Atipik otizm ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Atipik otizm, tanıdan sonra belirlenen kişiye özel eğitim-öğretim uygulamalarıyla düzelmesi beklenir. Bu uygulamalar Amerika merkezli kuruluşların (NAC, NPDC) çalışmalarından yola çıkılarak bilimsel dayanaklı uygulamalar olup yararları gösterilmiştir. Bu eğitim uygulamalarının dışında, '' umut vadeden uygulamalar '' da vardır. Bu eğitim programlarının çoğu uzmanlar ve aile eşliğinde yarar sağladığı gösterilmiştir. 

Atipik otizmli çocuğa, uzman doktorun evde uygulanmasını önerdiği eğitim paketleri dahilinde davranılmalıdır. Ayrıca, ailelerin ve özel eğitim sorumlusu olan kişilerin bilgilendirilmesi gerekir. Özellikle anne ve babalardan, atipik otizmli çocuklarını iyi gözlemlemesi, zarar verici davranışların ve istenilmeyen etkileri olabilecek davranışların önüne geçilmesi beklenir. Atipik otizmli bireye yapılacak en iyi davranış, onun desteklendiğini ona göstermektir. 

Atipik otizmde iyileşme, tedavi sürecine başlanırsa, topluma katılımı ve kendi başına yaşayabilmeleri açısından oldukça gelişme gösterir. Tedavi çoğu zaman yanıt verir. Ve normal bir yaşam sürebilirler. Önemli olan bu sürecin disiplinle ve sabırla devamlılığını sağlayabilmek ve desteğin sürdürülmesidir. 

Atipik otizm ile İlgili Makeleler

Atipik Otizm

Atipik otizm, küçük yaşta, gelişimsel bozukluğa neden olan bir nöropsikiyatrik bir hastalıktır. Özel eğitimlerle, erken teşhisle iyileşme olasılığı olan bir hastalıktır.

makaleyi incele