Arpacık, göz kapağındaki bezlerin bakteriler tarafından tıkanmasıyla gözde kabarık, kırmızılık ve sivilce gibi ağrılı bir yumrunun oluşması olup tedavisinde krem veya damla kullanılır.

Konjonktivit (Göz nezlesi), gözdeki zarın bakteriyel yada virüs kaynaklı iltihaplanması olup tedavisi için antibiyotikli göz damlası ve göz merhemi kullanıldığı gibi başka ilaçlar da kullanılabilir.

Göz seyirmesi, göz kapağında bulunan kasların sürekli kasılması durumu olup, özel bir tedavisi bulunmamaktadır. Göz damlası kullanabilmektedir.

Üst göz kapağının normalden daha aşağıda olması durumu olan göz kapağı düşüklüğünün olma nedenine göre tedavisi değişiklik gösterebilir.

Göz kuruluğu, göz yaşının gözü yeteri kadar nemlendirememesi sonucunda oluşan bir durumu olup şiddetli olmayan hastalarda genellikle yapay göz damlası yeterli olmaktadır.

Göz Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göz sağlığını korumak için her sene düzenli olarak rutin muayene yaptırılması, doğru gözlüklerin tercih edilmesi, teknolojik ekranlara bakarken uygun mesafenin muhafaza edilmesi ve uzun süre ekran karşısında vakit geçirilmemesi, kontakt lens kullanırken tırnakların kısa olmasına ve hijyen kurallarına özen gösterilmesi, çok sıcak ve kuru hava olan ortamlarda uzun süre kalınmaması, doğru aydınlatma tercihlerinin yapılması ve göze uygulanan kozmetik ürünleri seçerken bilinçli olunması gerekir. Aynı zamanda beslenmede E, C ve A vitaminleri ile selenyum ve çinko minerallerinin yeterli alınması da göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Göz tansiyonunun normali kişiden kişiye göre değişmekle beraber göz tansiyonu için alt ve üst sınır belirlenmiştir. Alt sınır 9 mm Hg, üst sınır 22 mm Hg’dır. Göz tansiyonunun 22 mm Hg üzerinden olması her zaman glokom olduğu anlamına gelmez.

Göz kızarıklığı tedavisi altta yatan nedene uygun olarak yapılır. Genellikle gözde kızarıklığın nedeni enfeksiyonlar olmakla birlikte göz yorgunluğu, göz kuruluğu, glokom, alerji, göze kimyasal madde maruziyeti, göze travma maruziyeti olabileceği için bu nedenlere yönelik olarak ilaç tedavisi uygulanabilir.

Astigmatı olan kişiler uzak ya da yakın fark etmeksizin etraflarını ve şekilleri bulanık görür. 

Bazen bu duruma şaşılık ve çift görme de eklenebilir. Görüş net olmadığı için baş ağrıları sık yaşanır.

Göz altı morlukları ona neden olan alerji, sinüzit gibi solunum yolunu etkileyen hastalıkların tedavi edilmesiyle giderilir. Bunun dışında nedeni eğer genetik faktörler ya da başka dış etkenlere dayanıyor ise kalıcı makyaj, kimyasal peeling, lazer, dolgu gibi yöntemlerde giderilir. Size en uygun yöntemi hekiminiz belirleyecektir.