evim.com

Fibromiyalji Belirtileri

Kas romatizması olarak da bilinen fibromiyalji, kas ve çevresindeki dokuların ağrısı, sabah tutukluğu, yorgunluk ile karakterize kronik bir kas iskelet sistemi hastalığıdır.

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Nedir?

Halk arasında kas romatizması olarak bilinen fibromiyalji, kas ve kas çevresindeki dokuların, iltihabi bir sebebe bağlı olmayan kronik ağrısıdır. Miyalji, kas ağrısı anlamına gelir. Fibromiyalji ismi hastalığın kas ve çevresindeki bağ dokusunda (kası çevreleyen destek dokusu) ağrıya sebep olduğuna işaret eder. Fibromiyaljide ağrıyan dokularda tahribat söz konusu değildir. Ağrının sebebi, sinir sisteminde ağrının iletimi sırasında görülen değişikliklerdir.

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Belirtileri

Fibromiyaljide sıklıkla, uzun süredir geçmeyen yaygın ağrı, sırt ağrısı, genel yorgunluk hali, sabah tutuklukları, uyku sorunları, kabızlık, baş ağrısı ve sinirlilik hali görülür. Fibromiyalji, uyku kalitesini düşürür, non-REM denilen derin uyku döneminden alınan verimi azaltarak uykudan yorgun uyanmaya sebep olur. Eklemlerde, normalde bir şişme olmadığı halde şişlik hissedilebilir. Fibromiyalji toplumda; ağrı eşiği düşük, uyku problemi yaşayan, migreni olan, adetleri ağrılı geçen, fibromiyaljiye sahip akrabası (genetik akrabalık önemlidir.) olan 20-50 yaş arası kadınlarda daha yaygındır. Genç yaşlarda %2 gibi daha seyrek bir görülme oranına sahipken, ilerleyen yaşlarda görülme sıklığı %7’lere çıkar. Fibromyaljisi olan kişide, irritable (huzursuz) bağırsak sendromunun görülmesi, fibromiyaljisi olmayan kişilere göre daha olasıdır. Beraberinde kabızlık olabilir.

Fibromiyaljide deneyimlenen yaygın ağrı sıklıkla belli noktalarda yoğunlaşır. Bu noktalar fibromiyalji noktaları olarak adlandırılır. Vücudun ön ve arka bölgesinde, sağ ve solda simetrik olmak üzere toplam on sekiz nokta tespit edilmiştir. Çoğu fibromiyalji hastasında bu noktalardan en az on biri ağrılıdır. Ağrılarla beraber kas güçsüzlükleri görülebilir. Yüksek yerde duran bir cismi kavramak sıkıntılı olabilir, cisim elde tutulamayıp düşebilir.

Soğuğa karşı dirençsizlik fibromiyaljinin bir başka belirtisi olabilir. Non-REM uykuda, büyüme hormonları salgılanır. Büyüme hormonu kasların güçlenmesini, kişinin soğuğa dirençli olmasını sağlar. Hastalarda non-REM uykunun bozulmuş olması ve büyüme hormonu seviyelerinin düşmesi soğuğa dirençsizlik ve kas güçsüzlüğü gibi belirtilerin ortaya çıkmasında rol oynar.

Kas gücü dışında dokunma duyusunda da zayıflama görülür. Uyuşma ve karıncalanma hissedilebilir. Belirtiler egzersizle artabilir veya hava durumuna bağlı olarak farklı şiddetlerde görülebilir. Çene ekleminde ağrı olabilir.

Ağrılı bölgeler kemik ve kaslarla sınırlı olmayabilir. İdrar yaparken hissedilen ağrı da fibromiyaljiden kaynaklanabilir.

Fibromiyaljide ayrıca bilinç bulanıklığı yaşanabilir, bilişsel beceriler gerileyebilir.

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Nedenleri Nelerdir?

Fibromiyaljinin gelişim süreci tam anlaşılamamış olmakla birlikte, hastalarda merkezi sinir sistemininde ve ağrı algısında, fibromiyalji deneyimlemeyen bireylere göre farklar olduğu bilinmektedir. Ailesinde fibromiyalji hastası olan kişilerde daha sık görülür, bu sebeple genetik geçişe sahip olduğu düşünülmektedir.

Hastalarda merkezi sinir sisteminde görülen değişimler, hastalığın bu değişimlere bağlı oluşmuş olabileceği düşüncesini doğurmuştur. Hastaların beyin-omurilik sıvısında, ağrı duyusunun iletimiyle ilişkili substans p isimli kimyasal, sağlıklı bireylerdeki düzeyin üç katıdır. Büyüme hormonunun etkin bir formu olan IGF-1, fibromiyaljide azalır. Bu azalma; kas ağrıları, soğuğa dirençsizlik ve hareket güçsüzlüğü gibi belirtilere sebep olur. Bu hormonun azalmasına sebep olduğu düşünülen uyku bozuklukları da hastalığın ortaya çıkmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bir çalışmada sağlıklı gönüllülerin non-REM uykuları bozulduğunda, fibromiyalji belirtileri gösterdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca beynin talamus ve nucleus caudatus olarak bilinen bölgelerinde kanlanmanın fibromiyaljide azaldığı görülmüştür. Mutluluk hormonları olarak bilinen dopamin, serotonin, endorfin ve norepinefrin düzeyleri de azalmıştır.

Psikolojik ve fiziksel travmalar fibromiyalji belirtilerinin ortaya çıkışını tetikleyebilir. Özellikle çocukluk çağında yaşanan ciddi travmaların ileri yaşta fibromiyaljinin ortaya çıkmasını tetiklediği gösterilmiştir.

Fibromiyalji (Kas Romatizması) için hangi doktor ve hangi bölüme, ne zaman gidilmeli?

Yaygın, üç aydan uzun süredir devam eden kas ağrısı olanlar, kas ağrılarıyla beraber uyku bozuklukları çekenler, kas ağrısı ile beraber anksiyete ve depresyon sorunu deneyimleyenler İç Hastalıkları (Dahiliye) veya Romatoloji bölümlerinden randevu alabilirler. Ağrılar pek çok sebebe bağlı olabileceği için, önce aile hekiminden sizde olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenmek ve tavsiye edilen bölüme gitmek de uygun olacaktır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
5
0
Makeleyi Paylaşın

Fibromiyalji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Fibromiyalji bir ekartasyon tanısıdır. Ekartasyon tanısı, hastadaki belirtilere sebep olacak başka bir hastalığın teşhis edilememesiyle bu taninın konduğu anlamına gelir. Fibromiyalji bir romatolojik sistem hastalığıdır, dahiliye veya romatoloji polikliniğinde teşhisi daha kolaydır.

Türkiye’ de pek çok fibromiyalji hastasının yanlış bölümlere başvurduğu ve yanlış ya da eksik tanı aldığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Fibromiyalji teşhisinden önce belirtilerin farklı hastalıklardan kaynaklanmadığını göstermek için kan tahlili, serum akut faz protein değerleri (bu değerler iltihaplarda artar ancak fibromiyalji iltihaplı bir hastalık değildir), kas ağrısının kaynağı olabilecek D vitamini ve magnezyum eksiklikleri, hormon testleri yapılmaktadır.

Fibromiyalji hastaları ağrıya, sağlıklı bireylerden daha duyarlıdır. Bu sebeple fibromiyalji ile birlikte migren görülme sıklığı, sağlıklı insanlardaki migren sıklığından fazladır. Ancak bu durum, fibromiyalji kaynaklı bir migren olduğunu göstermez. Ağrıya duyarlılık varsa, kişi pek çok ağrıyı birlikte deneyimleyebilir.

Karın ağrısı şikayeti belirtilerden biri olabileceği gibi, fibromiyalji yaşamadan sıkça karın ağrısı ve pelvik (kasık bölgesinde) ağrı çekenlerde ileride fibromiyalji görülme ihtimali artmıştır.

Miyalji kasların, fibromiyalji kas ve bağ dokularının ağrısıdır.

Fibromiyalji yumuşak doku romatizması, myalji kas romatizması isimleriyle bilinmektedir.

Miyalji iltihabi, fibromiyalji iltihapsız seyreden ağrıdır.

Fibromiyalji yirmi elli yaş arasında, miyalji yetmiş yaşından sonra daha sıktır. Her ikisi de kadınlarda daha sıktır.

Fibromiyaliide hassasiyet görülen on sekiz noktadan bazıları sırtta yer alır. Fibromiyaljide yaygın sırt ağrıları sık görülen belirtilerindendir.