Karbon Peeling Nedir?

Karbon Peeling, ciltteki ölü derilerden arınmayı ve yeni derilerin oluşmasını sağlayan yöntemler arasındadır

Karbon Peeling, cildin ölü derilerden arınmasını ve yeni genç derilerin oluşmasını sağlayan uygulama yöntemidir. İstisnai durumlar dışında her cilt tipine uygun olarak uygulanmaktadır. Güneş lekeleri, akne lekeleri, sivilce izleri, kırışıklıklar, geniş gözenekler, yenilenmeye kolajen tabakası ve genetik pek çok faktörün olumsuz etkileri, Karbon Peeling tedavisi sonrasında ortadan kaldırabilmektedir. İlk uygulamanın sonrasında dahi cilde parlaklık kazandırarak olumlu etkiler yaratır.

Karbon Peeling yöntemi lazer ile uygulanmaktadır. Uygulama sonrasında cildin reaksiyonu ile yenilenme başlar ve cildin gençleşmesi sağlanır. Tüm bu olumlu etkilerin yanı sıra cilt üzerindeki açık renkteki tüylerin de yok olmasına katkı sağlar.

Karbon lazer, Peeling yöntemi dışında dövme silme, çil ve bazı doğumsal benler üzerinde de uygulanmaktadır. Uygulama sırasında herhangi bir ağrı ya da sancıya sebep olmadığı için herkes tarafından tercih edilebilmektedir. Uygulama sonrasında ise cilt rengi dengelenir ve gözenekler sıkılaşır. Bu durum cildin gençleşmesine yol açar.

Karbon Peeling yönteminin uygulanabilmesi için istisnai durumlar dışında herhangi bir yaş veya cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. Cilt sarkmasından, cilt lekelerinden, kırışıklıklardan ve cilt matlığı konusunda sıkıntı yaşayan herkes karbon lazer yönteminden yararlanarak daha genç bir cilde sahip olmaktadır.

Karbon Peeling Nasıl Yapılır?

Karbon Peeling yönteminin uygulanması ortalama olarak 15 – 20 dakikada gerçekleştirilir. Peeling sonrasında karbon lazer uygulanır ve bu uygulama 5 – 10 dakika arasında tamamlanır.

Karbon Peeling yöntemi belirli zaman aralıkları arasında yapılmaktadır. Yaş ve cilt tipiyle bağlantılı olarak 1 ile 3 hafta aralıklarla uygulanmaktadır. Uygulamanın hangi sıklıkla uygulanacağını uzman doktorlar belirlemektedir. Karbon Peeling uygulaması ortalama 4 ile 5 seans sonunda tamamlanmaktadır. Peeling sonunda uygulanan lazer uygulaması ise ortalama 8 – 10 seans sürmektedir.

Karbon peeling yaptıranlar, tedavi sırasında hiçbir ağrı ile karşılaşmaz. Sadece hassas cilt tipine sahip kişilerde hafif sayılabilecek batmalar görülebilmektedir. Bunun dışında kişiye rahatsızlık verecek bir durumla karşılaşılmaz. Karbon Peeling uygulamasının ilk seansından itibaren ilgili bölgede değişiklikler görülür. Uygulamanın en büyük avantajlarından biri olarak sayılan bu durum, hastanın motivasyonunu artırmaktadır. Uygulanan seans sayısı arttıkça cilt üzerinde görülen etki de zamanla artmaya başlar. Cildi etkileyen diğer durumlara da bağlı olarak 3 ila 6 ay içerisinde en iyi sonuçlara ulaşılır.

Karbon Peeling Nasıl Uygulanır?

Karbon peeling tedavisine başlamadan önce kişinin cildine karbon krem sürülür. Bu krem, tedavi yöntemi için özel olarak hazırlanmaktadır. Karbon krem sayesinde, cilt içerisinde yer alan enerji üst seviyelere çıkarılır. Lazer yardımıyla karbon kaplı cilde ısı verilir ve yüzeydeki yaşlı deri tabakasının uzaklaştırılmasını sağlanır. Bu sayede hücre yenilenmesi sağlanır, ölü deriler atılır ve cilt elastikiyetini tekrar kazanılır. Karbon peeling uygulaması esnasında hiçbir ağrı hissedilmezken uygulama sonrasında iz ya da ağrı görülmez.

Karbon Peeling Zararları

Karbon Peeling yaptıranlar büyük zararlarla karşılaşmamaktadır ancak görülebilecek olası zararlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Karbon Peeling yöntemi cildin ölü derilerden arındırılması olarak da adlandırılır. Bu nedenle, uygulamanın ardından ciltte kısa süreli soyulmalar oluşabilmektedir.
 • Uygulama sırasında cildin yağ seviyesi dengelendiği için uygulama sonrasında cilt tipi ile bağlantılı olmak üzere sivilcelenmeler görülebilmektedir. 

Karbon Peeling Faydaları

Karbon Peeling uygulaması, cildin ölü derilerden arındırılmasını ve daha genç derilere sahip olmasını sağlamaktadır. Karbon Peeling faydaları aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır:

 • Cilt yüzeyindeki güneş, yaşlanma, sivilce ve diğer sebeplerden kaynaklı olarak oluşan lekelerin giderilmesi,
 • Cilt üzerindeki genişlemiş gözenek sayısında azalma,
 • Yaş ve diğer faktörlere bağlı olarak oluşan cilt sarkmasının önlenmesi,
 • Cilt gerginliğinin yeniden oluşması,
 • Kolajen miktarının artması,
 • Akne oluşumunun önlenmesi,
 • Var olan siyah noktaların giderilmesi ve siyah nokta oluşumunun azalması,
 • Cilt yağ dengesinin korunması ve yağlanmanın engellenmesi,
 • Cilt parlaklığının yenilenmesi ve daha genç görünüm oluşması,
 • Kırışıklıkların giderilmesi gibi faydaları bulunmaktadır.

Karbon Peeling yöntemi, cildinin daha genç görünüme sahip olmasını isteyen kişiler tarafından tercih edildiği gibi çeşitli lekeler ve problemler için de uygulanmaktadır. Karbon lazer leke tedavisi yaptıranlar da Peeling sonrasında olumlu sonuçlar almaktadır.

Karbon Peeling Yan Etkileri

Karbon Peeling uygulaması, cildin ölü derilerden arındırılarak yeni ve genç derilere kavuşmasını sağlamaktadır. Karbon Peeling yaptıranlar, ilk seanstan itibaren ciltlerinin yenilendiğini ve değişimleri hissetmektedir. Karbon Peeling yan etkileri olarak sayılabilecek durumlar bulunmamaktadır ancak uygulama sonrasındaki değişikliklere hazır olunmalıdır.

Hasta, karbon Peeling ve sonrasındaki lazer işleminde herhangi bir acı hissetmez. Cildin soyulması, yeni derinin oluşması ve buna bağlı olarak ciltte kaşınma gibi reaksiyonlar beklendik tepkilerdir. Kaşıntı boyutunun artması ve kaşıntıya bağlı olarak ödem oluşması Karbon Peeling yan etkileri arasında sayılan nadir durumlardandır. Ödemlere yapılacak müdahalenin ardından bu durum da ortadan kalkmaktadır. Bu tür durumlar, uzman doktorun müdahalesinin ardından kısa sürede tedavi edilmektedir.

Karbon Peeling uygulamasının ardından ciltteki ölü deri atılır ve genç deriler cildi kaplamaya başlar. Cilt katmanının atılması nedeniyle hafif bir pembelik oluşur. Bu durumda endişe edilmesi gerek yoktur. Oluşan pembelik birkaç saat sonra ortadan kaybolmaktadır. Karbon lazer işleminin ardından kişi sosyal yaşantısına kaldığı yerden devam etmektedir.

Karbon Peeling yan etkilerinin görülmemesi için kişinin dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Kişi, gündelik yaşantısına kaldığı yerden devam etmektedir ancak ilk gün banyo esnasında sıcak su kullanmamalı, güneş ile korunmasız bir şekilde temas kurmamalıdır. Uygulamanın ilk günü dışarı çıkılmaması tavsiye edilmektedir ancak dışarı çıkmak gerekiyorsa güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Karbon Peeling ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Karbon peeling evde nasıl yapılır?

Karbon peeling uygulaması hastanelerde ve özel cilt kliniklerinde uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Cilde lazer ile müdahale edildiği için bilinçsiz şekilde yapılması olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Kişiler, karbon peeling uygulamasını evde uygulayabilmek amacıyla benzer işlevi gören krem ve maskeleri kullanmaktadır ancak karbon lazer daha kısa sürede etki göstermektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Karbon peeling ne işe yarar?

Karbon peeling uygulaması, ciltteki ölü derilerin atılmasını sağlayarak yeni genç derilerin oluşmasını sağlamaktadır. Ölü deriler atıldığında; cilt üzerindeki lekelenmeler, kırışıklıklar, sarkmalar ve aşırı yağlanmanın önüne geçilmektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Karbon peeling sonrası ağrı oluşur mu?

Karbon Peeling öncesi ve sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Uygulama esnasında cilt uyarıldığı için küçük reaksiyonlar verilir ancak can acıtıcı bir büyüklüğe sahip değildir. Karbon Peeling sonrasında ise cilt değişimi yaşandığı için ufak çaplı kaşıntılar meydana gelir.

Int. Dr. Sinem Köse

Karbon peeling sonrası nelere dikkat edilmeli?

Kişiler, uygulama sonrasında sosyal hayatlarına kolaylıkla devam edebilmektedir. Uygulama sırasında ölü derilerin atılması ve genç derilerin oluşması sürecinde cilt üzerinde hassaslık oluştuğu için ilk gün sıcak su ile banyo yapılmamalı ve güneşe karşı korunmasız çıkılmamalıdır. Karbon peeling öncesi ve sonrası arasındaki belirgin değişiklikleri korumak için beslenmeye ve cilt tipini korumaya dikkat edilmelidir.

Int. Dr. Sinem Köse

Karbon peeling yönteminden kimler yararlanabilir?

Karbon Peeling yönteminden yararlanabilmek için herhangi bir yaş veya cinsiyet sınırı bulunmamaktadır. Ölü derilerden kurtulmak, cilt lekelerini gidermek ve genç bir cilde sahip olmak isteyen her kişi karbon peeling ve karbon lazer yöntemlerinden yararlanabilmektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Karbon peeling uygulamasının fiyatı nedir?

Karbon peeling fiyatları kişinin cilt tipi, cilt yüzeyi ve cilt sorunları ile bağlantılı olarak değişkenlik göstermektedir. Uygulanacak seans miktarına göre de fiyatlarda artış yaşanmaktadır. Karbon peeling fiyatları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için uzman doktorlar tarafından ön muayene raporu almanız gereklidir. Ön muayenenin ardından tedavi aşamalarınızı ve tedavi ücreti belirlenmektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Karbon peeling uygulamasının etki süresi ne kadardır?

Yapılan müdahalenin bir ömrü bulunmaktadır. Ciltteki yağ oranının artması, gözeneklerin tekrar genişlemesi, yeni leke oluşumları, belirgin kırışıklıklar gibi nedenlerin ortaya çıkması ile tekrardan karbon peeling uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Kişinin cilt bakımına dikkat etmesine ve cilt tipine göre etki süresi değişiklik gösterse de karbon peeling uygulaması 6 ay ile 1 yıl etki göstermektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Karbon peeling işlemi kaç saat sürer?

Karbon Peeling işlemi ortalama 20 dakika sürmektedir. Peeling uygulamasının ardından ortalama 5 ila 10 dakika süren karbon lazer uygulaması yapılmaktadır ve bu işlemin ardından seans tamamlanmaktadır.

Int. Dr. Sinem Köse

Karbon peeling işlemi kaç seans uygulanmaktadır?

Lazerle karbon peeling uygulaması cilt tipine bağlı olarak ortalama 5 ila 8 seans arasında uygulanmaktadır. Kişinin cilt tipi, cilt yüzeyi ve cilt sorunları ile bağlantılı olarak bu seans aralığı değişkenlik göstermektedir.

Int. Dr. Sinem Köse