evim.com

Psikiyatri, insanın psikolojik sağlığından sorumlu, ilaç ve psikoterapi yöntemini kullanan branştır.

Kaygı bozukluğu, anksiyete bozukluğu kısa adı ile anksiyete; ilaç, psikoterapi ya da her ikisi ile birlikte tedavi edilebilir.

Anksiyete, kaygı bozukluğu ya da anksiyete bozukluğu olarak da bilinir. Günlük olarak yaşanılan kaygı ve korku durumdan farklı olarak yaşanan uygunsuz kaygı ve korku durumudur.

Eski adı manik depresif olan bipolar bozukluk hastalığının 4 alt tipi olup, uygulanacak teşhis ve tedavi yöntemleri her bir tipte farklılık göstermektedir.

Bipolar bozukluk, eski adıyla Manik-Depresif bozukluk manik, hipomanik ve depresif ataklarla karakterize bir psikiyatrik hastalıktır.

Psikiyatri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Psikolog kelimesinin dilimizdeki karşılığı ruh bilimcidir. Psikologlar, danışanları gözlemleyerek neden-sonuç ilişkisi kurmak ve psikiyatristler tarafından istenen testleri uygulamak ve sonuçlarını değerlendirmekten sorumludur. Aynı zamanda gerekli yeterliliğe sahip olan psikologlar danışmanlık hizmeti vererek kişilerin psikolojik sorunlarında rehberlik de edebilirler.

Ergenlik dönemini henüz tamamlamamış olan tüm hasta grubuna psikiyatri hizmeti sunan tıp branşına Çocuk (Pediatrik) Psikiyatri adı verilir. Çocukluk ve ergenlik döneminde görülen davranış bozuklukları, DEHB, öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, zeka geriliği, IQ seviyesinin yüksek olması, uyum sorunları, öfke nöbetleri vb. gibi ruhsal sağlık sorunlarının teşhis, takip ve tedavilerini çocuk psikiyatristleri gerçekleştirir.   

Psikiyatri muayenesi sırasında öncelikle hastanın adı, medeni durumu, yaşı, hangi mesleği yaptığı ve nerede yaşadığı gibi genel sorular sorulur. Ardından şikayetleri, bu şikayetlerin ne zamandır var olduğu, yardım almak için neden o anın seçildiği öğrenilir. Hastanın bağımlılık öyküsünün olup olmadığı, daha önceki dönemlerde psikolojik yardım alıp almadığı, aile ve çocukluk öyküsü, cinsel hayatı, inancı, hobileri, kültürel etmenler, geçirilen travmalar ve yaşam şekli gibi bilgiler de psikiyatri muayenesinde yöneltilen sorular arasında yer almaktadır.

Düzenli ve rahat bir uyku yaşam kalitesi açısından çok önemlidir. Genellikle zihnimizi yoran ve rahatsız eden düşünceler düzenli ve huzurlu bir uykuya engel olur. Bu yüzden ne kadar stresten ve olumsuz düşüncelerden uzak olursak o kadar sağlıklı bir uyku düzenimiz olur. Meditasyon yapmak, süt bitki çayı, kediotu gibi içecekler tüketmek, uçucu yağlardan faydalanmak uykusuzluğa iyi gelir. Görülen belirtilere göre bilişsel tedavi yöntemi veya doktorunuzun yazdığı ilaçlar da uykusuzluk için çözüm yöntemidir.

Saç dökülmesinin önlenmesinin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu durumun en başında saçları tararken, aşırı zorlamamaktır. Bu durumun dışında da beslenmeye dikkat edilerek, olası mineral eksikliğine bağlı saç dökülmesi durumunun da önlenmesi sağlanabilmektedir.