Hamilelikte Akıntı

Hamilelik döneminde vajinal akıntı sık rastlanan bir durumdur ve akıntı çoğu zaman normal kabul edilmektedir. Çoğu zaman tedavi gerekmez ancak fitil kullanımı ve krem tedavisi önerilmektedir.

Hamilelikte Akıntı Nedir?

Hamilelik döneminde vajinal akıntı sık rastlanan bir durumdur. Bu dönemde vücutta yaşanan pek çok değişim endişeye neden olabilmektedir. Ancak akıntı çoğu zaman normal kabul edilmektedir. Bazen de bazı sorunlar nedeniyle görülebilmektedir. Bu nedenle akıntının türü önem kazanmaktadır. Hamilelikte normal kabul edilen akıntılar lökore adı verilen beyaz renkli ya da şeffaf akıntılardır. Gebelikte akıntı çeşitleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Hamilelikte kahverengi akıntının lekelenme şeklinde meydana gelmesi normal kabul edilmektedir. Ancak buna kötü kokunun da eşlik etmesi halinde bir enfeksiyon belirtisi olarak değerlendirilebilir. Hamilelikte kahverengi akıntı nedenlerinden en önemlisi döllenen yumurtanın rahim astarına yerleşmesidir. Bu durum hamilelikte kanlı akıntı olarak da bilinmektedir.
 • Hamilelikte beyaz sümüksü akıntı normal kabul edilen ve gerekli olan bir akıntıdır. Hamileliğin son dönemlerinde artış görülebilir.
 • Hamilelikte yeşil akıntı bir bakteriyel enfeksiyon belirtisi olarak değerlendirilebilir.
 • Gebelikte sarı akıntıya genellikle kötü koku da eşlik etmekte ve enfeksiyon belirtisi olarak düşünülebilir. Hamilelikte sarı sümüksü akıntı da bir bakteriyel enfeksiyon belirtisi olarak düşünülür.
 • Gebelikte pembe vajinal akıntı genellikle lekelenme şeklinde meydana gelmektedir. İmplantasyon kanaması adı verilen bu durum hamilelikte kanla karışık akıntı olarak da bilinmektedir. Bu tür akıntılar gebeliğin başlarında normal kabul edilir. Ancak ilerleyen dönemlerde birtakım sorunların işareti olarak değerlendirilebilir.
 • Hamilelikte koyu akıntı genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle gebelikte siyah akıntı gibi koyu akıntılar ile karşılaşılması halinde doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Akıntı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle hamilelikte beyaz akıntı görülmektedir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında sarı ya da koyu renkli akıntılar da meydana gelebilmektedir. Ancak renkli akıntılar enfeksiyon belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle gebelikte akıntı çeşitleri hakkında bilgi sahibi olunmasında fayda vardır.

Hamilelikte Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte östrojen ve progesteron düzeyleri değişmektedir. Gebelikte akıntı da genellikle bu değişimler ve bebeğin yerleşmesi nedeniyle meydana gelmektedir. İlerleyen dönemlerde rahmin genişlemesine ve idrar kesesine baskı yapmasına bağlı olarak anne adayları idrar kaçırabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte beyaz sulu akıntı da görülebilmektedir.

Hamilelikte Akıntı Teşhisi

Hamilelikte vajinal akıntı şikayeti ile doktora başvuranlarda muayene iki aşamadan oluşmaktadır.

 • Hastalık Öyküsü: Öncelikle hastanın genel durumu, kaşıntı, kızarıklık gibi şikayetleri ve akıntının rengi, kıvamı ve kokusu hakkında bilgi alınır.
 • Smear TestiVajinadan bir fırça yardımıyla sürüntü alınır. Daha sonra alınan akıntı örneği incelenir.

Hamilelikte Akıntı Tedavisi

Hamilelikte beyaz renkli ve kokusuz akıntılar için herhangi bir tedavi uygulanmamaktadır. Ancak anormal akıntılara neden olan hastalıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. Hamilelikte hap kullanımı hamileliği ve bebeği olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle gebelikte akıntı için fitil kullanımı ve krem tedavisi önerilmektedir.

Hamilelikte Akıntı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hamilelikte görülen her akıntının tedavi edilmesi gerekmemektedir. Ancak bazı akıntılar enfeksiyon gibi sorunlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu dönemde anne adayları enfeksiyonlara daha açık hale gelmektedir. Enfeksiyonlar ise tedavi edilmemesi halinde ciddi komplikasyonlara yol açabilmekte ve düşük yapmakla dahi sonuçlanabilmektedir.

Hamilelikte Akıntıya Ne İyi Gelir?

Hamilelikte akıntı için evde yapılabilecek bazı uygulamalar bulunmaktadır. Hamilelikte akıntıya iyi gelen uygulamalar aşağıdaki gibidir:

 • Vajina florasının korunması gerekmektedir. Bu nedenle vajinal duş alınmamalıdır.
 • Pamuklu iç çamaşırları giyilmelidir.
 • Dar pantolonlar giyilmemesi önerilir.
 • Şekerli gıdalar tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Parfümsüz günlük pedler kullanılabilir. Ancak bu pedlerin evdeyken çıkarılması önerilir.

Hamilelikte Akıntı için Hangi Doktora Gidilir?

Bu dönemde beyaz renkli akıntılar normal kabul edilmektedir. Ancak hamilelikte kokulu akıntı ya da farklı renklerde akıntı meydana gelmesi halinde doktora danışılmalıdır. Hamilelikte kahverengi akıntı ve kasık ağrısının birlikte görülmesi ve bu lekelenmenin 1 günden uzun sürmesi birtakım sorunların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlar ile karşılaşılması halinde hastanelerin kadın hastalıkları ve doğum bölümlerine ya da jinekologlara başvurulmalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Hamilelikte Akıntı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte sümüksü akıntı gelmesi normal kabul edilen bir durumdur. Bu tip akıntılar genellikle idrar kaçağı olarak değerlendirilir. Ancak bebeğin yerleşmesi ve hormon dalgalanmaları nedeniyle meydana gelen akıntı ile birleştiği için sümüksü bir kıvam alabilir. Gebelikte sümüksü akıntı doğum habercisi de olabilir. Ancak bu tip akıntılar genellikle kanlı olmaktadır.

Hamileliğin ilk iki ayında önemli hormonal değişimler meydana gelmektedir. Bu nedenle akıntıların da ilk 6 – 8 hafta içinde başlaması beklenir. Hamileliğin sonuna kadar devam eder.

Hamilelikte akıntı olur. Beyaz renkli ya da saydam olan kokusuz akıntılar normal ve sağlıklı kabul edilmektedir. Ancak gebelikte iltihaplı akıntı ya da yeşil ve sarı renklerde akıntı enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu nedenle anormal olduğu düşünülen akıntılar için doktora danışmakta fayda vardır.

Gebelikte akıntı renklerinin beyaz ve kahverengi olması normal kabul edilmektedir. Erken dönem hamilelikte süt gibi akıntı görülmesi beklenir. Bazen de lekelenme şeklinde hafif kanamalar görülebilir. Ancak bunlar dışındaki akıntılar için doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte sarı akıntı gelmesi beklenen bir durum değildir. Genellikle enfeksiyon belirtisi olduğu düşünülür. Enfeksiyonlar da tedavi edilmemesi halinde ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle mutlaka doktora danışılmalıdır.