Bebeklerde Kabızlık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde demir eksikliği olması durumunda demir ilaçları kullanılır. Demir ilaçları bebeklerde kabızlık sorunlarına yol açabilir. Bu durum geçici bir şikayet olduğu için genellikle demir ilaçlarının bırakılması önerilmez. Demir ilacı kullanımında kabızlık şikayetleri görüldüğünde hemen bir uzmana başvurulabilir.

Kalsiyum ve D vitamini arasında çok önemli bağlantı söz konusudur.   Bebeğin bağırsaklarında D vitamini oranı yükseldiğinde bağırsaklarda emilimi olan kalsiyum miktarı da artmaktadır.   Kalsiyum miktarının artmasına bağlı olarak kabızlık şikayetleri artabilir. D vitamini direkt olarak bebeklerde kabızlık oluşturmasa da bağırsak hareketlerini olumsuz etkileyebilir. Kalsiyumla ilgili problemleri tetiklediği için kabızlığı dolaylı yoldan etkileyebilir.

Diş çıkarma sürecinde bu değişimin etkileri her bebekte farklı olarak ortaya çıkar. Diş çıkarma döneminde bebeklerde görülen durumlardan biri de kabızlık olmaktadır.  Bebeklerde diş çıkarma döneminde kabızlıkla birlikte ishal, iştahsızlık ve huysuzluk gibi şikayetler de ortaya çıkabilir.

Bebeklerde kabızlık süresi bebeğin rahatsızlık durumuna göre değişmektedir. Bir bebekte ortalama kabızlık 2-3 gün sürmektedir. Bebeklerin 3 güne kadar olan kabızlık şikayetleri normal kabul edilmektedir. Daha uzun sürmesi durumunda hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Bebeklerde kabızlığa iyi gelen bitkiler arasında rezene çayı da bulunur. Ancak rezene çayının ölçüsüne dikkat edilmelidir. Fazla verildiği takdirde rezene çayı bebeklerde bağırsak sorunlarına yol açabilir. Bebeklerde 1 yaşına kadar 1-2 gram kadar rezene çayı verilmesi önerilmektedir.

Bebeklerde kabızlık sık görülen bir durumdur. Kabızlık belirli bir süre sonra geçmediğinde hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Kabızlık şikayetleri genellikle evdeki bazı uygulamalar ve yaşam tarzı değişiklikleriyle ortadan kalkacaktır. Genel olarak kabızlık bebeğe çok büyük zararlar vermeyen tedavi edilebilecek bir rahatsızlıktır.

İnek sütü bebeklerde kabızlık sorunlarına yol açabilir. Çünkü bazı bebeklerde inek sütü protein alerjisi şikayetleri ortaya çıkabilir. Ancak inek sütü her bebekte kabızlık yapmayabilir. Burada bebeğin bağırsaklarının çalışma hızı da önemlidir.

Bebeklerde Kabızlık ile İlgili Makeleler

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde kabızlık, standart süreçten daha seyrek olarak sert ve zor dışkılama olarak tanımlanan bir sağlık sorunudur. Beslenme alışkanlığında değişiklik, ilaç tedavisi ve lavman uygulanarak tedavi edilmeye çalışılır.

makaleyi incele