Hamilelikte Akıntı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte sümüksü akıntı gelmesi normal kabul edilen bir durumdur. Bu tip akıntılar genellikle idrar kaçağı olarak değerlendirilir. Ancak bebeğin yerleşmesi ve hormon dalgalanmaları nedeniyle meydana gelen akıntı ile birleştiği için sümüksü bir kıvam alabilir. Gebelikte sümüksü akıntı doğum habercisi de olabilir. Ancak bu tip akıntılar genellikle kanlı olmaktadır.

Hamileliğin ilk iki ayında önemli hormonal değişimler meydana gelmektedir. Bu nedenle akıntıların da ilk 6 – 8 hafta içinde başlaması beklenir. Hamileliğin sonuna kadar devam eder.

Hamilelikte akıntı olur. Beyaz renkli ya da saydam olan kokusuz akıntılar normal ve sağlıklı kabul edilmektedir. Ancak gebelikte iltihaplı akıntı ya da yeşil ve sarı renklerde akıntı enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu nedenle anormal olduğu düşünülen akıntılar için doktora danışmakta fayda vardır.

Gebelikte akıntı renklerinin beyaz ve kahverengi olması normal kabul edilmektedir. Erken dönem hamilelikte süt gibi akıntı görülmesi beklenir. Bazen de lekelenme şeklinde hafif kanamalar görülebilir. Ancak bunlar dışındaki akıntılar için doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte sarı akıntı gelmesi beklenen bir durum değildir. Genellikle enfeksiyon belirtisi olduğu düşünülür. Enfeksiyonlar da tedavi edilmemesi halinde ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte su gibi akıntı gelmesi normaldir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında idrar kaçırmalar da olabilmektedir. Bu durum da sık sık akıntı ile karıştırılabilmektedir.

Gebelikte kahverengi akıntı genellikle 5 – 6 gün sürmektedir. Ancak çok yoğun olmaz. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde görülmesi halinde ise birtakım sorunların işareti olarak değerlendirilebilir.

Hamilelikte Akıntı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Akıntı

Hamilelik döneminde vajinal akıntı sık rastlanan bir durumdur ve akıntı çoğu zaman normal kabul edilmektedir. Çoğu zaman tedavi gerekmez ancak fitil kullanımı ve krem tedavisi önerilmektedir.

makaleyi incele