Astigmat ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Astigmatı olan kişiler uzak ya da yakın fark etmeksizin etraflarını ve şekilleri bulanık görür. 

Bazen bu duruma şaşılık ve çift görme de eklenebilir. Görüş net olmadığı için baş ağrıları sık yaşanır.

Astigmatı düzeltmenin en etkili ve kesin çözümü lazer ameliyatıdır. Ama bunun dışında gözlük ve kontakt lens kullanılarak da düzeltilebilir.

 Ameliyat her hasta için uygun değildir.

Astigmat tedavi olunmadığı sürece genetik ve çevresel etmenlere bağlı olarak ilerleyebilir. Bazı konularda dikkatli davranarak geriletmek de mümkündür. 

Hastaların tedaviyi geciktirmemesi gerekir.

Evet, astigmat baş ağrısı yapabilir. Beyin sürekli gözden gelen sinyalleri netleştirmek ve anlamlandırmak ister. Astigmatlı gözde sürekli bulanık görüntü oluşacağından beyin bir süre sonra zorlanmaya başlar ve baş ağrısı yapar.

Evet, astigmat genetik geçişli bir hastalıktır. Bazı bireylerde küçük yaşta fark edilmeyebilir ama yaş büyüdükçe astigmat da belirginleşir. Bunun yanında çevresel faktörlerin de etkisi vardır.

Evet, kullanılabilir. Piyasada bulunan toric (astigmatizme özel) lenslerinin renkli versiyonları da mevcuttur ve hastalar kullanabilir. Fakat astigmata özel olmayan lensler dereceli olsa dahi durumu kötüleştirebilir.

Astigmatta diğer göz rahatsızlıkları gibi (Miyop, Hipermetrop) tedavi edilmediği sürece kalıcı bir hastalıktır. Kornea ve lens tabakası asıl sertliğine yirmili yaşlarda kazanır. Gerekli egzersizlerle ve tedaviyle 20li yaşlara kadar iyileşme görülebilir.  

Astigmat ile İlgili Makeleler

Astigmat

Astigmat, bulanık ve bozuk görmeye neden olan bir göz rahatsızlığıdır. Tedavisinde, gözlük ve lens kullanımının dışında eğer gerek görülürse, hasta astigmat lazer ameliyatı olarak da tedavi edilebilir.

makaleyi incele