evim.com

Göz Altı Kırışıklıkları Nedir?

Kolajen adı verilen elastik yapının zamanla işlevini kaybetmesiyle gözün alt kısmıyla yanağa kadar olan kırışıklıklara göz altı kırışıklıkları denir.

Göz altı kırışıklığı gözün alt kısmında yanak bölgesine kadar olan bölümde oluşan çizgi şeklinde yapılardır. Cildimizde kolajen adı verilen dolgunluğunu ve elastikiyeti sağlayan bir protein bulunur. Bu yapı yirmili yaşların ortasına kadar vücutta oldukça fazladır ardından git gide azalmaya başlar. Bu yapı azaldıkça deri dolgunluğu ve elastik yapısı da kaybolmaya başlar ve bazı bölgelerde kırışıklıklar meydana gelir. Gözün alt kısmı bu bölgelerin başında gelmektedir. Çünkü diğer bölgelere göre derisi daha incedir ve daha kuru bir bölgedir.  

Göz altı kırışıkları yaşla birlikte artan problemler olarak bilinmektedir. Genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıksa da neden olan faktörler çok ise, beslenme yanlış ise, cilt tipi kırışıklığa yatkın ise ve genetik yatkınlık var ise de daha genç yaşlarda görülebilir. Bazen de yaş ilerlese bile genetik özellikler ve diğer faktörlerin az olması sayesinde çok daha az oluşabilmektedir. 

Göz altı kırışıklıkları kadınlarda da erkeklerde de görülebilmektedir. Genellikle kadınlarda ilerleyen yaşlardaki hormonlarda azalma nedeniyle daha sık görülebilir. Bu görüntü hem kadın hem erkekleri de rahatsız edebilir ve kırışıkların giderilmesi için çaba gösterebilirler. 

Göz altı Kırışıklıkları ile Birlikte Ciltte Meydana Gelen Değişiklikler

Gözün altındaki derinin incelmesi ve kolajenin azalmasıyla, yaş ilerledikçe meydana gelen ya da artan göz altı kırışıklıkları oluşmadan, kırışıklıklar belirginleşmeden bazı belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler meydana geldiğinde alınan önlemler ve uygulanan müdahaleler ile önüne geçilebilir ya oluşması yavaşlatılabilir. Göz altı kırışıklıkları ile birlikte ciltte meydana gelen değişiklikler;

 • Ciltte kuruluk
 • Cildin elastikiyetinde azalma
 • Cildin kolajeninde azalma
 • Göz çevresinde kuruluk
 • Ciltte kuruluk
 • Vücutta pul pul dökülme
 • Derinin incelmesi
 • Göz altında ve çevresinde çizgiler
 • Ciltte lekeler
 • Göz altının renginin koyulaşması
 • Cildin dolgunluğunun azalması
 • Cildin neminin azalması

Göz Altı Kırışıklıkları Nedenleri ve Risk Faktörleri

Yıllar geçtikçe, insan ve cilt yaşlanmaya başladıkça meydana gelme hızı artan kırışıklıkların göz çevresinde de oluşmasının bazı nedenleri vardır. Bazı durumlara erken vadede dikkat edildiğinde ya da önlem alındığında kırışıklıkların oluşması gecikebilir ya da daha az oluşabilirler. Göz altı kırışıklıklarına sebep olan durumlar:

 • Yaş: Kırışıklıkların oluşmasının nedenlerinden başında yaş gelmektedir. Çünkü yaşlandıkça derimizin dinç ve gergin olmasını sağlayan kolajen, yağ ve kas dokuları da yaşlanır miktarı azalır. Bağ dokuları da eskisi kadar sıkı olmaz. Göz altı kırışıklıkları da yaş ile doğru orantılı olarak artmaktadır. 
 • Güneş: Güneş ışınlarının cilde ve göz altına zararlarından dolayı cildi ve özellikle de göz atlarını güneş ışınlarından korumak önemlidir. Güneş ışınları derinin incelmesi ve yapısının bozulmasına neden olacağından göz altının kırışmasına neden olabilir.
 • Uykusuzluk: Uyku kalitesinin iyi olmaması ve yeteri kadar uyuyamamak en çok gözleri yorar. Uyku problemi yaşadığınız sabahlar gözleriniz daha şiş, yorgun, çökük ya da mor görünür. Uyku problemleri sürekli haline geldiği zaman bu durumlar kırışıklıklara zemin hazırlamış olur.
 • Genetik: Genetik yatkınlık göz altı kırışıklıklarının meydana gelmesinin en önemli ve en önceki sebeplerinden biri olabilir. Eğer aile bireylerinde göz altı kırışıklığına yatkın bir cilt yapısı var ise, göz altında kırışıklık meydana gelme ihtimali daha yüksektir. Genetik yatkınlık olduğunda özellikle genç yaşta göz altı kırışıklıkları meydana gelme riski da yüksektir.
 • Mimik Hareketleri: Çok fazla yüzü kırıştırma şeklinde yapılan mimik hareketleri de göz altında kırışıklık oluşmasına neden olan etmenlerden biridir. Gülerken, ağlarken, esnerken ya da gözlerimizi kırparken yaptığımız göz çevresini kırıştırma hareketleri çok fazla tekrarlandığı zaman kırışıklıkların meydana gelme ihtimali de artar, erken yaşta göz altı kırışıklıkları ortaya çıkabilir. 
 • Gözleri Ovuşturmak: Gözleri kaşımak için yapılan ovuşturma hareketi de bu bölgedeki deriye zarar vereceği ve kırıştıracağı için göz altılarında kırışıklık meydana gelme ihtimalini artıran bir harekettir.
 • Sigara: Sigara her sisteme, organa etki ettiği gibi cildimize ve göz altına da zarar vermektedir. Sigara deri elastikiyeti ve yapısını ciddi şekilde bozar. Rengini koyulaştırır. Göz altı kırışıklıklarına neden olan en önemli etmenlerdendir.
 • Yüzüstü yatmak: Yüzüstü yattığımızda yastığa temas eden bölgelerde kırışıklıklar meydana gelmesi ihtimali yüksektir. Yüz üstü yatınca göz altları yastıkla temas edecek ve sürtünmeden dolayı deriye zarar verecektir. Bu durum da kırışıklıkların artmasına neden olabilir. 
 • Yanlış Beslenme: Asitli içecekler, alkollü içecekler deri kalitesine ciddi anlamda zarar veren içeceklerdir. Ayrıca şekerli gıdalar, glisemik indeksi yüksek besinler de cildin elastikiyetini etkiler ve göz altı kırışıklıklarının meydana gelmesine zemin hazırlanmış olur.
 • Yanlış Ürün Kulanımı: Cilt yapısına uygun olmayan ürünler tercih edildiğinde cildin ihtiyacı tam olarak karşılanamaz. Göz altlarının yapısına, yaşa, ihtiyacına göre uygun ürünler tercih edilmelidir. Aksi takdirde kullanılan ürünün yarardan çok zararı olabilir. 
 • Alerjiler: Alerjik bir bünyeye ve cilde sahip olmak hemen hemen her durumda ciltte hasarlar meydana getirebilmektedir. En ufak bir şey cildin hasarına ya da kırışmasına neden olabilir.
 • Hormonlar: Kadınlarda özellikle yaş ilerledikçe menopoz ile birlikte bazı hormonların seviyesinde meydana gelen düşmeler ile cilt yapısı değişmeye başlar. Kolajen azalır, elastikiyet azalır ve cilt yaşlanmaya ve kırışıklıkların oluşmasına yatkın hale gelir.

Göz Altı Kırışıklıkları için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Göz altınızda kuruluklar, çizgiler, çökmeler meydana gelmişse kırışıklıkların habercisi olabilir. Bazen de kırışıklıklar oluşmadan bu durum fark edilemeyebilir. Kırışıklıklarınız oluştuğunda ya cildinizde kolajen, elastikiyet kaybı, kuruluklar gibi durumlar meydana geldiyse göz altı kırışıklıklarının önüne geçmek ya da bu kırışıklıkların en az seviyedeyken kontrol altına alınabilmesi için bir hekime başvurmanız faydalı olacaktır. 

Göz altı kırışıklıkları için bir Dermatoloji (Deri ve Zührevi Hastalıklar) bölümüne başvurabilirsiniz. Göz altı kırışıklığı durumlarında en sık medikal estetik tedaviler uygulandığı için bir Estetik ve Plastik Cerrahi bölümüne de başvurabilirsiniz. Hekim göz çevrenizi değerlendirip gerekli muayeneyi yaptıktan sonra size uygun olan tedavi yöntemi konusunda karar verecektir.

 

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Göz Altı Kırışıklıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göz altı kırışıklıklarının başlama yaşı genetik, çevresel faktörler, göz çevresine iyi ya da kötü bakmak, beslenme şekli, sigara alkol alışkanlığı, kullanılan ürünlere göre değişiklik gösterir. Göz altı kırışıklıklarının 20li yaşların sonlarına 30 yaşının başlarına doğru başlaması beklenen bir durumdur. Kırışıklıklar ciltteki esnekliği ve dolgunluğu sağlayan kolajen dokunun azalması ile meydana geldiği için oluşur. 

Bu kolajen yapımı da 20li yaş sonlarına doğru azalmaya başlar. Bu nedenle göz altı kırışıklıklarının meydana gelmesinin beklendiği zaman bu yaşlardır. Ancak bazı durumlarda göz çevresine iyi bakmamak, genetik olarak kırışmaya müsait bir cildin olması, çok kuru cilt, kullanılan yanlış ürünler, sigara kullanımı gibi kırışıklıklara neden olan faktörler var ise bu kırışıklıklar 20li yaşların başlarında da erken ortaya çıkabilmektedir

Kolajen adı verilen elastik yapının zamanla işlevini kaybetmesiyle gözün alt kısmıyla yanağa kadar olan kırışıklıklara göz altı kırışıklıkları denir.

makaleyi incele

Günümüz teknolojisiyle birlikte bir çok tedavisi bulunan göz altı kırışıklıklarında, lazer, krem, botoks en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

makaleyi incele