Göz hastalıkları, gözlerde oluşabilecek her türlü sağlık sorunları ile ilgilenen bölümdür.

Behçet hastalığı en çok deri, göz, damarlar ve eklemlerde oluşan oldukça karmaşık bir hastalıktır. Belirtileri, kişiden kişiye farklılık gösterdiği için, tedavisi de kişiye özel olarak uygulanır.

Astigmat, bulanık ve bozuk görmeye neden olan bir göz rahatsızlığıdır. Tedavisinde, gözlük ve lens kullanımının dışında eğer gerek görülürse, hasta astigmat lazer ameliyatı olarak da tedavi edilebilir.

Renk körlüğü; gözün, renkleri görme yetisinin kısmen ya da tamamen ortadan kalkması durumu olup, tedavisinde; özel üretilen gözlükler ve kontak lensler kullanılabilir.

Miyop, yakını net bir şekilde görüp uzağı bulanık olarak görme anlamına gelen ilerleyici bir göz kusuru olup, tedavileri arasında gözlük camları, kontakt lensler ve çeşitli farmasötik ilaçlar bulunmaktadır.

Göz Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Göz Sağlığı İçin Ne Yapmalı?

Göz sağlığını korumak için her sene düzenli olarak rutin muayene yaptırılması, doğru gözlüklerin tercih edilmesi, teknolojik ekranlara bakarken uygun mesafenin muhafaza edilmesi ve uzun süre ekran karşısında vakit geçirilmemesi, kontakt lens kullanırken tırnakların kısa olmasına ve hijyen kurallarına özen gösterilmesi, çok sıcak ve kuru hava olan ortamlarda uzun süre kalınmaması, doğru aydınlatma tercihlerinin yapılması ve göze uygulanan kozmetik ürünleri seçerken bilinçli olunması gerekir. Aynı zamanda beslenmede E, C ve A vitaminleri ile selenyum ve çinko minerallerinin yeterli alınması da göz sağlığı için oldukça önemlidir.