evim.com

Göz hastalıkları, gözlerde oluşabilecek her türlü sağlık sorunları ile ilgilenen bölümdür.

Behçet hastalığı en çok deri, göz, damarlar ve eklemlerde oluşan oldukça karmaşık bir hastalıktır.

Astigmat tedavisinde, gözlük ve lens kullanımının dışında eğer gerek görülürse, hasta astigmat lazer ameliyatı olarak da tedavi edilebilir.

Astigmat, bulanık ve bozuk görmeye neden olan bir göz rahatsızlığıdır.

Renk körlüğünün kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte, renk körleri için özel üretilen gözlükler ve kontak lensler bulunmaktadır.

Göz Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göz sağlığını korumak için her sene düzenli olarak rutin muayene yaptırılması, doğru gözlüklerin tercih edilmesi, teknolojik ekranlara bakarken uygun mesafenin muhafaza edilmesi ve uzun süre ekran karşısında vakit geçirilmemesi, kontakt lens kullanırken tırnakların kısa olmasına ve hijyen kurallarına özen gösterilmesi, çok sıcak ve kuru hava olan ortamlarda uzun süre kalınmaması, doğru aydınlatma tercihlerinin yapılması ve göze uygulanan kozmetik ürünleri seçerken bilinçli olunması gerekir. Aynı zamanda beslenmede E, C ve A vitaminleri ile selenyum ve çinko minerallerinin yeterli alınması da göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Göz tansiyonunun normali kişiden kişiye göre değişmekle beraber göz tansiyonu için alt ve üst sınır belirlenmiştir. Alt sınır 9 mm Hg, üst sınır 22 mm Hg’dır. Göz tansiyonunun 22 mm Hg üzerinden olması her zaman glokom olduğu anlamına gelmez.

Astigmatı olan kişiler uzak ya da yakın fark etmeksizin etraflarını ve şekilleri bulanık görür. 

Bazen bu duruma şaşılık ve çift görme de eklenebilir. Görüş net olmadığı için baş ağrıları sık yaşanır.

Göz altı morlukları ona neden olan alerji, sinüzit gibi solunum yolunu etkileyen hastalıkların tedavi edilmesiyle giderilir. Bunun dışında nedeni eğer genetik faktörler ya da başka dış etkenlere dayanıyor ise kalıcı makyaj, kimyasal peeling, lazer, dolgu gibi yöntemlerde giderilir. Size en uygun yöntemi hekiminiz belirleyecektir.

Göz seyirmesi göz kapaklarının istemsiz ve yineleyen bir şekilde kasılması durumudur. Çeşitli nedenlerle oluşabilecek olan göz seyirmesinin tedavisi oldukça basittir. Günlük yaşam tarzının değiştirilmesiyle beraber göz seyirmesi durumu azalmaktadır. Fakat bazı durumlarda göz seyirmesi MS, Parkinson, Tourette sendromu gibi nörolojik hastalıkların bir belirtisi olarak görülebilmektedir.