El cerrahisi, dirsekten parmak ucuna kadar olan bölgedeki tüm cerrahi operasyonlardan sorumlu branştır.

El veya ayak parmağının son kısmında şekil değişikliği yaşanması durumu olan Çomak Parmak, ilaç ve cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilmektedir.

Kemik iliğinin içerisinde sıvı toplanması sonucu kemik iliği ödemi meydana gelir. Tedavisi için ilaç kullanımı, steroid enjeksiyon ve daha ileri durumlarda ameliyat gerekebilir.

Boksör kırığı, elin tarak kemiği ile 5. parmağı bağlayan noktanın kırılması durumu olup alçı, atel veya cerrahi yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Çekiç parmak, parmağın uç kısmından geriye doğru esnetilmeye çalışıldığında meydana gelen hasar olup parmağa atel takılarak ve uygun ağrı kesiciler verilerek tedavi edilmektedir.

El Cerrahisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Boksör kırığının iyileşme süreci hem hastanın durumuna hem de uygulananan tedavinin çeşidine göre değişim gösterir. Basit kırıklarda uygulanan alçı yada atel uygulamasında iyileşme 3-4 hafta içinde olurken; cerrahi girişim uygulanan kişilerde bu süre 10 haftaya kadar uzayabilir.

Radius kırığı iyileşme süresi kırık durumuna ve hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Ayrışmamış bazı kırıklar yaklaşık 4 haftada iyileşebileceği gibi yüksek enerjili travmalar sonucu oluşmuş, ameliyatla tespit edilmiş daha komplike kırıkların iyileşme süreci de daha uzundur. Ayrıca iyileşme süresi hastanın yaşına, sağlık durumuna ve eşlik eden yaralanmalara göre değişiklik göstermektedir. Fonksiyonellik ise zaman içinde artarak kazanılmaktadır.

Boksör kırığında basit kırık durumlarında alçı işlemi uygulanır. Bu işlemin başarılı olması ve elin alçıda kalma süresi hastanın ve kırığın durumuna göre değişiklik gösterir. Bazen 3-4 hafta içinde iyileşebilirken bazen yanlış kaynama olması sonucu tedavi için tekrardan cerrahi girişime dahi ihtiyaç duyulabilir.

Sindaktili doğumsal gelişen yapısal bir hastalık ve nedeni henüz aydınlatılamamıştır. Anne karnında gelişen gelişim geriliğinden kaynaklanan bir durumdur. Bebeklikten itibaren var olan bu hastalık tedavi edilmedikçe iyileşme durumu gözlenmemektedir.

Boksör kırığında alçı tedavisi basit kırıklarda uygulanır. Buna tanıyı koyan hekim hastanın serçe parmağı ve yüzük parmağını yan yana getirir ve ıslattığı alçı bezi ile parmak ucundan itibaren sarmaya başlar. Avuç içini de dikkatli biçimde sardıktan sonra ön kol bölgesinde sargıyı sonlandırır. Alçı genellikle 3-4 hafta kalır. Ancak bu süre hastadan hastaya değişmektedir.