evim.com

Ortopne Nedir?

Ortopne, düz yatan bir kişide nefes darlığı oluşması durumudur.

Ortopne, düz yatan bir kişide nefes darlığı oluşması durumudur. Nefes darlığına dispne denilmektedir. Pozisyonlara göre nefes darlıklarının isimleri de değişmektedir. Yatar pozisyonda kişide nefes darlığı oluşması ortopne olarak adlandırılır. Ortopne çeşitli rahatsızlıklar sonucunda kişide oluşur. Ortopne kişideki şikayetin nedeninin bulunmasını sağlayacak bir fizik muayene bulgusudur. 

Ortopne sıklıkla sol ventrikül kalp yetmezliği ve pulmoner ödem nedeniyle kişide meydana gelir. Astım ve kronik bronşit rahatsızlıkları bulunan kişilerde de nadiren ortaya çıkabilir. 

Ortopnenin oluşma nedeni kişi yatarken kalbe dönen kan miktarının artmasıdır. Kişi ayaktayken yer çekiminin etkisiyle kan alt bölgelerde göllenir. Kişi yatış pozisyonuna geçince kanın kalbe dönüş miktarı (venöz dönüş) artar. Normal insanların kalbi bu durumu dengeleyebilmektedir. Lakin kalp yetersizliği yaşayan veya akciğerlerinde sorun olan kişilerde ortopne belirtisi ortaya çıkar. Kalp kendisine gelen kanı yeterince pompalayamaz. Sonuç olarak ise kişide ortopne oluşur.

Ortopne şikayetinin tedavisi altta yatan hastalığın tedavi edilmesidir. Altta yatan hastalığın tedavi edilmesiyle veya var olan şikayetlerin giderilmesini sağlayacak tedaviler uygulanmasıyla kişi ortopne şikayetinden kurtulur.

Ortopne Belirtileri

Ortopne çeşitli hastalıklar sonucunda kişide oluşan bir nefes darlığı tipidir. Kalp yetmezliği veya akciğer ödemi olan hastalarda meydana gelir. Yatış pozisyonunda kalbe ve akciğerlere dönen kan miktarı bir miktar artar. Kalp yetmezliği sorunu yaşayan kişi bu durumu tolere edemez ve kişide nefes darlığı oluşur. 

Ortopnenin belirtisi hasta düz şekilde yatış pozisyonundayken hastada nefes darlığı oluşmasıdır. Hasta; nefes alamıyorum, boğuluyorum, nefes alırken zorluk yaşıyorum gibi ifadeleri söyleyerek yaşadığı şikayeti belirtebilir.

Ortopne Nedenleri

Ortopne düz şekilde yatma pozisyonundaki kişide nefes darlığı oluşması şikayetidir. Çeşitli sebeplerden dolayı kişide ortopne oluşabilir. Sağlıklı insanlarda ortopne şikayeti görülmez. İnsanlar ayakta durduğu zaman yerçekiminin etkisi ile kanın bir kısmı alt bölgelerde toplanır. Kişi yatma pozisyonuna geçtiği zaman kalbe ve akciğere dönüş yapan kan miktarı artar. Normal insanlar artışı tolere edebilir ve kişide herhangi bir sorun oluşmaz. Fakat kalp veya akciğerde var olan bir sorun kişide ortopneye sebep olabilir.

Ortopne şikayetine en sık neden olan sebep sol ventrikül kalp yetmezliğidir. İnsan kalbi 4 odacıktan oluşmaktadır. Kanı akciğere ve vücuda gönderen kalp bölümüne ventrikül denilmekte olup sol tarafta bulunan ventrikül temiz kanı vücuda pompalar. İnsanlarda kalp yetersizliği tablosu oluştuğunda – özellikle sol ventrikül yetersizliği – kalp kalbe gelen kanı sağlıklı insanlarda olduğu gibi yeterince pompalayamaz. Bu da kişide çeşitli şikayetlere neden olur. Kalp yetmezliği yaşayan kişilerde ortaya çıkan bir şikayet de ortopnedir. Yatma pozisyonuna gelen kalp yetmezliği şikayetine sahip kişide kalbe ve akciğere gelen kan miktarı artar. Bu artışa karşı kalp yeterince çalışıp kanı vücuda gönderemez. Ve kişide nefes darlığı oluşur.

Akciğer ödemi sorunu yaşayan kişilerde de ortopne meydana gelir. Akciğer ödemi kişinin akciğerinde sıvı toplanması durumudur. Akciğerdeki hava keselerinde su toplanması durumunda kişide nefes darlığı oluşur. Bu kişiler yatış pozisyonuna geçtiği anda ise nefes alamama durumu daha da kötü olur. Bu nedenle akciğer ödemine sahip kişileri yatırmamak, bir sandalye üzerinde dik şekilde oturmasını sağlamak gerekir. 

Bu nedenlerin dışında kişide diğer bazı kalp ve akciğer kaynaklı rahatsızlıklarda da ortopne meydana gelebilir. 

Ortopne için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmelidir? 

Ortopne yatma pozisyondaki kişide nefes darlığı oluşması durumudur. Çeşitli kalp ve akciğer kaynaklı rahatsızlıklar nedeniyle kişide meydana gelebilir. Ortopne şikayeti özellikle kalp ve akciğer kaynaklı hastalıklarda meydana gelir. En sık kalp yetmezliği sorunu olanlarda ve akciğer ödemi problemi yaşayan kişilerde meydana gelir. Ortopne şikayetinin yanı sıra kişide ciddi nefes darlığı oluşuyorsa kişinin acil servise başvurması gerekir. Kişide altta yatan bir hastalık nedeniyle oluşan ortopne ve nefes darlığı hayati derecede tehlikeli olabilir. Lakin kişide ciddi nefes darlığı oluşmuyorsa ortopnenin nedeninin öğrenilmesi için hastaların Kardiyoloji bölümüne başvurması gerekir. 

Kişide oluşan ortopne şikayeti ve nefes alamama durumu ciddi derecedeyse hastaların erken şekilde acil servise başvurması gerekir. Ciddi derecede bir şikayet yoksa hastaların uygun bir zamanda Kardiyoloji servisine başvurması gerekir. Ortopne şikayeti altta yatan önemli bir hastalık sebebiyle ortaya çıkmış olabileceği için hastaların hastaneye başvurması uzun süre ertelenmemelidir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Ortopne ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ortopne yatış pozisyonunda meydana gelen bir nefes darlığı çeşididir. Kan yer çekimi etkisiyle vücudun alt bölgelerinde birikir. Kişi yatış pozisyonuna geçince kanın kalbe ve akciğere dönen miktarında artış olur. Kalp yetmezliği bulunan hastalar bu artışı dengeleyemez ve kan akciğerde ödeme neden olur. Ve kişide düz yatış pozisyonunda nefes darlığı oluşur. 

Kalp yetmezliği bulunan hastalarda ortopne meydana gelir. Hastalar yatarken yastık sayılarını artırırsa nefes darlığı şikayeti azalabilir. Ortopne şikayetinin kesin çözümü için altta yatan ana hastalığın tedavi edilmesi gerekir. 

Ortopne, düz yatan bir kişide nefes darlığı oluşması durumudur.

makaleyi incele

Ortopne şikayetinin giderilmesi için kişide var olan hastalık belirlenmeli ve belirlenen hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

makaleyi incele