Keratokonus, kornea yapısının bozulup korneanın şekil değiştirmesi durumudur. Tedavisinde gözlük, lens ve cerrahi operasyonlar tercih edilmektedir.

Yaşlılıkla birlikte, gözün etrafını saran dokular ve göz kapaklarına destek sağlayan bazı kaslar zayıflar ve göz altı torbaları oluşur. Bazı medikal tedaviler siyahlığın giderilmesinde etkili olabilmektedir.

Gözün beyaz kısmının farklı nedenlerden dolayı kırmızı renkte olması Göz kanlanması olup tedavisinde altta yatan sebebe göre tedavi uygulanır.

Göz ağrısı, gözün dış yüzeyinde ya da daha iç taraflarında farklı nedenlerden oluşan ağrı hissidir. Altta yatan nedene uygun tedavi seçenekleri uygulanır.

Basedow graves hastalığı, zehirli guatr gibi bir çok ismi olan graves hastalığı tiroit hormonunun fazlalığından olup cerrahi, atom ve ilaç tedavilerinden uygun olanı uygulanır.

Göz Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göz sağlığını korumak için her sene düzenli olarak rutin muayene yaptırılması, doğru gözlüklerin tercih edilmesi, teknolojik ekranlara bakarken uygun mesafenin muhafaza edilmesi ve uzun süre ekran karşısında vakit geçirilmemesi, kontakt lens kullanırken tırnakların kısa olmasına ve hijyen kurallarına özen gösterilmesi, çok sıcak ve kuru hava olan ortamlarda uzun süre kalınmaması, doğru aydınlatma tercihlerinin yapılması ve göze uygulanan kozmetik ürünleri seçerken bilinçli olunması gerekir. Aynı zamanda beslenmede E, C ve A vitaminleri ile selenyum ve çinko minerallerinin yeterli alınması da göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Göz tansiyonunun normali kişiden kişiye göre değişmekle beraber göz tansiyonu için alt ve üst sınır belirlenmiştir. Alt sınır 9 mm Hg, üst sınır 22 mm Hg’dır. Göz tansiyonunun 22 mm Hg üzerinden olması her zaman glokom olduğu anlamına gelmez.

Göz kızarıklığı tedavisi altta yatan nedene uygun olarak yapılır. Genellikle gözde kızarıklığın nedeni enfeksiyonlar olmakla birlikte göz yorgunluğu, göz kuruluğu, glokom, alerji, göze kimyasal madde maruziyeti, göze travma maruziyeti olabileceği için bu nedenlere yönelik olarak ilaç tedavisi uygulanabilir.

Astigmatı olan kişiler uzak ya da yakın fark etmeksizin etraflarını ve şekilleri bulanık görür. 

Bazen bu duruma şaşılık ve çift görme de eklenebilir. Görüş net olmadığı için baş ağrıları sık yaşanır.

Göz altı morlukları ona neden olan alerji, sinüzit gibi solunum yolunu etkileyen hastalıkların tedavi edilmesiyle giderilir. Bunun dışında nedeni eğer genetik faktörler ya da başka dış etkenlere dayanıyor ise kalıcı makyaj, kimyasal peeling, lazer, dolgu gibi yöntemlerde giderilir. Size en uygun yöntemi hekiminiz belirleyecektir.