Güneş lekesi, güneş ışınlarına gereğinden fazla maruz kalma sonucu ciltte oluşan lekelerdir. Tedavisi için kremler, ilaç kullanımı ve diğer tedavi işlemleri uygulanır.

H3N2, hepimizin bildiği, günlük hayatta gördüğümüz “grip” hastalığına sebep olan Influenza virüs ailesinden gelen bir virüstür. Tedavide öncelik aşıdır ve hastalıkta medikal tedavi kullanılır.

Genelde bulaşıcı hastalıklar bildirimi zorunlu hastalıklar kategorisine girmektedir. Genellikle antiviral ilaçlar ve antibiyotikler tedavide kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemnin yanlışlıkla vücudun kendi sağlıklı hücrelerine saldırması sonucu ortaya çıkan hastalıklara otoimmün hastalıklar denir. Tedavide amaç altta yatan hastalığı kontrol altına almaktır.

Pratisyen ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Güneş lekesi gebelik esnasında oluşan bir leke ise gebelikten sonraki bir yıl içinde kendi kendine geçebildiği gibi kalıcı hale de gelebilir. Fakat ne nedenle olursa olsun hekim kontrolünde doğru tedavi uygulandığı zaman kozmetik açıdan daha iyi duruma gelebildiği gibi tamamen kaybolma şansı da vardır.

Bu lekeleri evde kendi yöntemlerinizle yok etmeye çalışmak yerine bir dermatoloji uzmanına başvurmanız ilk adım olmalıdır. Ardından hekiminiz size en uygun tedaviyi vererek lekelerinizin açılmasını sağlayacaktır.

Güneş lekelerini gidermek için çeşitli yöntemler vardır. Riskin diğerlerine göre az olması nedeniyle hekim kontrolünde önce ilaç tedavisi denenir. Cilde yüzeysel olarak uygulanan bu ilaçlardan sonuç alınmadığı zaman lazer ve dermabrazyon gibi aletli yöntemlere başvurulabilir.

Yüz diğer bölgelere göre cildin hassas olduğu bir bölgedir. Eczanelerden ulaşabileceğiniz güvenilir dermokozmetik markalara başvurabilir ya da yüze krem şeklinde uygulanan ilaç tedavisine dermatoloğunuzun gerek görmesi halinde başlayabilirsiniz. Bunun dışında yine hekim kontrolünde uygulanabilecek lazer, microneedling, kriyoterapi gibi yöntemler mevcuttur.