Verem ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Evet. Verem hastalığı insandan insana bulaşabilen bir hastalıktır. Bulaş yolları kesilmelidir. Ayrıca bu bulaşıcılık toplum sağlığını ciddi ölçüde etkileyebileceği için her hasta mutlaka tedavi edilmelidir.

Verem hastalığı antibiyotiklerle kesin olarak tedavi edilebilir. Yaklaşık 6-9 ay sürecek ilaç tedavisi ile hastalık yok edilebilir. Tedavi edilmezse hastalık genellikle ölümcül seyreder.

Verem için kesin ve tek bir tanı koyucu test olmamakla birlikte verem testi denilince akla tüberkülin deri testi (TDT veya PPD) gelir. Bu test sol ön kol derisine PPD adı verilen maddenin enjekte edilmesiyle yapılır. 3 gün sonunda meydana gelen kızarıklık-şişlik milimetrik olarak ölçülür. Test pozitif veya negatif olarak değerlendirilir.

Verem savaş dispanserlerine randevu almadan başvurabilirsiniz. Verem tanısı alanlara ücretsiz tedavi verilir. Toplum sağlığı sorunu olduğu için hastaların tedavi uyumluluğunu arttırmak gerekir. Bunun için düzgün tedavi olanlara veya iyileşenlere para yardımı, erzak yardımı, yol masraflarının ödenmesi gibi ödüller verilir.

Verem hastası bireylerle yakın ortam içerisinde bulunmak hastalık etkenini vücuda alma olasılığını arttırır. Verem hastalığına neden olan bakteriler hapşırma, öksürme, konuşma yoluyla insandan insana bulaşır.  

Sığırlarda aynı hastalığa neden olan etken (mycobacterium bovis) insanda da hastalık yapabilir. Bulaş, hasta hayvandan kaynaklı pastörize edilmemiş süt veya hayvanın nefesine maruz kalmayla meydana gelebilir. Hayvanla temasta hijyene dikkat edilmelidir.

Verem aşısı (BCG aşısı) doğumla birlikte yapılabilen bir aşıdır. Tüberküloz bakterilerine karşı bağışıklık sağlar. Türkiye’de 2.ayın sonunda yapılır. Aşı koldan veya uyluktan deri içerisine yapılır.

Verem ile İlgili Makeleler

Verem

Verem (Tüberküloz) başta akciğer olmak üzere bütün organları etkileyebilen ve insandan insana bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Enfeksiyon kaynaklı olduğu için antibiyotik kullanımı tedavinin önemli bir parçasıdır.

makaleyi incele