evim.com

Göz Altı Kırışıklıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göz altı kırışıklıklarının azaltılması ve tamamen yok edilmesi için kullanılan bazı yöntemler vardır. 

  • Bunlardan herkes tarafından bilinen ve akla ilk gelen yöntem  kırışıklık karşıtı kremlerdir. Kırışıklık karşıtı kremler kullanılarak göz altı kırışıklıkları azaltılabilir. 
  • Bunun yanında en eski yöntemlerden ve en çok kullanılan yöntemlerden olan, botox adı verilen yöntem sayesinde iğne ile deri altına botilinum toksini verilir ve de göz altındaki kırışıklıklar tedavi edilebilir. 
  • Erbium Lazer adı verilen bir yöntemle derinin en üst tabakası olan epidermis olarak adlandırılan bölümde çok az bir şekilde kontrollü olarak soyulması istenir. Böylelikle eski, yaşlanmış, hasarlanmış deri soyulacak ve alttan yeni, elastik bir deri çıkması sağlanacaktır.
  • Emerge Lazer yöntemi diğer bir lazer yöntemidir ve amaç termal bir etki sağlamak ve böylece cildin alt tabakalarında kolajen yapımı uyarmaktır. 
  • Dermapen adı verilen uygulamada da yine ucunda çok minik iğneler olan bir aletle cilt üzerinde çok küçük gözle görülemeyecek delikler açılarak çalışılır. Bu minik delikler yara cilt tarafından olarak algılanır ve cilt kendini yenilemeye çalışır. Böylelikle kolajen oluşumu hızlanır.
  • Göz altına yapılan ışık dolgusu diğer bir yöntemdir bu şekilde de  hem çökkün görüntüyü düzelmek hem de kırışıklıkları açmak amaçlanır. Bir iğne yardımıyla göz altına verilen bu dolgu malzemesi ile kırışıklıklar giderilir.
  • Altın İğne olarak bilinen Fraksiyonel Radyo Frekans Dalgaları yöntemi de diğer bçr yöntemdir. Bu yöndemde de ucunda çok küçük iğneler bulunan bir cihaz vardır ve amaç  cilt yüzeyine değil altına etki etmektir. Cilt altına radyo frekans dalgaları verilerek cildin kolajen üretiminin artırılması amaçlanmaktadır.
  • Göz çevresi estetiği ameliyatı işlemi olan bleraroplasti ile göz çevresi ve göz altı kırışıklıkları giderilebilir.

Göz altı kırışıklıkları için bu kırışıklıkların oluşmasına neden olan durumlardan kaçınmalı ve kırışıklıkları engelleyecek, azalmasına yardımcı olacak uygulamalar yapılmalıdır. Gözleri ovuşturmak, çok mimin hareketi yapmak, yüz üstü yatmak göz çevresindeki deri ve kaslara zararlı olduğu için bu hareketleri sık yapmaktan kaçınılmalıdır. Sigara, sağlıksız beslenme, az su tüketimi cildin kolajeninin azalması, kurumasına neden olan etmenlerdendir. Bu alışkanlıklardan da vazgeçilmesi gerekir. 

Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Uykusuzluk en çok gözleri yoracağı için iyi bir uyku göz çevresi sağlığı için önemlidir. Güneş de göz çevresinin yaşlanmasına neden olabileceği için güneş koruyucu kremlerle göz altı ve çevresi kırışıklıkları için kullanılabilir.

Ayrıca avokado yağı, üzüm çekirdeği yağı, e vitamini, Hindistan cevizi yağı, yaş maya maskesi, göz çevresi egzersizleri gibi egzersizler de kırışıklıklarda faydalı doğal yöntemlerdir. Kırışıklık karşıtı kremler de göz altı kırışıklıkları için kullanılabilecek bir yöntemdir. 

Daha ileri seviyelerde kırışıklıklar varsa da hekime başvurulmalıdır. Göz altı kırışıklıklarında kullanılan Işık dolgusu, dermapen (mikro iğne), altın iğne, emerge lazer, botox, erbium yag lazer,krem, blefaroplasti gibi yöntemlerden uygun olan hekim tarafından belirlenip uygulanabilir.

Göz altı kırışıklıklarının başlama yaşı genetik, çevresel faktörler, göz çevresine iyi ya da kötü bakmak, beslenme şekli, sigara alkol alışkanlığı, kullanılan ürünlere göre değişiklik gösterir. Göz altı kırışıklıklarının 20li yaşların sonlarına 30 yaşının başlarına doğru başlaması beklenen bir durumdur. Kırışıklıklar ciltteki esnekliği ve dolgunluğu sağlayan kolajen dokunun azalması ile meydana geldiği için oluşur. 

Bu kolajen yapımı da 20li yaş sonlarına doğru azalmaya başlar. Bu nedenle göz altı kırışıklıklarının meydana gelmesinin beklendiği zaman bu yaşlardır. Ancak bazı durumlarda göz çevresine iyi bakmamak, genetik olarak kırışmaya müsait bir cildin olması, çok kuru cilt, kullanılan yanlış ürünler, sigara kullanımı gibi kırışıklıklara neden olan faktörler var ise bu kırışıklıklar 20li yaşların başlarında da erken ortaya çıkabilmektedir

Göz Altı Kırışıklıkları ile İlgili Makeleler

Göz Altı Kırışıklıkları Nedir?

Kolajen adı verilen elastik yapının zamanla işlevini kaybetmesiyle gözün alt kısmıyla yanağa kadar olan kırışıklıklara göz altı kırışıklıkları denir.

makaleyi incele

Göz Altı Kırışıklıkları Tedavisi

Günümüz teknolojisiyle birlikte bir çok tedavisi bulunan göz altı kırışıklıklarında, lazer, krem, botoks en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

makaleyi incele