Göz tembelliği, bazı nedenlerde dolayı iki gözden birinin işlevini yerine tam getirememesi durumudur. Tedavi yöntemi hastanın görüş miktarına ve tembelliği oluşturan sebebe göre belirlenir.

Nistagmus, gözlerde istemsiz olarak titreme olması durumu olup tedavisinde altta yatan hastalığı tedavi edici yöntemler ile semptomları azaltmaya yönelik tedavi uygulanır

Mantar hastalığı genellikle deri, tırnak ve kıl yapısı gibi keratin içeren dokulara yerleşir. İlk uygulanacak tedavi mantar enfeksiyonuna sebep olan nedenin ortadan kaldırılmasıdır.

Üveit, gözün belli bir kısmında iltihaplanma ve şişme gözlemlenmesi durumu olup iltihabı yok etmeye yönelik olarak göz damlaları ile tedavi edilir.

Blefarit, en sık görülen göz kapağı iltihaplanması olup; tedavisinde, gözün günlük temizlenmesi hastalığın iyileşme süresinde önemli rol oynamaktadır.

Göz Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göz sağlığını korumak için her sene düzenli olarak rutin muayene yaptırılması, doğru gözlüklerin tercih edilmesi, teknolojik ekranlara bakarken uygun mesafenin muhafaza edilmesi ve uzun süre ekran karşısında vakit geçirilmemesi, kontakt lens kullanırken tırnakların kısa olmasına ve hijyen kurallarına özen gösterilmesi, çok sıcak ve kuru hava olan ortamlarda uzun süre kalınmaması, doğru aydınlatma tercihlerinin yapılması ve göze uygulanan kozmetik ürünleri seçerken bilinçli olunması gerekir. Aynı zamanda beslenmede E, C ve A vitaminleri ile selenyum ve çinko minerallerinin yeterli alınması da göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Göz tansiyonunun normali kişiden kişiye göre değişmekle beraber göz tansiyonu için alt ve üst sınır belirlenmiştir. Alt sınır 9 mm Hg, üst sınır 22 mm Hg’dır. Göz tansiyonunun 22 mm Hg üzerinden olması her zaman glokom olduğu anlamına gelmez.

Göz kızarıklığı tedavisi altta yatan nedene uygun olarak yapılır. Genellikle gözde kızarıklığın nedeni enfeksiyonlar olmakla birlikte göz yorgunluğu, göz kuruluğu, glokom, alerji, göze kimyasal madde maruziyeti, göze travma maruziyeti olabileceği için bu nedenlere yönelik olarak ilaç tedavisi uygulanabilir.

Astigmatı olan kişiler uzak ya da yakın fark etmeksizin etraflarını ve şekilleri bulanık görür. 

Bazen bu duruma şaşılık ve çift görme de eklenebilir. Görüş net olmadığı için baş ağrıları sık yaşanır.

Göz altı morlukları ona neden olan alerji, sinüzit gibi solunum yolunu etkileyen hastalıkların tedavi edilmesiyle giderilir. Bunun dışında nedeni eğer genetik faktörler ya da başka dış etkenlere dayanıyor ise kalıcı makyaj, kimyasal peeling, lazer, dolgu gibi yöntemlerde giderilir. Size en uygun yöntemi hekiminiz belirleyecektir.