Alexandrite Lazer Nedir?

Vücudumuzu koruyan derinin ısı yalıtımındaki baş aktörlerinden birisi olan kılların istenmeyen yerlerde çıkması ve bunlara kalıcı lazer uygulaması durumuna alexandrite lazer denir

İnsanlar derileri vasıtası ile iç organlarını soğuktan ve sıcaktan korur. Deride bulunan kıllar ise ısı yalıtımı görevini üstlenen baş aktörlerden bir tanesidir. Kıl köklerinin kasılması veya gevşemesi sonrasında vücut soğuk ve sıcağa karşı kendisini korur. Ancak kimi zaman bu kıllar insanların hiçte istemeyeceği yerlerde çıkar. Lazer ışınları kullanılarak vücutta istenmeyen tüyler kalıcı olarak yok edilir. Lazer epilasyon denilen bu yöntem içerisinde günümüzde en popüler olanı Alexandrite lazerdir.

Alexandrite lazer, insana acı veya ağrı vermeden gerçekleştirilen bir epilasyon çeşididir. Belirli bir dalga boyundaki lazer gönderilerek bölgede bulunan kıl köklerinin yok edilmesi sağlanarak tekrar tüy oluşumu engellenir. Bu yöntemin vücutta uygulanabilmesi için kişinin çok koyu bir ten rengine sahip olmamasına dikkat edilir. Bu nedenle açık ten rengi ve koyu renk kıllara sahip insanlar için en çok tavsiye edilen lazer epilasyon yöntemi Alexandrite’dir.

Lazer epilasyon için kullanılan cihazlar nokta atışı yaparak kıl köklerini yok eder. Alexandrite lazer cihazı üzerinde ise oldukça güçlü bir soğutma sistemi vardır. Bu sistem içerisinde bulunan basınç ile birlikte lazerin nokta atışı yapması sağlanır. Yöntemin acı vermemesi ise lazer atışının soğuk olarak yapılmasından kaynaklıdır. Kısaca soğuk kişinin derisine masaj yaparken diğer taraftan kıl köküne yapılan işlemin vücut tarafından algılanmamasını sağlar.

Lazer epilasyon çeşitleri arasında bulunan Alexandrite lazer, belirli seans aralıkları sonucunda istenmeyen tüylerin tamamını yok eder. Ayarlanan dalga boyundaki lazer hücrelere zarar vermeden sadece kıl köklerinde işe yarar ve kalıcı bir başarının yakalanmasını sağlar.

 • Alexandrite insan tenine 3 cm uzaklıktan uygulanır. Bu denli uzaktan yapılması ve üzerinde soğuk basınç bulunması nedeniyle insan tenine zarar vermez. 
 • Alexandrite aynı zamanda 755 nm dalga boyunu kullanır. Bu dalga boyu derideki hücrelere zarar vermeyen bir değerde olduğundan dolayı oldukça güvenilirdir.
 • Günümüzün popüler tercihlerinden bir tanesi olan Alexandrite lazer epilasyonu vücutta herhangi bir iz bırakmadığı için bayanlar arasında giderek yaygınlaşmaktadır.
 • Lazer epilasyonların en büyük eksik yanlarından bir tanesi olan hijyen kuralı, Alexandrite için geçerli değildir. Hem epilasyon yapılan ortamda hemde cihazda hijyen kuralları düşünülmüştür.

Lazer epilasyon, özellikle bayanların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan bir uygulamadır. Alexandrite lazer çeşitleri arasında ise yukarıdaki avantajlarından dolayı giderek yaygınlaşmaktadır.

Alexandrite Lazer Çeşitleri 

Lazer epilasyon cihazları arasında rakiplerini hızlı bir şekilde geride bırakan Alexandrite cihazı 3 farklı çeşitte bulunmaktadır. Bu çeşitlilikteki cihazlar tek bir firma ürünü olmayıp 3 farklı firma tarafından üretilmektedir.

 • Clarity Alexandrite Lazer Cihazı: Bu cihazın rakiplerinden en büyük farkı cihazda kullanılan başlıktır. Cihazın başlığı, 20 mm spot genişliğine sahiptir. Bununla birlikte cihazda bulunan bir diğer özellik ise yüksek tekrarlama kısmıdır. Cihazın yüksek tekrarlama oranı 2 Hz’dir. Clarity Alexandrite cihazı rakiplerine göre bir adım önde bulunmasının sebeplerinden bir diğeri ise toplamda 9 farklı başlık özelliği olmasıdır. Bu şekilde istenmeyen tüylerin bulunduğu her alana müdahale olanağı sunmaktadır.
 • Candela Alexandrite Lazer Cihazı: Standart başlıklara sahip olan Candela’da toplamda 6 farklı başlık seçeneği bulunur. Bu başlıklar; 6, 8, 10, 12, 15, 18 mm’dir. Candela’da tıpkı Clarity gibi 2 Hz tekrarlama oranına sahiptir. Ancak başlık sayısındaki çeşitlilik nedeni ile Clarity bir adım önde bulunur.
 • Cynosure Alexandrite Lazer Cihazı: Standart başlıklara sahip olan bir diğer lazer cihazı ise Cynosure’dir. Cynosure’de toplamda 6 tane başlık vardır ve bu başlıklar 5, 10, 12, 15 ve 18 olarak bulunur. Ancak rakiplerine göre farklarından bir tanesi de istendiği takdirde daha büyük başlıkların bulunabilir olmasıdır.

Alexandrite Lazer Fiyatları

Epilasyon cihazları fiyatları dolar bazında hesaplanır. İthal olarak satın alınan bu cihazlar ortalama dolar kuru üzerinden Türkiye’de satışa sunulur. Alexandrite lazer epilasyon cihazı fiyatları ise makul seviyelerde satışa sunulmaktadır. Ancak 3 farklı tipte satılan Alexandrite’nin her birisi diğerinden daha farklı fiyata sahiptir.

Lazer epilasyon cihazlarının kullanılabilirliğinin onayını bildiren bir etiket olan FDA, Alexandrite cihazları içinde de bulunur. Bu onay etiketi onun hijyenik ve güvenilir olduğunu gösteren bir etiket hüviyetindedir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Zararları

Alexandrite lazer epilasyon yaptıranlar bazı noktalardan duydukları rahatsızlıkları dile getirmişlerdir. Bu rahatsızlıkları kategorize etmek gerekirse şunları söyleyebiliriz.

 • Cilt Yapısı: Açık ten rengine sahip olan kişilerde uygulanan Alexandrite, yakın zamanda bu ten rengine kavuşan kişilerde istenilen başarının yakalanmasını sağlayamaz. Yazın bronzlaşan ancak kışın yeterli güneş alınmadığından dolayı tekrar açık ten rengine bürünen kişiler için bu durum geçerlidir.
 • Yara Oluşumları:  Alexandrite lazerde her ne kadar soğuk basınç ile atış tekniği uygulansa da bazı zamanlarda yara oluşumları gözlemlenebilmektedir. Bu durum kişinin cildinin hassaslığı ile alakalı bir durumdur. Hassas ciltler için lazer epilasyon yapılması zaman içinde bu ciltlerde yara oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca lazer epilasyon sırasında hastanın daha önceden geçirdiği zona gibi cilt enfeksiyonları tekrar aktive olabilmektedir. Bu nedenle herpes simplex gibi virüslerin enfeksiyonunu önlemek için profilaktik (koruyucu) olarak Asiklovir etkin maddesini içeren kremler kullanılabilir.
 • Lazer YanıklarıUygulama yapılan binlerce kişiden sadece birkaç tanesinde Alexandrite lazer yanıkları görülebilmektedir. Bu durum sonucun cihaz kaynaklı olmadığına, kişinin cildinden kaynaklandığına dair olan çabayı açıklar niteliktedir.
 • Kabarcık Oluşumu: Epilasyon uygulamasının genel zararlarından bir tanesi olan kabarcıklaşma özellikle uygulama sonrasında hemen güneşe maruz kalınması ile alakalı bir durumdur. Uygulama bitiminde uzun süreli güneş ışınına maruz kalan kişilerde kabarcık oluşumu gözlenmesi beklenen bir durumdur.
 • Test Atışları: Yüze Alexandrite lazer uygulama yapılmadan önce muhakkak ki test atışlarının yapılması gerekir. Bu test atışları uygulama hakkında kişinin cildi için önemli ipuçları verir. Test atışları akabinde geçirilen süreçte cildin vereceği tepki gözlenir ve ona göre uygulama yapılıp yapılmamasına karar verilir.

Alexandrite lazer epilasyon cihazı klaspesifik özelliği bulunan cihazlardan bir tanesidir. Klaspesifik özelliği bulunmayan cihazlarda lazerler, insan derisinin altında bulunan damar, hücre ve diğer önemli yerlerde tahribata yol açabilirler. Ancak bazı durumlar vardır ki Alexandrite kadar kaliteli olan bir uygulama dahi kişinin ciltlerine iyi gelmez.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Alexandrite Lazer ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Alexandrite lazer nedir?

Alexandrite lazer, 755 nm dalga boyundaki lazer ışınları eşliğinde istenilmeyen bölgelerde çıkan tüylerin yok edilmesini sağlar. Bu yöntem, özellikle kılların kök hücrelerini hedef alır ve onları yok eder. Kök hücresi olmayan kıllarda tekrar uzayamayacağı için ömür boyunca bu kıllardan kurtulmuş olunur.

Alexandrite lazer cihazı ile yapılan işlemlerde cihaz içerisinde bulunan soğuk tüpten basınçlı bir soğuk uygulama yapılır. Bu şekilde cihaz, kişiye acı ve ağrı vermeden kök hücrelerin yok edilmesini sağlar.

Dr. Murat Doğru

Alexandrite lazer nasıl uygulanır?

Lazer epilasyon, uygulama yapılan yerden yere farklılık gösterse de Alexandrite için bu durum pekte geçerli değildir. Bu epilasyon çeşidinin uygulama aşamaları şu şekilde işler:

 1. Lazer epilasyon geçirmeyi kabul eden hastaya öncelikli olarak test atışları yapılır. Bu test atışlarının amacı cildin nasıl bir tepki vereceğini görmekten ibarettir. 
 2. Bir süre gözlenen cilt, uygulamaya karşı verebileceği tepkilerden olan yara oluşumu, renk değişimi, kabarcık oluşması etkilerinden herhangi birisini göstermiyorsa uygulama aşamasına geçilir.
 3. Cihazda bulunan soğuk basınç uygulaması ile lazer atışları yapılmaya başlanır. 
 4. Kişiden kişiye değişse de maksimum 20 dakika içerisinde bir seans sona erer.
 5. Kişinin hangi bölgelerindeki tüylerden kurtulmak istediğine ve bu yerlerin sayısına göre önceden belirlenen seans sayısınca aynı işlemlere devam edilir.
 6. Alexandrite lazer epilasyon yöntemi uygulaması sonucunda kişinin birkaç gün boyunca güneş ışınlarından kendisini koruması tavsiye edilir ve tüm seanslar tamamlanır. 
Dr. Murat Doğru