Kleptomani ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kleptomani hastasına öncelikle bu durumun kişisel bir hata olmadığının, tıbbi bir problem olduğunun farkında olduğunuzu ve onu suçlamadığınızı hissettirin ve dile getirin.

Bu bir karakter özelliği ve ya ahlak yoksunluğu değil, dürtü kontrol bozukluğudur. Gerekirse bir uzmandan bilgi alın ve hastalığın yönetimi, seyri, tedavisi konusunda bilinçlenin.

Tedavi konusunda cesaretlendirici ve umutlu olun, çekinmesini utanmasını önlemeye çalışın.

Eğer ebeveyn ya da çok uzun süredir problemi yaşayan kişiyle birlikte olan biriyseniz, kendinize de suçlayıcı ve yargılayıcı davranmayın. Unutmayın ki bu bir sağlık problemi ve sebebi tam olarak aydınlatılmış değil ve siz herhangi bir hatanız olduysa da buna yola açacağını bilmiyordunuz.

Kleptoman bireyden utanmayın, onu toplum önünde asla rencide etmeyin, afişe etmeyin.

Kleptomaniyi basit hırsızlıktan ayıran en önemli şey maddi değer taşıyan eşyaları çalmamalarıdır. Eğer para, mücevher, antika eşya gibi değerli nesneleri çalma ve bunun devamlı olması söz konusu ise bunun altında başka bir sebep aranmalıdır.

Hırsızlık hastalığı tam olarak doğru bir tabir olmamakla beraber, çalma dürtüsünün kontrol edilemediği dürtü problemine kleptomani adı verilir. Hırsızlık genelde, toplumsal olarak maddi getirisi olan nesnelerin ele geçirilerek maddi kazanç sağlanması olarak algılanır. Kleptomani tam olarak böyle değildir, genelde değersiz eşyaları çalar ve çoğunlukla kullanmazlar.

Kleptomani toplumda %0.3 civarında görüldüğünden ve hastaların pek çoğu tedavisiz-tanısız kaldığından tam olarak yaygınlığı bilinmemektedir. Fakat ergenlik sonrasında ortaya çıkan bir hastalık olduğu düşünülmektedir.

Kleptomani ile İlgili Makeleler

Kleptomani

Kleptomani, hastada önüne geçilemez bir çalma isteği hissi veren bir rahatsızlık olup, psikiyatrik ilaçlar ve psikoterapi tedavisi uygulanarak iyileştirme sağlanır.

makaleyi incele