Hamilelikte Böbrek Ağrısı

Gebelikte böbrek ağrısı, idrar toplanan alanlar ve idrar yollarında ortaya çıkan değişimler nedeniyle görülebilmektedir. İlaç tedavisi, serum tedavisi, gözlem yapılarak tedavi uygulanabilir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Nedir?

Hamilelik sırasında vücuttaki pek çok organda değişim ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda böbrekler, ilk değişime uğrayan organlardandır. Hamilelikte böbrek ağrısı, organ işlevlerinin artması nedeniyle çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır.

Gebelikte böbrek ağrısı, idrar toplanan alanlar ve idrar yollarında ortaya çıkan değişimler nedeniyle görülebilmektedir. Bebeğin gelişimi için fonksiyonlarını artıran organlar, bireyin ağrı duymasına neden olabilmektedir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte böbrek ağrısı belirtileri pek çok noktada, farklı şekilde gelişebilmektedir. Oluşabilecek böbrek rahatsızlıklarının çeşitlilik göstermesi nedeniyle, belirtiler de farklılık gösterebilmektedir.

Gebelikte böbrek rahatsızlıkları çeşitleri ve belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hamilelikte akut böbrek enfeksiyonuBakterilerin böbrekleri tutması sonucu görülen enfeksiyonlardır. Hamilelik döneminin ortalarında, daha çok sağ böbrek üzerinde görülebilmektedir. Rahatsızlığın belirtileri arasında iştahsızlık, ateş, bel ağrısı, titreme, mide bulantısı ve kusma görülebilmektedir.
 • Hamilelikte kronik böbrek enfeksiyonuAkut böbrek enfeksiyonundan kaynaklanan, bakteriyel bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman belirti göstermeden ilerlemektedir. Fark edilmediği takdirde böbrek yetmezliği hastalığı ortaya çıkabilmektedir.
 • Hamilelikte böbrek taşlarıGebelik sırasında nadir olarak görülebilen bir hastalıktır. Hamilelik sırasında idrar yollarında oluşan genişleme ile vücuttan atılabilmektedir. Belirtileri arasında ağrı ve kanama şikayetleri bulunmaktadır.
 • Hamilelikte hidronefrozGebelik sürecinde idrar yollarında oluşabilecek darlık, enfeksiyon veya taşlar nedeniyle oluşan baskının böbreklerde genişleme yaratması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Belirtileri arasında şiddetli karın ve böğür ağrısı görülmektedir. Akut döneminde ise mide bulantısı, kusma, ateş gibi belirtiler görülebilmektedir. 

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte böbrek ağrısı nedenleri, birçok sebepten kaynaklanabilmektedir. Bakteri kaynaklı böbrek hastalıklarının bu dönemde oluşması, sık karşılaşılan bir durumdur.

Gebelik sürecinde, organların tamamı bir değişim içerisine girmektedir. Böbrek ve idrar yolları ilk değişime uğrayan iç organlar arasında bulunmaktadır. Ortaya çıkan değişimlerin, ağrı ve hastalık yapabilmesi sık karşılaşılan bir durumdur.

Böbreklerde ve idrar yollarında gebeliğe bağlı olarak genişleme görülebilir. Bu durum böbrek ağrısına neden olabilmektedir. Ayrıca böbreklerde ağrı oluşumuna neden olan bir diğer unsur ise bakterilerin yaratmış olduğu enfeksiyonlardır. Uzman hekim tarafından teşhis ve tedavisi gerekmektedir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Teşhisi

Gebelikte böbrek ağrısı pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Bu kapsamda teşhis koyma süreci de her hastalık için farklı ilerlemektedir.

Hamilelikte böbrek ağrısı teşhisi şu şekilde konulabilmektedir:

 • Hamilelikte akut böbrek enfeksiyon teşhisiHamilelikte görülen böbrek ağrısı sonrası, uzman hekim tarafından gerekli tetkik ve muayene yapılarak teşhis konulabilmektedir. Bu kapsamda öncelikle hastanın tıbbi geçmişi öğrenilerek, daha önce böbrek hastalıkları geçirip, geçirilmediği öğrenilir. Daha sonra idrar kültürü ve idrar tahlili uzman doktor tarafından istenerek laboratuvar ortamında incelenmeye gönderilir. Çıkan sonuçlar sonrası hekim, hastalık ile ilgili teşhisi konulabilir.
 • Hamilelikte böbrek taşı teşhisiGebelikte hissedilen böbrek ağrısı, böbrek taşları nedeniyle oluşabilmektedir. Ağrının hangi hastalıktan kaynaklandığı anlaşılması üzere uzman hekim, belli testler isteyebilmektedir. Laboratuvar ortamında incelenmek üzere istenen idrar tahlilinin ardından doktor, ultrason veya ilaçlı böbrek filmi yöntemleriyle hastalığı teşhis edebilmektedir.
 • Hamilelikte kronik böbrek enfeksiyonu teşhisiGebelik sürecinde ortaya çıkabilen, çoğu zaman belirti göstermeyen kronik böbrek enfeksiyonları, uzman hekimler tarafından güçlükle teşhis edilmektedir. Düzenli idrar kültürü testleri ve tahlilleri ile hastalık teşhisi yapılabilmektedir. 
 • Hamilelikte hidronefroz teşhisiGebelikte böbrek ağrısı şikayetine neden olan hastalıklardan hidronefroz teşhisi için uzman doktor ultrason ile tanı konabilmektedir. Ortaya çıkan şikayetlerden dolayı hekim muayenesi sırasında teşhis konulabilmektedir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik sürecinde oluşan böbrek ağrıları pek çok sebepten ortaya çıkabilmektedir. Uzman doktor muayenesi ardından gerekli tetkiklerin yapılması sonrası hastalığın teşhisi konulabilmektedir. Teşhis konulan hastalık için ise zaman kaybedilmeden tedavi işlemine başlanılması gerekmektedir.

Hamilelikte böbrek ağrısı tedavi yöntemleri şu şekilde listelenebilir:

 • İlaç tedavisi: Gebelikte böbrek ağrısına neden olan hastalık için uzman hekim uygun ilaç kullanımın, hastaya önerebilmektedir. Antibiyotik ve ağrı kesici olarak hastalık ve anne adayı için en uygun ilaç verilerek, tedavi yöntemi uygulamalarına başlanır.
 • Serum tedavisi: Hamilelik süreci içerisinde böbrek ağrılarında oluşan hastalıkların çoğunda kullanılmaktadır. Hasta vücudunun serum yoluyla sıvı kazanması sağlanmaktadır.
 • Hastanın hastanede gözlem altında tutulması: Hamilelik sırasında görülebilen böbrek enfeksiyonu rahatsızlıklarında çoğunluk tercih edilen yöntemdir. Hasta için gerekli tetkikler yapılarak bir süre gözetim altında tutulması sağlanır. Gözetimde, anne adayına uygun antibiyotik tedavisi uygulanabilmektedir. 

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Tedavi Edilmezse

Hamilelikte böbrek ağrısı pek çok sebebi olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tedavi süreci de her hastalığa göre farklılık göstermektedir.

Hamilelikte oluşan böbrek ağrısının teşhis ve tedavisi yapılmadığı takdirde hem anne adayı hem de bebek sağlığını ciddi oranda tehdit edebilmektedir. Bu kapsamda, hamilelik sürecinde oluşan böbrek ağrılarında zaman kaybedilmeden uzman doktor muayene randevusu alınmalıdır.

Muayenenin ardından istenilen tetkikler yapılmalı, tahlil sonuçlarında ortaya çıkan hastalığın tedavisine başlanmalıdır.

Hamilelikte Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte böbrek ağrısı, gerekli tedavi yöntemleri ile giderilebilmektedir. Medikal tedavinin yanında, uygun gıda ve sıvı takviyeleri ile tedavi desteklenebilmektedir.

Bu kapsamda, hamilelikte böbrek ağrısına iyi gelenler şu şekilde listelenebilir:

 • Bol sıvı tüketimi,
 • Limonlu su,
 • Karahindiba çayı,
 • Karpuz tohumu çayı,
 • Kereviz suyu,
 • Fesleğen suyu,
 • Buğday çimi suyu.

Hamilelikte Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelmez?

Hamilelikte böbrek ağrısı, tedavi edilmesi gereken birçok hastalıktan kaynaklanıyor olabilmektedir. Bu kapsamda uzman doktor tarafından teşhis konularak, en uygun ilaç ve yöntem ile tedavi edilmektedir.

Gebelik sürecinde oluşan böbrek ağrıları, istirahat ederek ve bol sıvı tüketimi ile daha rahat atlatılabilmektedir. Uzun süreli yürüyüş, uzun süren spor aktivitesi ve çok tuz kullanımı ise gebelikte böbrek ağrılarına iyi gelmeyen etmenlerdir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Hamilelikte sağ veya sol böbrek ağrısı görülmesi halinde, dahiliye bölümünden randevu alınarak, doktor muayenesi yaptırılması önerilmektedir. Dahiliye uzmanı, gerekli tahlilleri hastadan isteyerek, oluşan ağrının nedenini ortaya çıkarabilmektedir.

Bu kapsamda uzman doktor tarafından istenen tetkikler eksiksiz tamamlanmalıdır. Verilen tetkiklerin ardından sonuç randevusu ve değerlendirmesi yapılarak, gebelik sırasında oluşan böbrek ağrısının nedeni öğrenilmektedir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Hamilelikte Böbrek Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte böbrek ağrısı olur mu? Ne zaman başlar?

Hamilelikte böbrek ağrısı sık karşılaşılan bir durumdur. Gebelik sırasında idrar yollarının büyümesi ile böbreklerin daha yüksek kapasitede çalışması, böbrek ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Hamilelikte böbrek ağrısı ilk aydan, son aya kadar görülebilmektedir. Net olarak ortaya çıkacağı tarih bilinmemekle beraber, anne adayının tıbbi geçmişi ve kronik rahatsızlıkları bu kapsamda rol oynamaktadır.

Stj. Dr. Havva Küçük

Hamilelikte böbrek ağrısı bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte ortaya çıkan böbrek ağrısı, enfeksiyon nedeniyle oluşuyorsa bebeğe de zarar verebilmektedir. Bu nedenle hızlı bir şekilde hastada mevcut olan ağrının teşhisi konulmalıdır. Böbreklerde büyüme veya farklı bir iç organ büyümesi nedeniyle hissedilen ağrıların bebeğe bir etkisi bulunmamaktadır.

Stj. Dr. Havva Küçük

Böbrek ağrısı hamilelik belirtisi mi?

Hamilelik sırasında vücutta pek çok değişiklik meydana gelebilmektedir. Bebek için hazırlanan bölgede, iç organların yer değişimi, anne adayı ve bebek için yeterli üretimi yapmak üzere iç organların büyümesi gibi durumlar gözlenebilmektedir. Hamilelik belirtisi arasında böbrek ağrısı yer almasa da kasıklarda oluşan ağrılar ve böbrek bölgesinde meydana gelen sancılar hamileliğe işaret edebilir.

Stj. Dr. Havva Küçük