Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Bebeklerde görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gözyaşı kanalı aracılığıyla burun boşluğuna akamayıp, gözde birikme durumuna denilmektedir. Göz masajı, sondalama ve lavaj tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

Bebeklerde görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gözyaşı bezi tarafından üretilen sıvının, gözyaşı kanalı aracılığıyla burun boşluğuna akamayıp, gözde birikme durumuna denilmektedir. Tıkanık kanaldan geçiş yapamayan sıvı, gözler aracılığı ile yanaktan akmaktadır. Bu durum, gözde mikrop görülmesine ve iltihaplanmaya yol açabilmektedir.

Yeni doğanlarda gözyaşı kanalı tıkanıklığı çok sık görülebilmektedir. Bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı, doğru zamanda müdahale edilmediği takdirde, çeşitli enfeksiyonlar ile beraber birçok rahatsızlığa yol açabilmektedir.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı, pek çok belirti gösterebilen ve sık karşılaşılan bir durumdur. Yaklaşık, yüz yeni doğan bebekten altısında bu rahatsızlık görülmektedir.

Bu kapsamda bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirtileri şu şekilde listelenebilir:

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığının pek çok sebebi olabilmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde görülen hastalık, gözyaşı kesesinin burun kısmına açıldığı alanda yer alan zarda delik oluşmadan doğum yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedenleri şu şekilde listelenebilir:

 • Enfeksiyon,
 • Bebekte yaşanan travma,
 • Gözyaşı kesesi taşı,
 • Sinüzit,
 • Erken doğum,
 • Tümör,
 • Doğuştan gelen kronik tıkanıklar.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Teşhisi

Bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı teşhisi, uzman doktor tarafından birçok farklı yöntem ile konulmaktadır. Muayene sırasında gözyaşının, göz alt kapağında birikmiş olduğunu gözlemlemek, çoğu zaman teşhis için yeterli olmaktadır. Aynı zamanda sık tekrarlayan ve damla kullanımına cevap alınamayan çapaklanma durumu da teşhis konma aşamasında yardımcı olabilmektedir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı teşhisi, net olarak floresein damla yöntemi ile konulmaktadır. Yöntemde, floresein damla ile gözyaşı boyanır ve 3 – 5 dakika boyunca beklenir. Ardından gözler, mavi ışık yardımı ile kontrol edilir. Mavi ışık, gözyaşına verilen floresein renginin yeşil olarak görünmesini sağlamaktadır.

Bebeklerdeki gözyaşı akımı normal ise boyalı gözyaşı, kanal ile buruna inmiş olarak gözlemlenecektir. Eğer kanal yolunda tıkanma var ise yeşil boyalı şekildeki gözyaşı, göz kapağı altında ve yanaklarda görülecektir. Bu durumda, bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı teşhisi konulmuş olacaktır.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı teşhis yöntemleri şu şekilde listelenebilir:

 • Gözle muayene,
 • Sık tekrarlayan ve damla kullanımına rağmen oluşan çapaklanma,
 • Floresein damla yöntemi 

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi

Bebeklerde yaşanan gözyaşı kanalı tıkanıklığı, birçok başarı oranı yüksek yöntem ile tedavi edilebilmektedir. Bu kapsamda uzman doktorlar, gerekli tetkikler sonucunda teşhis koydukları hastaya uygun tedavi yöntemine karar vermektedir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi yöntemleri şu şekildedir:

 • Göz masajı uygulamasıBebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı, yüksek oranda doğumda ortaya çıkmaktadır. Doğum sonrası gözyaşı kanallarının kapalı olması durumunda, birkaç hafta veya ay içinde kendiliğinden açılma durumu görülebilmektedir. Kanalın açılmadığı durumlarda, doktor tavsiyesi ve kontrolü eşliğinde, gözyaşı kesesi üzerine, günde en az 3 kez tekrarlanması gereken sert masaj yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı rahatsızlığında en sık tercih edilen ve başarı oranı yüksek tedaviler arasında yer alır.
 • Sondalama ve lavaj yöntemiBebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı sondalama ve lavaj yöntemleri ile de tedavi edilebilmektedir. Gözyaşı kesesi üzerine yapılan sert masajın, kanalın açılmasında etkili olmadığı durumlarda, sondalama ve lavaj tedavi yöntemi kullanılabilmektedir. Kısa süreli tedavi yöntemi, narkoz etkisi altında yapılmaktadır. Ortalama 3 – 5 dakika süren işlem sırasında, var olan kanal içerisinden geçirilen sonda yardımıyla, tıkalı bölgenin açılması hedeflenmektedir.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bebeklerde göz pınarı tıkanıklığı tedavi edilmediği durumlarda, ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Oluşan gözyaşının, doğru kanal ile dışarı atılamaması durumunda, gözde sürekli kızarıklık, enfeksiyon ve iltihaplanmalar görülebilmektedir.

Bu durumlar bebek için olumsuz etki yaratacak, acı hissine neden olacaktır. Gözyaşı kanalında oluşan tıkanıklık, burun kenarlarında şişme yaratacağından, nefes alış verişinde de soruna neden olabilmektedir. Ayrıca bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı, yüksek derecede göz iltihaplanmasına sonucunu ortaya çıkararak, göz kaybı yaşanmasına neden olabilir.

Uzman hekim tarafından uygulanan tetkikler sonucunda, gözyaşı kanalı tıkanıklığı teşhisi konulan bebeklerin, hızlı ve doğru yöntemler kullanılarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı bitkisel tedavi yöntemleri için herhangi bir öneri ve sonuç bulunmamaktadır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı yaşayan bebeklerde, gözyaşı torbası bölgesine günde en az 3 kere olmak üzere sert masaj yapılması, tıkanıklığın açılmasına yardımcı olacaktır.

Doğum sonrasında gözyaşı kanalının tam olarak gelişmediği durumlarda, uygulanan masaj yöntemi ile başarı oranı ciddi seviyede yükselmektedir.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığına Ne İyi Gelmez?

Bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı yaşanması halinde, uzman doktor tarafından önerilen tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Yararlı olacağı kesinleşmemiş yöntemler uygulanmamalıdır.

Bebekte oluşan belirtilerin ardından, uzman hekim randevusu alınarak muayene işlemi yapılmalıdır. Uygulanan tetkikler sonucunda konulacak teşhisin ardından, bebeğe uygun tedavi, doktor tarafından yapılacaktır. Bu aşamada ebeveynler, yararı tıbbi anlamda kanıtlanmamış yöntemlere başvurmamalıdır.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı iki şekilde gerçekleşebilmektedir. Sonda ve lavaj tekniği ile kısa süre içerisinde tıkalı olan kanal açılabilmektedir. Gözyaşı bezlerine yapılan sert masaj ve kullanılan antibiyotik içeren göz damlaları ilk yöntem olarak uygulanmaktadır.

İlk uygulanan yöntemlerin başarısız olması halinde, bebeklerde görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, sondaj yöntemi ile tedavi edilmektedir. Kanal içerisine yerleştirilen sonda, tıkalı olan bölgeye doğru ilerletilir ve bölgedeki tıkanıklığın açılarak hastalığın tedavisi amaçlanır.

İşlem sırasında narkoz kullanılmaktadır. Bu nedenle bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı öncesi ve sonrası doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. Ameliyat öncesi ve sonrası uzman hekimin belirttiği saat aralıklarında gıda tüketimine ara verilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı için Hangi Doktora Gidilir?

Bebeklerde gözyaşı ya da gözpınarı tıkanıklığı teşhisi ve tedavisi, göz hastalıkları bölümünde, alanında uzman göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Gözyaşı tıkanıklığı belirtileri taşıyan birey için öncelikle göz çevresine masaj yapılması tavsiye edilmektedir. Göz çevresine uygulanan baskı sonucu, gözyaşı kanallarında açılma görülebilmektedir.

Bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı belirtileri görünmesi halinde, zaman kaybı yapılmadan uzman hekim desteği alınması gerekmektedir. Bu kapsamda, rahatsızlık ile ilgilenen bölüm doktorundan randevu alınarak, gerekli tetkiklerin yapılması doğru olacaktır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl anlaşılır?

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı olması halinde vücut, çeşitli belirtiler gösterebilmektedir. Gözler şişlik, kızarıklık ve iltihap görülmesi halinde, gözyaşı kanalı tıkanıklığı riski olabilmektedir. Ayrıca burun kenarlarında oluşan şişlik, gözyaşının doğru kanal üzerinde ilerleyemediğine dair bir belirti olarak bebekte görülebilir. Bu gibi durumlarda alanında uzman hekimden randevu alınarak, muayene yapılması önerilmektedir.

Dr. Hande Erölmez

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ağrı yapar mı?

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ağrılı olabilmektedir. Biriken gözyaşının doğru kanal üzerinde ilerleyememesi nedeniyle, gözde ağrı hissedilebilmektedir. Bu gibi durumlarda, gözyaşı bezi üzerine baskılı masaj yapılması önerilmektedir.

Dr. Hande Erölmez

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı masajı nasıl yapılır?

Bebeklerde doğum sonrası görülebilen gözyaşı kanalı tıkanıklığı için ameliyatsız en etkili yöntem, masaj tekniğidir. Gözyaşı torbası üzerine sert ve baskılı bir şekilde günde 3 kez tekrarlanarak uygulanır. Tıkalı olan kanalın zaman içerisinde gelişerek açılmasına ve gözyaşının doğru yol üzerinden ilerlemesine olanak sağlamaktadır. Tedavi yöntemleri arasında en sık tercih edilen yöntemdir.

Dr. Hande Erölmez

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı ne kadar sürer?

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı, doktor tarafından muayene edilerek uygun tedavi uygulanarak ortadan kaldırılabilir. Masaj tekniği sonucunda açılamayan kanal, sondaj ve lavaj yöntemleriyle, kısa sürecek ameliyat sonrası açılabilmektedir. Yaklaşık 10 – 15 dakika süren ve kesiksiz yapılan ameliyat sırasında narkoz kullanımı yapılmaktadır. Tıkalı olan kanal içerisine yerleştirilen sonda ile tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Dr. Hande Erölmez