Gebelikte Kolesterol ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte kolesterol doğal olarak yükselmektedir. Hamileliğin 3. ayı itibariyle yükselmeye başlamakta ve gebeliğin sonuna kadar devam etmektedir. Doğumdan sonra da birkaç hafta içinde normal değerlere düşmektedir. Ancak belli bir seviyeye kadar normal kabul edilmektedir. Kolesterolün hamilelikteki normal değerlerinin üstünde çıkması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Yüksek kolesterolün hamilelik üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ayrıca doğurganlığı da olumsuz etkileyerek gebeliğe engel olabilmektedir. Hamilelikte kolesterol yüksekliğinin olumsuz etkileri ile karşılaşılmaması için doktordan yardım alınmalıdır.

Hamilelikte kolesterol yüksekliği anne adayına olduğu kadar bebeğe de zarar verebilen bir durumdur. Yüksek kolesterol nedeniyle anne karnındaki bebekte kalp problemleri, zeka geriliği ve gelişim sorunları gelişebilmektedir. Bu nedenle hamilelikte kolesterolün takip edilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte kolesterol düzeyleri tehlikeli değerlere ulaşmadığı sürece tıbbi tedavi yöntemlerine başvurulmamaktadır. Bu aşamada yaşam tarzında yapılacak değişiklikler önem kazanmaktadır. Kolesterolün düşürülebilmesi için kolesterol diyeti yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak kolesterol diyetinden sonuç alınamaması halinde ilaç tedavisine başvurulmaktadır.

Gebelikte Kolesterol ile İlgili Makeleler

Gebelikte Kolesterol

Hamilelikte değişen hormon dengesine bağlı olarak trigliserid ve kolesterol düzeylerinde de değişiklikler meydana gelmektedir. Tedavide kolesterol diyeti ve ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

makaleyi incele