Psikoz ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Psikoz hastaları genelde hep depresif bir ruh hali içinde olurlar, gün içinde çok fazla uyurlar, konsantrasyon bozukluğu ve dikkat eksikliği yaşarlar, bütün olaylara karamsar bakmaya meyillidirler, görsel ve işitsel halüsinasyonlar duyumsarlar, kendilerini sosyal çevreden çekerler, karamsar düşüncelerden ötürü intihara meyilli düşünmeye başlarlar.  

Psikozun çeşitli alt türleri mevcuttur. Kısa zamanlı psikoz türü birkaç hafta içinde tamamen iyileşirken bazı türleri yıllar boyu iyileşmeyebilir. İyileşme sürecinde en önemli etken hekimin verdiği tavsiyelere harfiyen uymak ve tedaviyi erken bırakmamaktır. Bu tavsiyeler uygulandığı zaman psikozlu hasta normal bir hayat sürebilir.

Kişinin depresyona girmesi ve ruh halindeki çökütü nedeniyle kendine ve çevresine zarar vermekten çekinmeyebilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için hasta hekimin reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmalı ve yakın takipte tutulmalıdır.

Hangi kişilerin psikoz olacağını önceden kestirmek mümkün değildir fakat yapılan incelemelerde bazı risk gruplarının psikoza daha yatkın olduğu gözlenmiştir. Parkinson, Huntington hastalığından muzdarip kişiler, beyninde tümör ve kist bulunanlar, uyuşturucu madde kullananlar, Alzheimer, HIV, sifiliz ve bazı epilepsi türlerine sahip olan kişilerin psikoz geçirme riski diğer insanlara nazaran daha yüksektir.

Psikoz ile İlgili Makeleler

Psikoz

Psikoz; hastanın, gerçek ile kendi kafasında kurduğu yaşanmışlıkların arasındaki farkı algılayamadığı bir hastalık olup tedavisi terapiler ve çeşitli ilaçlardır.

makaleyi incele