Hamilelikte Yeşil Akıntı

Hamilelikte sarı yeşil akıntılar, olağan bir durum olmadığından dolayı, genellikle ciddi vajinal enfeksiyonların bir işareti kabul edilir. Genellikle antibiyotikle tedavi edilir.

Hamilelikte Yeşil Akıntı Nedir?

Hamilelik öncesinde veya sonrasında olduğu gibi hamilelikte sarı yeşil akıntılar, olağan bir durum olmadığından dolayı, genellikle ciddi vajinal enfeksiyonların bir işareti kabul edilir. Vajinal enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde ise ilerleyen dönemlerde daha ciddi sorunlara neden olabilirler. Bu nedenle hamilelikte bu renkler de akıntı şikâyetleri olan kişilerin, en kısa sürede bir uzmana başvurmasında fayda vardır.

Hamilelikte anne adayında salgılanan hormonların etkisiyle vajinal akıntının miktarı da artarken, bu salgı hem vajinayı hem de rahmi olası enfeksiyonlara karşı korur. Hamilelik sürecinde vajinal akıntının önemli ölçüde artması normal olarak kabul edilir ancak bu süreçte, genital organlar enfeksiyona yatkın olduğu için meydana gelen akıntının rengi, kıvamı ve miktarı oldukça önemlidir.

Hamilelikte Yeşil Akıntı Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte yeşil akıntı enfeksiyon, rahim ağzında yara veya iltihap belirtisi olabilir. Anne karnında bebekle birlikte rahim de büyüyerek üreteri baskılar ve dolayısıyla enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale gelir. Bu süreçte idrar mesanede toplandığından dolayı, bakterilerin üretradan tırmanarak artması sonucu idrar yolu veya mesanede enfeksiyonu neden olur.

Sarı veya yeşil renkte akıntı, anne adayında bir sağlık sorununa ve bebeğiyle ilgili bir duruma işaret ettiğinden dolayı, beraberinde görülen belirtilere de dikkat edilmesi çok önemlidir.

Gebelikte yeşil akıntı ve beraberinde meydana gelen belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

Hamilelikte Yeşil Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte yeşil akıntı gelmesine yol açan nedenlerin başında vajinal enfeksiyon ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gelir. Hamilelikte kötü kokulu, yeşil veya sarı akıntı, cinsel yolla bulaşan trikomonas vajinit, bel soğukluğu veya klamidya enfeksiyonlarının bir işareti olabilir. Trikomonas vajinit, hamilelik sürecinde sık görülen cinsel ilişki esnasında ve idrar yaparken ağrı ve yanmaya neden olan enfeksiyondur.

Bununla birlikte hamilelerde yeşil akıntıya neden olan etmenler şu şekildedir:

 • Trikomonas (trichomoniasis) vajinit, klamidya ve gonore (bel soğukluğu) gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 • Amniyon sıvısında sızıntı,
 • Tampon gibi yabancı bir cismin vajinada bırakılması,
 • Bakteriyel vajinoz,
 • Pelvik inflamatuar hastalığı,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Vajinal siğil,
 • Mantar.

Hamilelikte Yeşil Akıntı Teşhisi

Hamileyken yeşil akıntı gibi anormal vajinal akıntı şikâyeti olan anne adaylarından öncelikle cinsel hayatı, akıntının rengi, kokusu veya yoğunluğu hakkında uzman tarafından bilgiler alınır. Çoğu durumda, enfeksiyon varlığı hastalık öyküsü ve fiziki muayene sonucu tespit edilebilir. Ancak jinekolojik ve ayrıntılı bir fiziksel muayene yapılma haricinde idrar kültür testi de uygulanabilir.

 • Fiziksel ve jinekolojik muayeneÖncellikle anne adayının dış genital bölgesi gözle değerlendirilir.  Daha sonra spekulum aleti yerleştirilerek vajinaya ve rahim ağzına bakılır. Bununla birlikte hamilelikte vajinadan yapılan muayenenin bir zararı yoktur.
 • İdrar kültür testi: Kültür testi, idrarın içinde enfeksiyona yol açan bakteri veya mikropların tespit edilmesi için yapılır. İdrar örneği alınmadan önce, el ve vajinanın temizliği yapılarak temizlenmelidir. Daha sonra, verilen steril bir kaba idrar toplanarak incelenmesi için teslim edilmelidir.

Hamilelikte Yeşil Akıntı Tedavisi

Her anne adayının vajinal akıntı tedavisi farklıdır. İlk olarak akıntıya neden olan etkenler tespit edilerek, bu rahatsızlığın kaynağının tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Dolayısıyla hamilelik döneminde anormal vajinal akıntıya neden olan enfeksiyon türü belirlendikten sonra tedavisi o yönde yapılır.

Uygulanan vajinal enfeksiyon tedavisinden sonra vajina florası normale dönmesini sağlamak için bazı tabletler, fitiller veya bitkisel tedaviler uygulanabilir. Hamilelikte yeşil akıntı tedavisinden sonra vajina florasını normale dönmediği takdirde ise kaşıntı ve akıntı tekrarlayabilir. Bu nedenle vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisinden sonra vajina flora düzenleyici ilaçlar mutlaka eklenmelidir.

 • İlaç tedavisiAnne adayında enfeksiyona yol açan bakterinin türü ve kültürdeki bakterinin duyarlılığına göre çeşitli antibiyotik, krem ve fitil uygulanarak tedavisi yapılabilir. Maya enfeksiyonlarında genellikle vajinaya jel veya krem şeklinde uygulanan mantar önleyici ilaçlar verilir. Bakteriyel vajinozda antibiyotik veya krem tedavisi uygulanırken, trikomoniyaz enfeksiyonun neden olduğu yeşil veya sarı renkteki akıntının tedavisi için ilaç reçete edilir. Maya veya bakteriyel enfeksiyonlarının neden olduğu sarı veya yeşil vajinal akıntı için tedavi uygulanmaya başladıktan 1 hafta içinde olumlu sonuçlar alınabilir. Bununla birlikte enfeksiyonun tekrarlaması durumunda hamilelikten sonra da tedaviye devam edilmesi gerekebilir.  

Hamilelikte Yeşil Akıntı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hamilelikte yeşil veya sarı akıntı, birçok vajinal enfeksiyonun bir belirtisi olduğundan dolayı tedavi edilmediği takdirde hem anne hem de bebeği açısından sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sorun tedavi edilmediğinde kronikleşerek, enfeksiyonun artmasına ve sonucunda rahim içi, yumurtalıklar ve tüpler de iltihaplanabilir.

Hamilelikte açık yeşil akıntı idrar yolu enfeksiyonuna işaret ettiğinden dolayı, bu iltihap tedavi edilmediğinde yayılarak böbrek iltihabına neden olabilir. Ayrıca hamilerin yeşil akıntı yaşamasının nedeni cinsel yolla bulaşan hastalıklar ise anne adayları ve beraberinde partnerinin tedavisi çok önemlidir.

Bu hastalılar tedavi edilmediğinde, anne karnındaki bebek zarar görebilir ve doğum anında bebek, farklı iltihapların bulaşma riski ile karşı karşıya kalabilir. Ayrıca hamilelikte tedavi edilmeyen vajinal enfeksiyonlar düşük ve erken doğum riskini artırırken bebeğin ölümüne neden olabilir. 

Hamilelikte Yeşil Akıntı Ne İyi Gelir?

Hamilelik sürecinde vajinal akıntı, anne adayı için rahatsız edici ve hijyenik değildir. Bu durumda hamileliği daha rahat yaşamak, olası bir sağlık sorununun önüne geçmek ve enfeksiyon bulaşma riskine karşı korunmak için bazı önlemler alınmalıdır.

Hamilelikte vajinal enfeksiyonlardan korunmak için alınması gereken önlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hijyenik ped kullanılmalıdır.
 • Genital bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Tampon kullanılmamalıdır.
 • Tuvaletten sonra genital bölgesi önden arkaya doğru yıkanmalıdır.
 • Saf pamuklu iç çamaşırları kullanılmalıdır.
 • Dar kıyafetler giyilmemelidir.
 • Külotlu çorap ve naylon içeren ürünler kullanılmamalıdır.
 • Vajinal bölgenin temizliği için doğal sabunlar kullanılmalıdır.
 • Vajinal bölgeyi temizleyen köpüklü ürünler kullanılmamalıdır.
 • İç çamaşırları yıkandıktan sonra ütülenmelidir.
 • Genital bölge temiz kuru tutulmalıdır.
 • Deniz veya havuza girdikten sonra ıslak kıyafetler değiştirilmelidir.
 • Beslenme düzenine dikkat edilmelidir.
 • Cinsel ilişki öncesi ve sonrası mesane boşaltılmalıdır.
 • Kimyasal içeren ürünler kullanılmamalıdır.
 • İdrar tutulmamalıdır.

Hamilelikte Yeşil Akıntı Ne İyi Gelmez?

Hamilelikte yeşil akıntı, birçok sağlık sorununun habercisi olduğundan rengine ve kokusuna dikkat etmek çok önemlidir. Gerekli tedaviler uygulandığı ve önlemler alındığı takdirde bu tür sorunlardan zarar görme ihtimali ortadan kalkar. Ancak tedavisine geç kalınır veya ihmal edilirse, anne ve bebeğin zarar görmesine neden olabilir.

 • Hamilelik döneminde anne adayı idrarını çok fazla tuttuğunda, enfeksiyon riski artar. Bu nedenle idrarını tutmamalı ve mesanesini tam boşaltmadan tuvaletten çıkmamalıdır. 
 • Hamilelikte tampon kullanımı anında, annenin ve bebeğinin hayati açısından tehlikeli olan toksik şok sendromu sorununa yol açabilir. 
 • Bununla birlikte yeşil akıntı yüzünden ped kullanımı söz konusu ise pedin uzun süre bırakılması ve sık değiştirilmemesi, naylon iç çamaşırı giyilmesi veya genital bölgenin temizliğinin yapılmaması gibi durumlar bakteri ve mantar enfeksiyonun artmasına neden olur.

Hamilelikte Yeşil Akıntı için Hangi Doktora Gidilir?

Birçok hastalık farklı semptomlar ile ortaya çıktığından dolayı, oluşan sorunun nedeninin bir an önce araştırılması, tanı konulması ve gerekli olan tedaviye başlanması gerekir. Bunun için de bazı muayene ve tetkiklerin yapılması gerekir.

Hamilelik döneminde meydana gelen vajinal akıntılar normal olsa da bazı durumlarda acil tıbbi bir müdahale gerektirebilir. Gebelikte yeşil akıntı gelmesiyle beraberinde görülen belirtiler ciddi sağlık sorunlarının belirtileri olabileceğinden dolayı hem annenin hem de bebeğinin sağlığı açısından Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden randevu alınarak muayene olunmalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
2
0
Makeleyi Paylaşın

Hamilelikte Yeşil Akıntı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte yeşil akıntı bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte yeşil akıntıya neden olan sağlık sorunu tedavi edilmediği takdirde hem anne hem de bebek açısından bazı sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Yeşil veya sarı vajinal akıntıya cinsel yolla bulaşan bir hastalık neden oluyorsa, anne bebek zarar görür ve doğum esnasında bebeğe çeşitli enfeksiyonlar bulaşabilir. Ayrıca vajinal enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde erken doğuma ve bebeğin ölümüne neden olabilir.

Dr. Hande Erölmez

Yeşil akıntı hamilelik belirtisi mi?

Hamilelik sürecinde anne adayında meydana gelen yeşil akıntı, hamilelik belirtilerinden biri değildir. Hamilelikte veya normal hayatta yeşil renkte vajinal akıntı normal değildir. Bu tür akıntı, çoğunlukla bakterilerin neden olduğu enfeksiyonun ilk belirtilerinden biridir. Bu nedenle yeşil veya sarı vajinal akıntıyla birlikte tahriş ve kızarıklık gibi belirtiler de söz konusuysa, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir işareti olabilir.

Dr. Hande Erölmez