Gebelikte Kahverengi Akıntı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte kahverengi akıntı ve kasık ağrısı hamilelik belirtisi olabilir. Hamilelikte kahverengi akıntı ilk 3 haftada, kasık ağrısı ise gebeliğin 4. ve 5. haftasında görülebilmektedir. Her iki belirtinin birlikte görüldüğü durumlarda gebelik testi yaptırılmalıdır.

Hamilelikte kahverengi akıntı ilk üç haftada görülmekle birlikte bu kahverengi akıntı 5-6 gün sürmektedir. Bu akıntılara yerleşme akıntısı da denilmekte ve çoğu kadında gözlemlenmemektedir.  Hamilelikteki kahverengi akıntı birkaç hafta sürerse veya kahverengi akıntı miktarında, renginde ya da kokusunda farklılık gözlemlenirse doktora gidilmekte fayda vardır.

Adet döneminde kahverengi akıntı görülmesi tek başına hamilelik belirtisi olarak kabul edilmemektedir. Bu dönemde görülen kahverengi akıntının ilaç kullanımı, adet döngüsündeki düzen, adetin oluşum süreci, yumurtalık kistleri ve rahimlerde meydana gelen değişimler gibi çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Cinsel ilişki sonrası kahverengi akıntı genellikle hamilelik belirtisi olmamaktadır. Vajinanın kuruluğu, cinsel ilişkinin travmatik etkisi, enfeksiyonlar, miyomlar vb. birçok faktör kahverengi akıntıya neden olmaktadır. Herhangi bir şüphe durumunda doktora gidilmesinde fayda vardır.

Hamilelikte kahverengi akıntı görülmesi normaldir. Gebenin akıntı rengini, kokusunu, miktarını gözlemlemesinde fayda vardır. Akıntının uzun sürmesi, farklı renk ve kokularda olması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamileliğin ilk aylarında kahverengi akıntı görülmesi normaldir. Bu durum genellikle bebeğin rahime yerleşmesi ve hormonal değişimlerle ilgili olabilmektedir. Beklendik bir durum olmasından dolayı acil bir tedavi gerektirmez.

İlk haftalarda herhangi bir değişim olmamak ile birlikte bu durum 3. hafta itibariyle başlar ve bu kahverengi akıntılar kişinin bünyesine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle ara ara kendini tekrar eder ve endişe verici düzeyde değildir.

Gebelikte Kahverengi Akıntı ile İlgili Makeleler

Gebelikte Kahverengi Akıntı

Hamilelikte kahverengi akıntı görülmesi genellikle pelviste ve uterusta meydana gelen değişimlerden kaynaklanmaktadır. Antibiyotikler ve hormon tedavisiyle kontrol altına alınmaya çalışılır.

makaleyi incele