanın iktidarsızlığa sebebiyet verebilecek bir ilaç geçmişinin olup olmaması,
 • Hastanın farklı bir cinsel rahatsızlığının olup olmaması.

Hastanın muayenesi esnasında hata yapılmamalı ve hiçbir detay gözden kaçırılmamalıdır. Tüm aşamaların doğru yapıldığı durumlarda herhangi bir risk ile karşılaşılmamaktadır. Fakat hastanın farklı bir rahatsızlığı olmasına rağmen bu rahatsızlık tedavi edilmeden ED1000 işlemi uygulanıyor ise hastada farklı komplikasyonlara sebebiyet verilebilir. Bu sebeple işlem öncesi araştırmalar iyi yapılmamalı ve testler aksatılmadan tamamlanmalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
2
0
Makeleyi Paylaşın

ED1000 ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İşlem ücretleri kurumdan kuruma farklılık gösterebilmektedir. Bu tip işlemlerde ücretlerin belirlenmesindeki en etkili unsur, hastanın ihtiyacı olan seans sayısıdır. 6 seansa ihtiyaç duyan hastanın fiyatlandırması daha düşük olurken 24 seansa ihtiyaç duyan hastanın fiyatlandırması daha yüksek çıkabilir. Bu sebeple işlem öncesi yapılan muayene sonunda kurumdan direkt olarak fiyat bilgisi alınmalıdır. Aynı zamanda tüm kurumların fiyatlandırma politikaları farklı olabileceğinden dolayı işlem öncesinde işlemin yaptırılacağı yer ve işlemi yapacak olan uzmanlar da iyi araştırılmalıdır.

ED1000 tedavisi günümüzde SGK tarafından karşılanmamaktadır. Genellikle özel kurumlarda gerçekleştirilen bu tedavi yönteminden hastalar ücretli olarak faydalanabilmektedirler. İktidarsızlığa sebebiyet veren duruma bağlı olarak SGK şartları değişkenlik gösterebilir. Bu tip alternatif tedavi yöntemleri SGK tarafından karşılanmamakla beraber pek çok kurumda uygun fiyatlara da yaptırılabilmektedir.

ED1000 tedavi merkezleri ve özel sağlık kuruluşlarında yaptırılmaktadır. İşlemin steril poliklinik ortamında gerçekleştirilmesi gereklidir. Burada önemli olan işlemi uygulayacak olan uzmandır. Bu sebeple uzman, işlem öncesinde araştırılmalı ve işlemin yapılacağı yer hakkında yorumlar detaylıca okunmalıdır.