Narsist kişilik bozukluğu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Narsist insanlara başa çıkmak oldukça sabır ve yeterlilik isteyen zor bir süreçtir. Öncelikle yapılması gereken bilinçlenmek ve durumu farkına varmaktır.

Bundan sonra gözlem ve değerlendirme önemli bir süreçtir.

 • Size nasıl davranıyor?
 • Sizi hangi davranışları daha çok etkiliyor?
 • Bunların sebebi ne olabilir?
 • Bu tavırların size hatırlattığı başka bir kişi var mı?
 • Geçmiş yaşantılarınızın bu tip bir ilişkiye girmek ve sürdürmek üzerinde nasıl bir etkisi olmuş olabilir?

Bu sorulara ve çok daha fazlasına yanıt aramanız ve bulmanız gerekir. Bu konuda çeşitli kitaplar, bilgilendirici yayınlar ve elbette ruh sağlığı profesyonellerinden destek alabilirsiniz.

Bundan sonraki aşamada ise duygularınızı ve bedensel belirtilerinizi tartmalısınız.

 • Narsistle karşılaştığınızda neler hissediyorsunuz?
 • İçinizden neler geçiyor ve bunlar bedeninize nasıl yansıyor?
 • İç sesiniz size ne söylüyor?
 • Onunla baş edemiyorum çünkü- ondan korkuyorum çünkü- ondan saklanmak istiyorum çünkü- onun karşısında hareketsiz kalakalıyorum çünkü-- gibi cümleleri nasıl devam ettirirdiniz?

Hangi durumlarda ve ne sebeple ona karşı ne hissedeceğinizi fark eder ve öğrenirseniz buna hazırlıklı olursunuz. 

Narsistin size karşı manevralarını fark edin.

 • Sizi ilgiye alakaya boğup ardından ortadan kaybolarak kendini erişilmez yapmaya çalışıyor mu?
 • Sizinle konuşur ve paylaşım yapar gibi görünüp ardından aşağılayıp değersizleştiriyor mu?
 • Kahramanınız gibi sizi belli ortam ve kişilere karşı koruyup kendisi ile ilgili süreçlerde sizi asıl inciten o mu oluyor?
 • Her yaptığı kötü eylemden sonra geçiştirmeye çalışıyor ve davranış değişikliğine gitmiyor mu?
 • Tartışmalar içinde yargıç rolü üstlenerek sizi pasif hale getiriyor ve vurdumduymaz mı davranıyor? Sürekli sizinle rekabet, yarış ve tartışma halinde mi?

Bütün bunları yaşıyorsanız yalnız değilsiniz bunlar oldukça yaygın narsist manevralarıdır. Bunlardan korunmayı öğrenmeniz de mümkündür.

Narsistlere karşı sağlıklı insanlar sıklıkla kaygı, korku, endişe ve kışkırtılmışlık hisleri yaşar. Bu hislerin gayet doğal olan yaşama içgüdünüzden ve beyninizin oldukça normal fonksiyonlarından kaynaklandığını bilmelisiniz. Bu durumlarda yapılacak en önemli şey kendinizi yargılamayı ve yetersiz görmeyi bırakıp, kendinize anlayış göstermenizdir. Derin nefes alın ve beyninizin incitilmiş, yaralanmış çocuk yanını değil sağlıklı ve yeterli yetişkin yanını dinleyin. Siz problemli, beceriksiz ve ya başarısız değilsiniz, o narsist. Bunu aklınızda bulundurun ve kriz anlarında kendinize hatırlatın.

Narsistlere karşı kendinizi korumak ve durumu idare edebilmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler ise şunlardır:

 • Savaşma tepkisi veriyorsanız, yani intikam alıcı düşünceler ve haddini bildirme tehditleri kafanızın içinde uçuşuyorsa kısa bir süre durun. Siz bir mücadelecisiniz ama bilinçsiz ve ölçüsüz saldırmak en başta size zararlı. Bunu fark edin ve kendinizi daha makul şekillerde savunun. Ona şuna benzer şeyler söyleyebilirsiniz, ‘’davranışların beni rahatsız ediyor, bunu hak etmiyorum ve buna katlanmayacağım. Rahatsızlıklarını beni hırpalamadan da belirtip çözüm arayabilirsin. Benimle konuşurken daha saygılı olursan ben de sana öyle olurum ve bu daha dengeli olur.’’ Bu sayede kontrolsüzlükten ve ipleri ona bırakmaktan kurtulur ve daha uygun bir yerde kendinizi konumlandırırsınız.
 • Kaçma tepkisi veriyorsanız, yani onunla yüzleşmekten, rahatsızlığını belirtmekten ve çözüm aramaktan uzak durmaya meyilliyseniz öncelikle şunu bilin ki bu çok normal ve insanidir. Bunun yanında o kadar etkili bir durum yönetimi getirmez. Bu yüzleşmeyi gerçekleştirmek sizin için gerekli ve sağlıklıdır. Bunun yerine şunu deneyin, ‘’şu anda tartışacak gücü kendimde bulamıyorum ve yorgun hissediyorum lütfen beni bir süre yalnız bırak, bu sana da iyi gelecek ikimiz de aklımızı toplarız.’’
 • Teslim olma ve donakalma tepkisi veriyorsanız, özellikle tekrarlayan maruziyetlerde zamanla kişilerde umutsuzluk, teslimiyetçilik gelişebilir. Ve ya doğal bir tepki olan ne yapacağınızı bilememe hissini yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda kesinlikle tüm suçu üzerinize alıp kendinizi yargılamayın ve onun daha da şiddetli saldırılarına zemin hazırlamayın. Unutmayın o durup dinlemeyecek ve anlayışlı olmayacaktır. ‘’karşında susuyor ve tepkisiz kalıyor olabilirim bu seni daha da kızdırıyor olabilir fakat senin de bu ilişkide beni güvende hissettirmek için sorumluluğun var ve kendime yardımcı olmaya çalışırken benim üzerime gelmen fayda etmez’’ gibi cümlelerle kendinizi kısa ve net ifade etmeye çalışın.

Narsist, benmerkezci ve bencil anlamında günlük hayatta sık kullanılan bir sözcüktür. Bu bazen yersiz ve haksız yere yakıştırılmakla beraber belli sebeplere de dayanabilir. Narsistik kişilik bozukluğu ise, narsistliğin insanın karakteri haline gelmesi ve çok önemli sorunlara yol açmasıdır. Bu kişiler durumlara ve kişilere özel bencillikler sergilemezler, her durumda ve her zamanda kendilerini önde tutar ve karşısındakini görmezden gelici, ezici davranışlar sergilerler.

Sevgi her durumda oldukça göreceli, karar vermenin zor olduğu ve kişiye bağlı bir süreçtir. Dolayısıyla buna net bir cevap vermek mümkün değildir. Şu söylenebilir ki, sizin anladığınız ve bildiğiniz anlamda sevemez. İnsanlara toplumca kabul edilmiş sevgi belirtilerini ve davranışlarını genelde sergilemezler. Bu da sıklıkla sizi böyle sevgi mi olur, seven insan böyle yapar mı gibi sorgulamalara yönlendirecektir. Eğer karşınızdaki kişilik bozukluğu olan biriyse maalesef bu toplumsal kodlar onun için işlemez ve o farklı davranır.

Özetle, sizi sevebilir, sizi sevdiğini söyleyebilir de, ama bu sevgi sizin ihtiyaç duyduğunuz sağlıklı ve güven içinde ilerleyen bir sevgi olmayabilir. Bu durumda kendi ihtiyaçlarınızı, kişiliğinizi ve önceliklerinizi düşünmelisiniz. Narsistler özellikle de romantik ilişkiler içinde oldukça çekici ve hoş görünebilir, fakat size hoş olmayan deneyimler de yaşatabilirler. Böyle bir durumun içindeyseniz kendiniz için bir ruh sağlığı profesyoneli ile iletişime geçmeniz en iyisi olur.

Narsist kişilik bozukluğu ile İlgili Makeleler

Narsist Kişilik Bozukluğu

Narsist kişilik bozukluğu kısa adı ile narsist, kendini çok büyük görme ve yüceltme davranışı ile öne bir kişilik bozukluğudur. Tedavisi genel olarak uzun süreli psikoterapi ile yapılır.

makaleyi incele