evim.com

El cerrahisi, dirsekten parmak ucuna kadar olan bölgedeki tüm cerrahi operasyonlardan sorumlu branştır.

Çomak parmak, el veya ayak parmağının son kısmında şekil değişikliği olması durumudur.

Çomak parmak, ilaç ve cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilmektedir.

Kemiklerin içerisindeki kan hücrelerinin üretiminden sorumlu olan kemik iliğinin, içerisinde sıvı toplanması sonucu kemik iliği ödemi meydana gelir.

Kemik iliği ödemi tedavisi için ilaç kullanımı, steroid enjeksiyon ve daha ileri durumlarda ameliyat gerekebilir.

El Cerrahisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Boksör kırığının iyileşme süreci hem hastanın durumuna hem de uygulananan tedavinin çeşidine göre değişim gösterir. Basit kırıklarda uygulanan alçı yada atel uygulamasında iyileşme 3-4 hafta içinde olurken; cerrahi girişim uygulanan kişilerde bu süre 10 haftaya kadar uzayabilir.

Boksör kırığında basit kırık durumlarında alçı işlemi uygulanır. Bu işlemin başarılı olması ve elin alçıda kalma süresi hastanın ve kırığın durumuna göre değişiklik gösterir. Bazen 3-4 hafta içinde iyileşebilirken bazen yanlış kaynama olması sonucu tedavi için tekrardan cerrahi girişime dahi ihtiyaç duyulabilir.

Sindaktili doğumsal gelişen yapısal bir hastalık ve nedeni henüz aydınlatılamamıştır. Anne karnında gelişen gelişim geriliğinden kaynaklanan bir durumdur. Bebeklikten itibaren var olan bu hastalık tedavi edilmedikçe iyileşme durumu gözlenmemektedir.

Boksör kırığında alçı tedavisi basit kırıklarda uygulanır. Buna tanıyı koyan hekim hastanın serçe parmağı ve yüzük parmağını yan yana getirir ve ıslattığı alçı bezi ile parmak ucundan itibaren sarmaya başlar. Avuç içini de dikkatli biçimde sardıktan sonra ön kol bölgesinde sargıyı sonlandırır. Alçı genellikle 3-4 hafta kalır. Ancak bu süre hastadan hastaya değişmektedir.

Yapışık parmaklılığın genetik olarak geçişi hala aydınlatılamamış bir hastalıktır. Erkeklerde kadınlara oranla fazla görülmesi Y kromozomu üzerinden hastalığın geçtiği düşünülse de kanıtlanmış bir bilgi mevcut değildir. Y kromozomu üzerinden taşınması halinde kadınlarda hiçbir olgunun görülmemesi gerekir. Sindaktili kadınlarda da görülen bir hastalıktır.