Arpacık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bir arpacık genellikle 7-10 gün içinde tedavi edilmiş olur. Temizliğe dikkat edilmesi, ilaçların uygun dozda alınması gibi durumlar bu süreyi kısaltabilir. Aksi durumlar ise iyileşme sürecini uzatır. Gözü ovalamak ve bölgeye sık sık dokunmak enfeksiyonu yayabilir.

Gözde arpacık çıkan bölgeyi sık sık temizlemek en etkili yollardan biridir. Yayılmasını önlemek ve iyileşmesine yardımcı olmak açısından faydalıdır. Sık sık arpacık üzerine sıcak kompres uygulanması ağrı hissinin azalmasına yardımcı olacaktır.

İç arpacık bulunduğu konum olarak dış arpacıklardan farklılık gösterebilir. Bu sebeple bölgedeki enfeksiyonun daha derin yerleşimli olmasına yol açarak oluşan apsenin içinin boşalması zorlaşabilir. Erken tedavi edildiği takdirde diğer arpacıklardan süre olarak farklılık göstermez.

Göz kapağında genellikle yağ salgısı yapan 3 adet bezin tıkanması ve sonrasında bakteriyel etmenler tarafından enfekte olması sonucu arpacık gelişir. Bu tıkanıklık o bölgenin yeterince temizlenmemesi ve hijyenine dikkat edilmemesi sonucunda oluşabilir. İyi temizlenmemiş lensler, kirli makyaj malzemeleri, ellerin gözlere sık dokunması gibi sebeplerle oluşabilir. Bazı cilt hastalıkları ve şeker hastalığı da oluşma ihtimalini artırır.

Arpacık ile İlgili Makeleler

Arpacık

Arpacık, göz kapağındaki bezlerin bakteriler tarafından tıkanmasıyla gözde kabarık, kırmızılık ve sivilce gibi ağrılı bir yumrunun oluşması olup tedavisinde krem veya damla kullanılır.

makaleyi incele