Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar kanallarında oluşan iltihaba idrar yolu enfeksiyonu adı verilmektedir. Genellikle tedaviye uygun bir antibiyotikle beraber başlanır.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar kanallarında oluşan iltihaba idrar yolu enfeksiyonu adı verilmektedir. Genellikle dışarıdan gelen bakterilerin idrar yoluna girmesiyle enfeksiyon ortaya çıkmaktadır. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyon arttıkça tüm vücuda yayılarak ciddi sorunlara neden olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu yetişkinlerde görüldüğü gibi bebeklerde de hatta yeni doğan bebeklerde de çok sık görülen enfeksiyonlarından biridir.

Bebeklerdeki idrar yolu enfeksiyonuna çoğunlukla Escherichia Coli adı verilen bakteriler neden olmaktadır. Kız bebeklerde bulunan tüpün erkek bebeklere kıyasla daha kısa olmasından dolayı özellikle kız bebeklerde idrar enfeksiyonu daha fazla görülmektedir. Bundan dolayı da çoğu bakteriler kız bebeklerinde daha hızlı yayılmaktadır.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonunun pek çok farklı belirtileri bulunmaktadır. Bebeklerin her biri bağışıklık sistemine göre hatta cinsiyetine göre de farklı belirtiler göstermektedir. Erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri kız bebeklere göre farklılık gösterebilir. Bunun yanı sıra erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu genellikle sünnet ile ilişkilendirilmektedir.

Genel olarak bakıldığında bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonun belirtileri şu şekildedir:

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

İdrar yolunun başlıca nedenlerinden biri de bakterilerin oluşmasıdır. Bu oluşan bakteriler böbrek, mesane, idrar kanallarında ortaya çıkarak tüm vücuda yayılabilir.

İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan başlıca nedenler şunlardır:

  • Banyo köpüğü, şampuan gibi tahriş edici maddeler 
  • Üriner sistem tıkanıklıkları
  • Anatomik ve fonksiyonel bozukluklar 
  • Kabızlık
  • Sünnet derisinin geriye kıvrılması
  • İdrar tutma

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Teşhisi

İdrar yolu teşhisi için ilk olarak başvurmanız gereken bölüm ürolojidir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ciddi problemlere yol açabileceğinden dolayı doktorun doğru teşhis koyması oldukça önemlidir.

Yapılan idrar tetkikinde beyaz küre hücreleri ve bakterilerin gözlemlenmesi enfeksiyonun olabileceği ihtimalini arttırsa da kesin tanı, bakterilerin idrar kültüründe oluşmasıyla konulmaktadır. Bebeklere oranla çocukların idrar örneği daha kolay alınmaktadır. Ancak idrarını söyleyemeyen bebeklerde ise temizlik sonrası idrar torbası bağlanarak idrar örneği alınmaktadır. Bebeklerde çoğunlukla kullanılan bu yöntem ile bulaşma olasılığı olmasından dolayı torbalar sık sık kontrol edilerek değiştirilmelidir. Ayrıca kullanılan diğer bir yöntem ise göbekten iğne ile mesaneye girmektir. Böylece bulaşma olasılığı olmadan idrar örnekleri daha hızlı bir şekilde laboratuvara ulaşabilir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu fark edildiğinde yapılması gereken ilk adım idrar kültürünün alınmasındır. Alınan idrar kültürü ile oluşan enfeksiyonun türü ile oranı belirlenir. Yapılan idrar testinin ardından bebeğin antibiyotik hassasiyeti ölçülerek bağışıklık sistemine uygun bir antibiyotikle beraber tedavisine başlanır. 

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ilaçları genellikle 2-3 yaşlarındaki çocuklar için oral yolla yapılmaktadır. Ancak yeni doğmuş bebeklerin bağışıklık sistemi düşük olmasından dolayı enfeksiyon tüm vücuda hızlıca yayılabilir. Bu yüzden de antibiyotikler bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu iğne tedavisi yoluyla verilmektedir. Bu süreçte doktorun uygun gördüğü şekilde tedavi devam edilmelidir.  

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılan antibiyotikler yaklaşık olarak 7 ile 24 gün arasında etki etmeye başlar. Ancak enfeksiyon geçse bile antibiyotikler mutlaka alınmaya devam edilmelidir. Tedavi sürecinin yarım bırakıldığı durumlarda bebeklerde tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Bundan dolayı bakteriler vücutta yayılmaya devam eder. 

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Edilmezse

İdrar yolu enfeksiyonu çocuklarda sık sık görülen enfeksiyonlardan biridir. Tüm yaş gruplarında ortaya çıkan bir enfeksiyon olmasından dolayı yeni doğan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu da görülebilmektedir. 

1 aylık bebekte görülen idrar yolu enfeksiyonunun ortaya çıkarabileceği riskli durumlar ile 5 yaşındaki çocukta oluşabilecek problemler aynı olmasa da her yaş grubunda da idrar yolu enfeksiyonuna önem vermek gerekir. Çünkü 0 ile 5 yaş arasındaki çocuklarda bu tür enfeksiyonun tedavi edilmediği durumlarda böbrek hasarının ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak çocuğun yaşı ne kadar küçükse bu süreç de o kadar zor olacaktır. 2- 3 aylık bir bebeğin idrar yolu enfeksiyonu ilerlediği takdirde böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu yüzden ne kadar erken tanı konulursa süreç de o kadar iyi ilerleyecektir. 

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar yolu enfeksiyonu için ilk olarak antibiyotik kullanımı ile tedaviye başlanır. Bunun yanı sıra bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi için gün içerisinde çok fazla su tüketmek enfeksiyonun vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayacaktır. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen bir diğer şey de hijyendir. Bebeklerin hijyen bakımlarından aileleri sorumlu olduğundan dolayı özellikle annelerin bebeklerinin altını sık sık değiştirmeleri gerekir. Ayrıca bebeğin karnını sıcak tutarak masaj yapılabilir. Bu yöntem de bebeğin kaslarını gevşetmesine yardımcı olacaktır. 

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelmez?

Bebeklerin uzun süre kirli beze temas etmesi idrar yolu enfeksiyonu için daha kolay bir ortam hazırlamaktadır. Bundan dolayı ıslak kalan bezin mutlaka değiştirilmesi gerekir. Ayrıca sıkı, dar veya pamuklu giysilerin de tercih edilmemesi gerekmektedir.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocukluk çağında görülen idrar yolu enfeksiyonu en sık karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Çoğunlukla kız çocuklarında görülen idrar yolu enfeksiyonu erkek çocuklarda da %1 veya 2 oranında görülmektedir. Tedavi sürecinde antibiyotikler yeni doğmuş bebeklerdeki gibi damar yoluyla değil de oral yolla alınmaktadır. Ayrıca bebeklerde olduğu gibi çocuklarda da kişisel temizlik oldukça önemlidir. Bundan dolayı da aileler çocuklarını temizlik konusundan mutlaka eğitmelidirler.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu için Hangi Doktora Gidilir?

Özellikle bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonu gelişmekte olan böbrekler için oldukça riskli bir durum olabilmektedir. Bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri çok belirgin olmadığından dolayı ailelerin bu durumu fark etmesi uzun zaman alabilir. Ancak enfeksiyonun derecesi artarsa bu durum bebeklerde pek çok problemlerin meydana gelmesine neden olabilir. Bundan dolayı bebeğinizde idrar yolu enfeksiyonuna daire herhangi bir şüpheniz varsa mutlaka çocuk ürolojisi bölümüne başvurmanız gerekmektedir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu bebeği etkiler mi? Bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun bebeğe zararları olduğu kadar bu durum gebelik sürecini de çok fazla etkilemektedir. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu annenin düşük yapma riskini arttırabilir. Ayrıca böbrek enfeksiyonu probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Stj. Dr. Havva Küçük

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi ne kadar sürer?

Yapılan test sonucuna göre uygun doz antibiyotik ilaç tedavisi ile başlanır. İdrar enfeksiyonu tedavisi genellikle bebeğin bağışıklık sistemine bağlı olarak 7 ile 24 gün arasında sürmektedir. Ancak ilk 5 gün içerisinde iyileşmeye görülmeye başlamaktadır.

Stj. Dr. Havva Küçük

İdrar yolu enfeksiyonu bebek olmasını engeller mi?

İdrar yolu enfeksiyonu bebeğin olmasını engellemez. Fakat hamilelik sürecinde oluşan enfeksiyon bebek için zararlı olabilir. Tedavi edilmeyen enfeksiyon böbrek enfeksiyonuna yol açabilir hatta annenin düşük yapmasına da neden olabilir.

Stj. Dr. Havva Küçük

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ateş yapar mı?

Bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonunun pek çok belirtisi bulunmaktadır. Kusma, titreme, iştahsızlık gibi belirtilerin yanı sıra bebeklerin sürekli ateşlenmesi de belirtiler arasında yer almaktadır. Ancak sadece bu belirtilere bakarak kesin bir tanı konulması imkansızdır.

Stj. Dr. Havva Küçük

Annedeki idrar yolu enfeksiyonu sütten bebeğe geçer mi?

Annedeki idrar yolu enfeksiyonu bebek için oldukça tehlikelidir. Ancak bu durum beslenme açısından bebeğe zarar vermemektedir. Annede bulunan enfeksiyonun süt yoluyla bebeğe bulaşma olasılığı yoktur.

Stj. Dr. Havva Küçük

Annedeki idrar yolu enfeksiyonu bebeğe geçer mi?

Hamilelik sürecinde oluşan idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediği durumlarda bebeğin hayatını riske atabilmektedir. Bu yüzden enfeksiyon mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği durumlarda ise bebek erken doğabilir veya annenin düşük yapma ihtimali vardır.

Stj. Dr. Havva Küçük

İdrar yolu enfeksiyonu bulaşıcı mı?

Bakteriler üretraya pek çok farklı yollarla girmektedir. Böylece mesaneye ulaşması da daha kolay olur. Ancak idrar yolu enfeksiyonu bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaz. Bu yüzden başkasının idrar yolu enfeksiyonu başka birisine bulaşması imkansızdır.

Stj. Dr. Havva Küçük