Hamilelikte Beyaz Sümüksü Akıntı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Beyaz sümüksü akıntı bir hamilelik belirtisi değildir. Çünkü bir kadının aynı normal yumurtlama döngüsü içinde olduğu gibi hamilelik dönemlerinde de yapışkan, beyaz ve sümüksü bir sıvı gelebilir.

Hamilelikte beyaz sümüksü akıntının olmaması normal bir durumdur. Çünkü her kadının fizyolojisi birbirinden farklıdır. Bu süreçte yaşanan durumlar farklı olabilir. Beyaz sümüksü akıntı hamilelik hormonlarının bir yansımasıdır. Dolayısıyla bazı anne adaylarında vajinal akıntı çok fazla artarken, bazında daha az olabilir.

Hamilelikte kokusuz beyaz sümüksü akıntı, genel olarak herhangi bir enfeksiyona neden olmaz. Aksine rahmi ve bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Fakat kötü hijyen koşulları veya sağlıksız beslenme gibi nedenlerle bakteri üremesine yol açılabilir.

Hamilelikte beyaz sümüksü akıntı genellikle yumurta döllendikten ve hamilelik gerçekleştikten sonraki ilk 3 hafta içinde görülmeye başlar. Bu durum, vücudun kendini hamileliğe hazırlamasından dolayı kaynaklanırken, hamileliğin 6-8 haftasından itibaren giderek daha fazla koyu bir kıvamda görülür.

Hamilelikte Beyaz Sümüksü Akıntı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Beyaz Sümüksü Akıntı

Hamilelikte beyaz sümüksü akıntı, hamilelik hormonlarının değişimleriyle meydana gelen ve bebeği dış etmenlerden koruyan fizyolojik bir durumdur. Tedavi daha çok hijyen kurallarına uyularak yapılır.

makaleyi incele