Özel Öğrenme Güçlüğü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Aslında temelinde aynı olmakla birlikte ikisi birbirinden farklı şeyleri ifade eder. Özel öğrenme güçlüğü, özgül öğrenme güçlüğünün türleri için belirlenen isimdir. Bu türler birleşerek özgül öğrenme güçlüğünü oluştururlar.

Evet, özel öğrenme güçlüğünün tamamen geçmesi, doğru psiko eğitim ile tabi ki mümkündür. Erken tanılanan özel öğrenme güçlüğünde, çocuğun eğitim sürecini olumlu yönde etkilemeye yönelik olarak yürütülecek olan özel eğitim programı sayesinde, çocuk sürecini nasıl yönetmesi gerektiğini de öğrenecektir. Böylelikle de davranışlarını kontrol altına alıp, zaman içerisinde özel öğrenme güçlüğünü yenmesi muhtemeldir.

Endişe duyulmasına gerek olmayan bir süreçtir. Çünkü erken tanı çok önemlidir ve eğer erken tespit edilirse, öğrencinin okulda alacağı normal eğitime ek olarak uygulanması gereken özel bir eğitim programına ihtiyaç duyacaktır. Bu özel eğitim programları aksatılmadan, çocuğun normal eğitim öğretim sürecine paralel bir şekilde takip edilirse, herhangi bir sorun yaşanmadan ve önemsenmeyecek kadar ufak problemlerle süreç devam edecektir.

Bu süreçte öncelikle öğretmenin gözlemleri birinci aşamada en önemli rolü oynamaktadır. Öğrencisinin hal ve hareketlerinde yolunda olmayan bir durum sezinleyen öğretmen, gözlemlerini yaptıktan sonra durumun varlığı ile ilgili duyduğu şüpheyi aileye dile getirmeli, aile de sonraki aşama olan Çocuk Psikoloğu ve Nöroloji Uzmanına başvurmalıdır.

Özel Öğrenme Güçlüğü ile İlgili Makeleler

Özel Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme güçlüğünün farklı farklı sınıflandırmaları ve türleri vardır ve bunlar özel öğrenme güçlüğü kavramını oluştururlar. Tedavide temele inilmeli, hangi problemle karşı karşıya olunduğu iyi bilinmelidir.

makaleyi incele